Гъбично акне

Зачервени и често силно сърбящи пъпки, които не реагират на обичайните методи за лечение на акне и не могат да бъдат изстискани. Това може да е гъбично акне.

 

 

 

 

 

От тази статия ще научите какво представлява гъбичното акне, какви са неговите симптоми и кои са факторите за неговата поява. Ще разберете и кого засяга най-често, каква е подходящата грижа и възможното лечение.

 

Какво представлява гъбичното акне?

Гъбичното акне е гъбично заболяване на кожата. То се причинява от дрождевата гъбичка Маласезия (Malassezia), поради което дерматолозите го наричат и фоликулит на Malassezia. Гъбичките Malassezia са част от нормалната кожна флора заедно с много други микроорганизми. На пръв поглед звучи малко необичайно, но тези микроорганизми играят ключова роля за здравата кожа, например като спомагат за стабилизирането на нашата защитна киселинна мантия.

Ако обаче има промени в кожната флора, може да се случи така, че гъбичките Malassezia да заемат по-силни позиции и да нарушат баланса на кожната флора. Това може да доведе до гъбично акне.

Симптоми на гъбично акне

Характерните симптоми на гъбично акне включват:

  • Малки, кръгли и сърбящи папули;
  • Папулите са възпалени възли без секрет, поради което изстискването им не би довело до резултат;
  • Триенето може да раздразни силно малките папули и да доведе до възпаление;
  • Кожата изглежда зачервена и може да се оцвети (хиперпигментация);
  • По време на оздравителния процес се образува коричка.

Кой е засегнат от гъбично акне?

Гъбичното акне може да се появи на всяка възраст, тъй като гъбичките Malassezia са трайно колонизирани върху кожата ни. Въпреки това, тъй като кожната флора варира с възрастта и може да се промени, това оказва влияние върху развитието на гъбично акне. Една от причините за това е повишеното производство на себум, което често се случва по време на пубертета и в млада възраст. Кожата често се омазнява и изглежда по-мазна, тъй като мастните жлези произвеждат повече мазнина (което се дължи и на хормонални фактори). Това от своя страна е не само идеална храна за гъбичките Malassezia, които се размножават в резултат на това, но и Malassezia изглежда е в състояние да проникне по-дълбоко в кожните жлези.

Щом с напредването на възрастта производството на себум и съдържанието на мазнини в кожата отново се регулират, склонността към гъбично акне постепенно намалява.

Дерматологични подходи при гъбично акне

Какво може да се направи при гъбично акне? Гъбичното акне обикновено може да бъде разпознато бързо само въз основа на характерните симптоми.

Винаги е препоръчително да потърсите специализирано медицинско разяснение. Лекарите могат да диагностицират гъбичното акне по безспорен начин и могат също така да предпишат противогъбични лекарства.

Противогъбичните лекарства действат срещу гъбичките - лекарството на избор при гъбично акне е кетоконазол. Антибиотиците, които действат само срещу бактерии, са неефективни срещу гъбично акне и дори могат да го влошат.

Гъбично акне – лечение с домашни средства

Не се препоръчват домашните средства за справяне с гъбично акне. То не може да се лекува с масло от чаено дърво, лимонов сок или ябълков оцет, които често ще срещнете като препоръчани съставки.

Всъщност съществува риск от допълнително влошаване на състоянието поради раздразването на кожата от прилагането им.

Топлината и потта също изискват повишено внимание.

Повишаването на температурата може да допринесе за възпаление и повишено производство на пот. Разбира се, това не винаги може да се избегне, но сауните, парните бани или пряката слънчева светлина не са необходими. Това, което обаче действа много добре, е охлаждането на засегнатите участъци, което успокоява кожата и намалява зачервяването - например с хладен Гуа Ша масажор или нефритен валяк, държани в хладилника.

В допълнение към повишените температури потта може да бъде проблем и при гъбично акне. Това е така, защото потта съдържа вещества, които подпомагат растежа на гъбичките дрожди.

Поради това е много важна хигиената след активни дейности. Измивайте потта след тренировка и веднага сменяйте дрехите си особено ако са от синтетични материи, които могат да доведат до допълнително дразнене.

