ПептидиПептидите се използват все по-често в продуктите за грижа за кожата. Може би сте попадали на крем за лице с пептиди или околоочен крем с пептиди и сте се чудили какво точно правят пептидите в грижата за кожата и защо се добавят в продуктите. В тази статия ще разгледаме какво представляват пептидите, как въздействат върху кожата и кои са подходящи за грижа за нея. Ще видим и как могат да се включат в рутината и защо някои видове пептиди се приемат като алтернатива на ботокса. |
Пептиди в козметикатаПептидите са голяма и разнообразна група вещества в човешкия метаболизъм. Те се използват в козметиката поради положителните им свойства за здравето на кожата, като козметичните пептиди са създадени по модела на собствените на организма пептиди. Поради това пептидите се понасят добре от кожата и са подходящи за всички типове - съобразени са с индивидуалните нужди от грижа за кожата и нейното състояние. За подобните на ботокса пептиди се твърди, че са предназначени да имитират ефекта на ботокса, но те предлагат само ограничена алтернатива на инжекциите с него. |
Какво представляват пептидите?
В човешкия организъм и метаболизъм нищо не работи без аминокиселини и пептиди. Например, те са отговорни за:
- Изграждане и ремоделиране на веществата.
- Контролиране и регулиране на метаболизма.
- Изпращане или получаване на сигнали.
- Формиране на структурите на клетките, органите, костите или дори кожата.
Това описва функциите и задачите на аминокиселините и пептидите по един много обобщен начин, без да се навлиза в твърде много подробности. Изключително сложната група вещества на пептидите се състои от безброй представители и затова може да бъде описана непълно само с едно изречение. Ако все пак се опитате, най-добре би било да я опишете по следния начин: Пептидите са къси вериги от аминокиселини, навързани една за друга.
Пептиди в грижата за кожата
Всеки пептид е преди всичко овлажняващо вещество. Това е така, защото пептидите имат способността да свързват вода и да образуват около себе си своеобразна водна обвивка. В този смисъл пептидите са подходящи за грижа за (почти) всяка кожа. Пептидите обаче имат и различно действие в зависимост от вида на пептида и изпълняват различни задачи в кожата.
Видове пептиди
В дерматологията са описани следните видове пептиди:
- Сигнални пептиди
- Транспортни пептиди
- Невротрансмитер-инхибиращи пептиди
- Пептиди, инхибиращи ензими
- Сигнализиращи пептиди
Сигнализиращи пептиди
Групата на сигнализиращите пептиди е най-обстойно изследваната група пептиди в козметиката. Сигнализиращите пептиди играят ключова роля в метаболитните процеси в областта на заздравяването на рани, както и в укрепването и еластичността на кожата. За някои представители на тази група се твърди, че увеличават образуването на колаген и други клетъчни структури.
Транспортни пептиди
Случвало ли ви се е да прочетете термина "меден пептид" върху козметичен продукт? Тогава това обикновено е пептид от групата на транспортните пептиди. Наред с други неща, те отговарят за освобождаването и стабилизирането на медта. Това е важно, тъй като медта - третият най-разпространен микроелемент в нашето тяло - е от съществено значение за образуването на колаген. Транспортните пептиди могат да насочват медта към тези процеси и по този начин да подпомагат образуването на стягащи кожни структури.
Пептиди, инхибиращи невротрансмитерите
Пептидите, инхибиращи невротрансмитерите, са особено интересни за козметиката. Те са предназначени предимно за подобряване на признаците на мимическото стареене на кожата. За този клас пептиди се твърди, че намаляват предаването на сигнали към мускулните клетки и по този начин - подобно на ботокса - предотвратяват движението на мускулите.
Пептиди, инхибиращи ензимите
Инхибират определени вещества, които са отговорни за разграждането на клетъчни структури като колаген или еластин. Ако тези вещества бъдат блокирани, разграждането на колагена или еластина се забавя и двата структурни компонента на кожата остават непокътнати за по-дълго време. Резултатът: по-стегната и еластична кожа.
Как пептидите влияят на кожата?
В козметичните продукти са взети за модел пептидите, действащи върху кожата. По тях са разработени съединения, които по отношение на функцията и ефекта си са моделирани от собствените пептиди на организма. Пептидите се считат за много добре поносими козметични съставки. Освен това ефектите на групата козметични пептиди са добре проучени, което означава, че използването им в грижата за кожата е напълно логично. Това важи с особена сила за сигналните и транспортните пептиди.
Ето и общ преглед как пептидите въздействат върху кожата:
- стимулират образуването на колаген и по този начин укрепват кожата;
- повишават еластичността;
- намаляват появата на фини линии и бръчки;
- оказват положително влияние върху регенерацията на кожата;
- облекчават уврежданията на кожата, предизвикани от слънчевата светлина, и хиперпигментацията;
- могат да имат антиоксидантно действие;
- развиват антивирусни, антибиотични и противовъзпалителни свойства в зависимост от вида на пептида.
Кои пептиди са подходящи за грижа за кожата?
Днес в грижата за кожата се използват различни пептиди. Чудите се как да разпознаете дали ползвате крем или серум с пептиди?
Пептидите са доста лесни за идентифициране в списъка със съставки: ако видите думата "пептид", можете да предположите, че се съдържат един или повече сигнални, транспортни, инхибиращи невротрансмитери или ензими пептиди.
Често козметичните пептиди не могат да бъдат ясно причислени към отделните групи по отношение на техния ефект. От значение е и комбинирането на пептиди с други пептиди, за да се постигне съответната ефикасност.
