Урея

 

Уреята е ендогенно вещество и е част от естествените овлажняващи фактори на кожата (NMF). Благодарение на способността си да свързва влагата, уреята има подхранващ, овлажняващ и изглаждащ ефект. Освен това тя има защитни и регенериращи свойства, поради което стресираната или много суха кожа има особена полза от уреята.

В тази статия ще разгледаме защо уреята е важна за кожната бариера, как ѝ влияе и в какви продукти за грижа за кожата може да я откриете.

 

 

Урея в козметиката 

Уреята е кристално вещество с много слаб мирис, което често се включва в козметични продукти като овлажняваща активна съставка. Наименованието ѝ от списъка на съставките (INCI) е Урея (UREA). Тя не само овлажнява, но и защитава и подхранва кожата, а резултатът е  - здрава, гладка и еластична кожа. 

Уреята най-често се употребява под форма на кремове и лосиони. Подходяща е за всички типове кожа, но особено много ползи носи на зряла, суха, раздразнена, както и на кожа с нарушена защитна бариера.

Урея: градивен елемент за здрава кожна бариера 

Уреята (карбамид) се произвежда в човешкия организъм като разпаден продукт на някои метаболитни процеси и се отделя с урината - оттам идва и наименованието. Уреята обаче не е просто продукт на разграждането; тя е абсолютно необходима за вашата кожа. Най-горният слой на кожата (stratum corneum) съдържа урея в концентрация до 7%, което я прави ключов компонент на ненарушената кожна бариера. А ненарушена бариера означава здрава бариера, която може да изпълнява своите защитни функции.

Уреята е хигроскопична молекула (т.е. може да абсорбира вода), която е част от епидермиса и от естествените хидратиращи фактори (NMF). Тя се характеризира с водосвързващи и хидратиращи свойства и е от съществено значение за хидратацията и целостта на роговия слой. 

Ако концентрацията на урея в кожата е намалена, това води до суха, лющеща се и дехидратирана кожа - класическите симптоми на нарушена кожна бариера. Ако страдате от увредена кожна бариера, кожата ви може да абсорбира добре влагата, но не може да я задържа. Това се дължи на факта, че увредената кожна бариера е пропусклива и водата изтича навън, което се нарича повишена трансепидермална загуба на вода (TEWL). 

Повредената бариера на кожата с повишена TEWL може да има различни причини. Те могат да са: 

  • Козметика за грижа за кожата: твърде интензивно почистване или неподходяща грижа за кожата.
  • Възраст: концентрацията на урея в кожата намалява с напредването на възрастта.
  • Кожни заболявания: например невродермит (атопична екзема) или псориазис. 

Може ли уреята да се използва при невродермит, псориазис и други кожни заболявания? 

При много кожни заболявания, които се характеризират с нарушена кожна бариера, концентрацията на урея е хронично ниска в сравнение със здравата кожа. Например, съдържанието на урея в кожата на страдащите от невродермит често е намалено със 70 %, а в зоните с екзема - с 85 %. 

На първо място, грижата за кожните заболявания трябва да бъде в ръцете на дерматолози. В допълнение към медицинските разяснения, леката и слабо дразнеща грижа за кожата може да бъде полезна за осигуряване на оптимална грижа и облекчение при тези проблемни кожни състояния. По-специално карбамидът се е утвърдил извън медицинските грижи за кожата в контекста на козметичните грижи за нея. 

Как уреята влияе на кожата? 

В съвременната медицина уреята първоначално се е използвала за локално третиране на рани поради нейните антибактериални и протеолитични свойства. Сега тя е широко използвана в дерматологията за подобряване на функциите на кожната бариера. 

Уреята има и кератолитични свойства, което означава, че може да помогне за разграждането на връзките между мъртвите кожни клетки на повърхността на кожата. Това я прави ефективна в насърчаване на нежно ексфолиране, което води до по-гладка и мека кожа. 

Едно от основните предимства на уреята е, че тя се понася добре. Концентрации на урея до 20 % не са вредни, токсични или алергични. 

Внимание: кремовете с високо съдържание на урея могат да предизвикат неприятно усещане за парене върху увредена, възпалена или силно раздразнена кожа. 

Ефектът на уреята зависи в голяма степен от използваната концентрация. При ниски концентрации на урея (2-5 %) преобладават свойствата за свързване и привличане на вода. 

Уреята привлича вода от околната среда, кожата се овлажнява и водното ѝ съдържание се увеличава. Така кожата изглежда по-гладка и подхранена. Уреята има и антибактериално и противовъзпалително действие. Като цяло козметичните продукти за грижа за суха и много суха кожа обикновено съдържат до 5 % урея. Ако съдържанието се увеличи още повече (от 10 %), уреята все повече развива противосърбежни и противопърхотни свойства. 