Грижа за кожата при гъбично акне

Правилната грижа за кожата при гъбично акне се основава, наред с други неща, на това да не се насърчава допълнително растежът на гъбичките Malassezia.

Някои съставки в продуктите за грижа за кожата са идеална храна за гъбичките:

  • Ферментирали екстракти или филтрати като Galactomyces Ferment, Pseudoalteromonas Ferment, Saccharomyces Ferment, Bifida Ferment, Lactobacillus Ferment.
  • Мазнини, масла и липиди като глицерил стеарат, изопропил миристат, олеинова киселина, линолова киселина, палмова киселина, стеаринова киселина, лауринова киселина и много други.

От друга страна, следните съставки са подходящи за употреба при гъбично акне:

  • Екстракт от зелен чай (INCI: Camellia sinensis leaf extract) има успокояващо и противовъзпалително действие.
  • Прополис (INCI: Propolis): Полученото от мед вещество прополис има противовъзпалителни и успокояващи свойства.
  • Салицилова киселина / BHA (INCI: Salicylic Acid): помага за нежното отстраняване на мъртвите клетки от кожата по време на оздравителния процес.

Почистване при гъбично акне

В допълнение към подходящите продукти за грижа, почистването е особено важна стъпка в рутинната грижа за гъбично акне. Гъбичките Malassezia се размножават особено добре в присъствието на мазнини и себум. Въпреки това кожата не трябва да се почиства твърде старателно. Не е важно да се премахнат напълно мазнините и гъбичките от кожата. По-скоро излишъкът от себум трябва да се намали нежно. Затова почистването на кожата при гъбично акне е едновременно леко и щадящо.

Често задавани въпроси за Гъбично акне

Каква е разликата между гъбичното акне и обикновеното акне?

Гъбичното акне се причинява от прекомерната колонизация на гъбичките Malassezia в кожната флора. За разлика от тях обикновеното акне - известно още като acne vulgaris - се причинява, наред с други неща, от бактериална инфекция. Поради тази причина методите за лечение на двете кожни заболявания са различни: при гъбично акне се използва противогъбично средство, а при акне вулгарис - антибиотик.

Гъбичното акне и обикновеното акне обикновено могат лесно да бъдат разграничени и по външен вид.

Гъбичното акне се характеризира с малки, редовно появяващи се папули без съдържание, възпаление и силен сърбеж. Локализирани са главно в областта на челото, линията на косата, скалпа, гърдите и гърба. Гъбичното акне рядко се появява по брадичката, бузите или челюстта.

Характерни за акне вулгарис са пустули, пъпки и черни точки, които могат да се възпалят силно. Появяват се главно в Т-зоната, гърдите, шията и гърба. Повече за акнето може да прочетете в нашата статия тук.

Защо антибиотикът може да влоши гъбичното акне?

Тъй като гъбичното акне е гъбично заболяване, е ясно, че антибиотиците не действат, тъй като са ефективни само срещу бактериални инфекции. Така че, ако антибиотиците са неефективни срещу гъбично акне, защо влошават състоянието?

Защото антибиотиците също нарушават баланса на кожната флора. Това е така, защото използваният антибиотик влияе и на бактериите в кожната флора и може да потисне техния растеж. В резултат на това тези бактерии се потискат, гъбичките Malassezia могат да се развиват още по-добре и видът на гъбичното акне се влошава още повече.

Как се лекува гъбично акне по скалпа?

Гъбичното акне може да бъде много упорито и дори да продължи с години без подходящо лечение. Гъбичното акне може да се появи и в областта на линията на косата и скалпа, което се възприема като много неприятно. Шампоан, съдържащ противогъбичното средство кетоконазол, е подходящ за лечение на гъбично акне по скалпа. Той трябва да съдържа най-малко 2 % кетоконазол.

Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, медицинското уточняване винаги е приоритет. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение. 

В заключение, гъбичното акне е кожно заболяване, причинявано от гъбички Маласезия (Malassezia). То се характеризира с малки, най-често сърбящи папули, несъдържащи секрет. Това акне засяга основно Т-зоната, линията на косата, гърдите и гърба. Грижата за кожата при гъбично акне се основава на леко почистване, което има нежен и щадящ ефект, и ако е възможно, на грижа за кожата без мазнини.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за гъбично акне е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта. 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...