Ето няколко примера за различни пептиди в козметиката.
- Сигнализиращи пептиди: Palmitoyl pentapeptide-3, Palmitoyl oligopeptide, Palmitoyl tripeptide-1, Palmitoyl tripeptide-5, Palmitoyl tripeptide-38, acetyl tertrapeptide-2, pentapeptide-18, hexapeptide-9, myristoyl hexapeptide-16.
- Транспортни пептиди: Acetyl Hexapeptide-37, Copper Tripeptide-1, Acetyl Tetrapeptide-3.
- Невротрансмитер-инхибиращи пептиди: Acetylhexapeptide-3, Acetylhexapeptide-8, Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate.
- Пептиди, инхибиращи ензими: Acetylarginyltryptophyl Diphenylglycine, Hexanoyl Dipeptide-3 Norleucine Acetate, Palmitoyl Tetrapeptide-7.
Тъй като пептидите възникват при обединение на две или повече аминокиселини, то вида на всеки пептид се определя от този брой. Тези с 20 или по-малко аминокиселини в състава са олигопептиди. Например пептиди, в които има две аминокиселини, се наричат дипептиди. Три киселини – трипептиди, четири – тетрапептиди. Тези, съдържащи над 20 аминокиселини, са полипептиди.
Може да срещнете различни пептиди основно в продукти като кремове или серуми. Тяхното използване е лесно, но е важно да се съхраняват правилно поради факта, че пептидите се разграждат бързо. Продуктите с тях трябва да се съхраняват на хладно и тъмно място, далеч от светлина, както и от кислород, т.е. продуктите не трябва да се затварят плътно след използване и да се изразходват в сравнително кратки срокове.
Как да ги добавите в рутината си?
Това е лесна задача, защото пептидите могат да се използват и сутрин, и вечер. Ако се колебаете, независимо дали става дума за крем, или серум с пептиди, на продукта често е отбелязано по кое време от деня е препоръчително да се ползва. Например пептидите, за които се счита, че имат ботокс ефект, най-често са подходящи за прилагане през деня.
Пептиди за лице
Пептидите често се използват за грижа за лицето и особено за чувствителната зона около очите, по-специално за торбички под очите, тъмни кръгове или подпухнали очи. Особено подходящи са за т.нар. бръчици тип „пачи крак“, наричани и „линии на смеха“, които се появяват най-често във външните ъгълчета на очите. Тези бръчици, които могат да се задълбочат с времето, може да се повлияят благоприятно от използване на околоочен крем с пептиди. От една страна, зоната около очите се възползва директно от овлажняващия ефект на пептидите - бръчките изглеждат по-гладки. От друга страна, някои пептиди имат отпушващ и изсветляващ ефект.
Пептиди за устните
Кожата на устните се различава от кожата на лицето по това, че е по-тънка и има по-малко мастни жлези. В резултат на това устните често са особено податливи на изсушаване или нарушения на бариерата, което се изразява в сухи, напукани или чувствителни устни. Грижата за устните обаче не е просто грижа, за мнозина тя е и част от рутинната декоративна козметика. Поради тази причина продуктите за грижа за устните често съчетават и двата аспекта, за да изглеждат устните здрави, подхранени и пухкави, и да имат желания цветови нюанс.
В допълнение към добре познатите овлажнители като вазелин, растителни масла като рициново масло или масло от карите, в продуктите за грижа за устните все по-често се използват пептиди. Пептидите могат да помогнат за подобряване на еластичността на кожата на устните и за задържане на влагата, което е особено полезно в суха или студена среда. Друг аспект в полза на използването на пептиди в продуктите за грижа за устните е положителното влияние върху производството на колаген, което спомага за намаляване на фините линии и бръчките по устните.
Обикновено пептидите се намират в края на списъка със съставки (INCI). Това се дължи на факта, че пептидите са ефективни в много ниски концентрации и затова обикновено са доста под 1%. Можете да разпознаете дали грижата за устните ви съдържа пептиди по основата на думата "пептид", например Palmitoyl Tripeptide-1.
Могат ли пептидите да заменят лечението с ботокс?
Предполага се, че пептидите, инхибиращи невротрансмитерите, са неинвазивна алтернатива на ботулиновия токсин, който е по-известен само като ботокс, като следват сходен механизъм: инхибиране на мимическите мускули. Въпреки това, въпреки че проучванията показват изглаждащи кожата ефекти, трябва да се подчертае, че съответният пептиден серум не може да се доближи до лечението с ботокс по отношение на ефективността и продължителността на действие. Строго погледнато, сравняването на двата подхода е толкова полезно, колкото сравняването на ябълки и круши.
Ако искате резултатите от лечението с ботокс, козметичните пептиди за съжаление няма да ви ги осигурят. Въпреки че пептидите могат да изгладят и усъвършенстват външния вид на кожата, техният ефект е много по-незабележим. Въпреки това те са добро допълнение към рутинните ви процедури за красота - особено ако комбинирате пептидите с ретинол, химически пилинг и ежедневна защита от слънцето.
В заключение, в последните години популярността на пептидите като задължителен елемент в грижата за красива и сияйна кожа нарастна. И има защо! Те могат да са не само силен съюзник в борбата срещу стареене и фини линии, но и в обновяване и регенериране на кожата и подпомагане на други процеси. Използвани правилно, различни продукти с тях като кремове и серуми с пептиди могат да помогнат на всеки тип кожа да има по-здрав и младежки вид.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Тази изчерпателна статия с информация за пептидите е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login