Продукти с умерени до високи концентрации (10-30%) са предназначени за ексфолиране или за третиране на специфични кожни заболявания. Те обикновено са формулирани за използване върху области с по-дебела кожа, като лакти, колене и стъпала.

При тежки кожни заболявания, по-високи концентрации (над 30%) урея могат да бъдат предписани от медицински специалист. Тези формулировки са с рецепта и често се използват под медицинско наблюдение за лечение на състояния като екзема, псориазис и тежка ксероза.

Карбамид в продукти за грижа за кожата 

Проучванията показват, че сухата кожа често съдържа 50 % по-малко урея, отколкото нормалната кожа. Ето защо уреята се добавя главно в кремове и лосиони, които са предназначени за грижа за суха и много суха кожа. Въпреки това уреята може да се използва и за грижа за кожата през зимата, когато сухият въздух от отоплението и ниските температури могат да увредят кожата, като я овлажнява и предпазва от дразнене. 

Внимание: при свръхчувствителна и бебешка кожа използването на продукти с повече от 5% урея може да доведе до така наречения "ефект на щипане" - неприятно усещане за парене, боцкане и изтръпване на кожата. 

Уреята обикновено се счита за безопасна за повечето типове кожа, включително чувствителна кожа, когато се използва в подходящи концентрации. Въпреки това, както при всяка съставка за грижа за кожата, важно е да тествате нов продукт, съдържащ урея, за да сте сигурни, че няма нежелана реакция. Препоръчително е хората с много чувствителна или увредена кожа да се консултират с дерматолог преди да използват високи концентрации на урея. 

Помага ли карбамидът при сухи крака? 

Областите, където кожата е тънка и има малко подкожна мастна тъкан, са склонни към сухота и опъване: обикновено особено податливи са краката и ръцете. Ето защо лосионите за тяло и кремовете за ръце често са обогатени с урея, за да подхранват тези области, да подобряват хидратацията на кожата и да укрепват нейната бариера, за да предотвратят по-нататъшната загуба на вода. В комбинация с други овлажняващи, успокояващи или регенериращи съставки, сухата и увредена кожа може да бъде оптимално обгрижвана.

Тези вещества често се комбинират с урея: 

  • Глицерин: хидратиращ, подхранващ, стабилизиращ бариерата.
  • Витамин Е: регенериращ, овлажняващ, подхранващ.
  • Серамиди: подхранващи, регенериращи, стабилизиращи бариерата.
  • Пантенол: успокояващ, регенериращ, овлажняващ. 

Полезна ли е уреята за стъпалата? 

Можете ефективно да третирате стъпалата и особено мазолите с кремове с подходящо високо съдържание на урея. Това е така, защото уреята има кератолитичен ефект в концентрации от 10 % или повече - това означава, че тя разхлабва мазола и по този начин ускорява отстраняването на натрупаните излишни мъртви кожни клетки.

Кремът за крака с урея нежно разхлабва мазолите, повишава влажността на кожата, облекчава сърбежа и изглажда кожата. Затова кремът за крака с урея е особено подходящ за грижа за сухи и напукани крака. Повечето продукти са със съдържание на урея 10 % и могат да се използват ежедневно. 

В заключение,  уреята е много ефективна съставка в грижата за кожата, предлагаща значителни предимства по отношение на хидратация, ексфолиране и подобряване на кожната бариера. Независимо дали се използва в ниски концентрации за ежедневно овлажняване на кожата на лицето или в по-високи концентрации за таргетирано прилагане на зони като краката или ръцете, уреята може да играе ключова роля в поддържането на здрава, мека и гладка кожа. Способността на това ендогенно вещество да се справя с различни кожни проблеми го прави ценен компонент както в козметични, така и в терапевтични продукти за грижа за кожата.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!

Тази изчерпателна статия с информация за урея е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Алое вера
АЛОЕ ВЕРА Трудно е да си представим грижата за кожата без сочното алое вера. Причината? Неговите успокояващи и овлажняващи кожата свойства.

Суха кожа
СУХА КОЖА Сухата кожа причинява дискомфорт. Тя често има повехнал и блед вид и може да се усеща груба и сърбяща. Състоянието на кожата може да бъде както вродено, така и придобито.

Глицерин
ГЛИЦЕРИН Почти никой продукт грижа за кожата не може да действа, ако няма глицерин в състава си. Нищо чудно, защото глицеринът овлажнява, хидратира и подхранва кожата. Освен това, той е лесна за употреба, ефективна и добре поносима съставка.

Loading...