Грижа за „гъша кожа“

Кератоза пиларис, която може да срещнете и като „гъша кожа“ или „пилешка кожа“, засяга главно ръцете и краката под формата на малки петънца, оцветени в червено или близък до кожата нюанс. При това състояние кожата често е суха и сърби.

В тази статия ще разгледаме какви са причините за „гъша кожа“, какви са подходящите грижи за нея и кои продукти могат да помогнат при състоянието.

 

 

Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското изясняване. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение.

Как се развива “гъша кожа”?

„Гъшата кожа“ е известна още като кератоза пиларис. Тя е често срещана и може да засегне всеки. В дерматологията "кератоза" е груб, люспест кожен участък, причинен от твърде много мъртви рогови клетки. "Пиларис", от друга страна, се свързва с окосмяването. Следователно причината за развитието на кератоза пиларис е, че мъртвите кожни клетки от горния слой на кожата (рогови клетки) запушват каналите на косата (космените фоликули). Това води до образуване на малки пустули и папули, които понякога могат да изглеждат като пъпки.

Като цяло кератозис пиларис кара кожата да се чувства суха, груба и люспеста, може да бъде и сърбяща и визуално неприятна: червени до оцветени в цвета на кожата петна и бледа кожа по ръцете, бедрата или седалището, рядко и по лицето. През зимата състоянието обикновено е по-изразено, отколкото през лятото.

Произходът на гъша кожа не е напълно изяснен, но се предполага, че роля играе и наследствеността. Това, което е ясно обаче, е, че кератозис пиларис не е имунно разстройство или алергична реакция, а корелира преди всичко със състоянието на кожата. Например хората със суха кожа или атопичен дерматит (екзема) са по-склонни да страдат от кератозис пиларис.

Защо сухата кожа е по-податлива? Симптомите на „гъша кожа“ се влошават при ниска влажност, характерна за зимните месеци. Може да се наблюдава подобрение при покачване на влажността през летните месеци.

Повече за сухата кожа може да прочетете тук.

Симптоми на кератоза пиларис

Основният и съответно най-видим симптом на „гъша кожа“ включва появата на малки, червеникави до оцветени в цвета на кожата папули и пустули, особено по горната част на ръцете, бедрата, седалището, а понякога и по лицето. Пустулите и папулите понякога могат да приличат на пъпки. Единствените зони, където не могат да се наблюдават тези пъпчици, са стъпалата и дланите, поради липса на космени фоликули в тях.

Други симптоми на състоянието включват:

  • Зачервена, суха и люспеста кожа.
  • Сърбеж.
  • Раздразнение и дискомфорт в кожата.
  • Кожата се усеща груба и неравна при докосване.

Симптомите на състоянието често могат да се объркат с тези на алергия, възпаление или атопичен дерматит. Кератоза пиларис може да бъде диагностицирана от дерматолог от пръв поглед, но обикновено не е необходимо изрично медицинско лечение.

Грижа за кожата при кератоза пиларис

Ако кожата ви показва признаци на кератозис пиларис, обикновено можете значително да подобрите външния ѝ вид с подходяща грижа за кожата.

Намаляване на нарушенията в кератинизацията с помощта на химически пилинг

Можете да използвате химически пилинги с млечна киселина, гликолова киселина или салицилова киселина. Пилингите могат да се използват под формата на течности, емулсии или кремове. Уверете се, че в началото увеличавате приложението само бавно. За да тествате индивидуалната си поносимост, отначало използвайте пилинги само веднъж седмично, а след това постепенно увеличавайте приложението, ако е необходимо, в зависимост от поносимостта ви и концентрацията.

Грижа за сухата кожа и облекчаване на сърбежа с овлажняващи кремове

Овлажняващите кремове с глицерин, хиалуронова киселина, урея, пантенол и алантоин се нанасят най-добре непосредствено след душ. 

Препоръчителни са топъл душ или вземане на топла вана. Кратък престой в топлата вода би могъл да помогне за подобряване на състоянието и омекотяване на запушванията, но е важно да не прекалявате с времето във водата, за да не отстраните естествените мазнини на кожата.

Намаляване на зачервяването

Кремове и серуми с азелаинова киселина, ниацинамид или транексамова киселина могат да облекчат зачервяването. Ако обаче зачервените зони са особено изразени или се възприемат като дразнещи, може да се използва и лазерно лечение. 

Също така се уверете, че използвате меки почистващи продукти. Например душ гелът ви не трябва да почиства прекалено интензивно, тъй като това също може да изсуши кожата. Вместо това потърсете душ гелове с неутрално pH без потенциално дразнещите повърхностноактивни вещества натриев лаурил сулфат или натриев лаурет сулфат. (Истинските) сапуни също не са подходящи за почистване на кожата, тъй като високата им стойност на pH нарушава киселинната мантия и благоприятства изсушаването на кожата. От друга страна, твърдите измиващи продукти не са сапуни и могат да се използват при определени обстоятелства, стига съдържащите се в тях повърхностноактивни вещества да се считат за меки.

Специалистите: Активни съставки за протрита кожа

Следните съставки имат положително въздействие при това състояние на кожата:

Избирайте лосиони или кремове с тези съставки, като внимавате в тях да няма агресивни добавки като силни аромати, оцветители и други.

Какво да не правите при “гъша кожа”

Без интензивно почистване: Почистващите продукти, които са твърде агресивни, нарушават кожната бариера и баланса на кожата. След душ кожата ви трябва да се чувства комфортно, а не стегната.

Без чоплене на кожата: Дори понякога да е трудно, най-добре е да не драскате или да манипулирате по друг начин пъпките. Ако пустулите се надраскат, това може да бъде източник на възпаление и допълнително зачервяване.

Без скраб: Редовното и нежно ексфолиране на кожата е една от най-ефективните мерки за грижа за напуканата кожа. Важно е да не използвате скрабове с физически абразивни частици. Това може да натовари прекалено много кожата и да я раздразни.  

В заключение, “гъша кожа”, или кератоза пиларис, често се появява при хора със склонност към суха кожа или екзема и се счита за безобидна. Състоянието се дължи на мъртви кожни клетки, които запушват космените фоликули на кожата. Това води до образуването на малки червеникави пустули и папули. Появява се главно по горната част на ръцете, бедрата и седалището, но може да се появи и по лицето.

Кератоза пиларис обикновено е по-изразена през зимата, отколкото през лятото. Редовната грижа за кожата с подходящи продукти може да помогне за подобряване на състоянието. Грижата за „гъша кожа“ помага да се облекчи сухотата на кожата, подпомага отстраняването на мъртвите кожни клетки и облекчава сърбежа.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.  

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за кератоза пиларис е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта. 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...