Зряла кожа

Зряла кожа: (не е) въпрос на възраст? Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

В статията ще разгледаме какво точно означава зряла кожа и какви са причините за състоянието, каква е превенцията и най-важните елементи в грижата за кожата, които могат да помогнат за нейния здрав и сияен вид. 

Стареене на кожата

Стареенето на кожата се определя от вътрешни и външни фактори. Основен външен такъв е UV радиацията. Ултравиолетовата радиация е причина за 80 % от преждевременните признаци на стареене.

Макар бръчките да не могат да се премахнат с крем, появата им може да се сведе до минимум. Затова превенцията е най-доброто средство за борба с поява на фини линии и други признаци на стареенето. Важна е ежедневна употреба на слънцезащитен крем, както и прилагане на дерматологична грижа за кожата.

Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското уточняване. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение. Включените тук продукти могат само да допринесат за грижите, но в никакъв случай не заместват медицинското лечение.

Какво означава "зряла кожа"? 

Повечето от естествените процеси на стареене на кожата започват между третото и четвъртото десетилетие от живота. Те започват постепенно с първите бръчки, а след това се проявяват като по-дълбоки бръчки, загуба на тонус и еластичност, пигментни петна и хиперпигментация. Възрастната кожа също така е склонна към изсушаване и нарушения на кожната бариера. 

Стареенето на кожата се определя от вътрешни (intrinsic) и външни (extrinsic) фактори. Вътрешните фактори са предимно генетични и не могат да бъдат повлияни активно. Те включват следните процеси, например: 

  • Растежът и регенерацията на клетките се забавят: в резултат на това раните заздравяват по-зле.
  • Забавя се метаболитната и биосинтетичната дейност: това се отразява и на собствените компоненти на кожата, като хиалуронова киселина, колаген, еластин, серамиди, антиоксиданти и др.
  • Броят на мастните и потните жлези намалява, както и тяхната активност: това се отразява на хидролипидния филм на кожата, което води до сухота и дехидратация на кожата;
  • Способността на кожата да свързва водата намалява: в резултат на това кожата изглежда по-малко овлажнена и бръчките стават по-изразени.
  • Кръвообращението е по-слабо: това може да намали снабдяването на кожата с хранителни вещества.

Външният вид на състарената кожа е следствие от тези вътрешни процеси на стареене. Външните фактори обаче също допринасят за стареенето на кожата. Ултравиолетовите лъчи, начинът на живот, тютюнопушенето, алкохолът, диетата, стресът и факторите на околната среда могат значително да ускорят процеса на стареене.

Зряла кожа: на каква възраст?

Зрялата кожа не винаги се свързва с напреднала възраст. Въпреки че кожата започва да старее по естествен начин между 30 и 40-годишна възраст, външните фактори играят значителна роля за преждевременното ѝ стареене. Затова и младите хора могат да имат зряла кожа, особено ако се излагат на слънце без да вземат необходимите мерки. 

80 % от преждевременното стареене на кожата се дължи на влиянието на ултравиолетовите лъчи (фотостареене). Това превръща слънцезащитния крем и защитата от UV лъчи в един от най-ефективните продукти против стареене на пазара. 

Слънцезащитният крем трябва да бъде част от всяка рутинна грижа за кожата - както през лятото, така и през зимата, за да предпазва кожата от UV лъчите. В нашата статия „Слънцезащитен крем за лице – всичко, което трябва да знаете“ ще научите повече за причините, които изискват ежедневно използване на слънцезащита на лицето не само в летните месеци, а целогодишно. От нея може да научите и каква е разликата между минерална и химическа слънцезащита. А в нашата статия за „Слънцезащита за лятото“ ви споделяме често срещани термини, тяхното значение и кои топ продукти могат да помогнат да предпазите кожата от фотостареене. 

Грижа за зряла кожа 

Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да се характеризира с различни признаци. Най-често срещаните признаци на зрялата кожа са сухата кожа, хиперпигментацията и пигментните петна, както и загубата на еластичност, която се характеризира с фини линии и бръчки. Следователно не съществува общо понятие за зряла кожа. Не съществува и специализирана и ясна процедура за грижа за кожата, която да е еднакво подходяща за всички признаци на зряла кожа. Ето защо при грижата за зряла кожа на първо място винаги трябва да се поставят нуждите на кожата, а не възрастта.

Трябва да се подчертае, че правилната грижа за кожата винаги може да оказва само подкрепа: ако кожата вече е остаряла, продуктите за грижа за нея могат предимно да поддържат настоящото ѝ състояние, като в някои случаи са възможни леки подобрения. Възможностите, които предлагат козметичните продукти за грижа за кожата, обаче са ограничени. Ако търсите бърз и много директен ефект, ще трябва да прибегнете до естетични дерматологични процедури (например ботокс, филъри, лазер и др.). 

Грижата против стареене и забавяне на стареенето е преди всичко профилактика и внимателно третиране на кожата. Ако се грижите добре за кожата си още в млада възраст и я предпазвате от слънцето, полагате най-важната основа за здрава и свежа кожа. Рано или късно на всички нас се появяват бръчки и естествени признаци на стареене. Въпреки това защитата от слънцето е и остава най-ефективният начин за предпазване на кожата от преждевременно стареене и бръчки. Всички останали продукти за грижа за кожата винаги трябва да се разглеждат като добавки, които имат само ограничен ефект без основата на постоянна слънцезащита. 

Важно: Кожата не привиква към овлажнителите, тяхната ефективност се запазва дори ако се използват в по-млада възраст. 

Грижа за кожата при хиперпигментация и пигментни петна

Появили ли са се пигментни петна по кожата ви, които ви притесняват? Да се отървете от обезцветяването, след като то вече е налице, изисква търпение и избор на правилните съставки. Следните вещества могат да помогнат срещу хиперпигментацията: 

  • Ретинол
  • Витамин С (аскорбинова киселина, 10 %)
  • Транексамова киселина
  • Гликолова киселина
  • Алфа-арбутин
  • Ниацинамид
  • Ацетил глюкозамин
  • Бакучиол
  • Азелаинова киселина 

Посочените вещества имат балансиращ и изсветляващ ефект върху тена на кожата, но нямат избелващ ефект. При използването на тези вещества е важно те да са с определена концентрация. Това обаче може да е противопоказно за чувствителна кожа. Например не всички типове кожа могат да понасят висококонцентриран ретинол (до 1%) или киселинни серуми с витамин С. Освен това е необходима последователна и редовна употреба, за да се забележи ефект върху хиперпигментацията - но дори и тогава ефектът може да е твърде слаб. Затова профилактиката (т.е. слънцезащита) все още е най-добрата мярка, която може да използвате срещу упоритите пигментни петна.

Грижа за кожата при фини линии и бръчки 

Лошата новина: бръчките не могат да бъдат премахнати с крем. Изключение правят бръчките, причинени от сухота, или много фините бръчки, които понякога могат да изчезнат за една нощ. Ако има дълбоки бръчки, появата им може само да се минимизира, но не и да се премахне с козметични продукти за грижа за кожата. 

Ретинол: Във високи концентрации (0,5-1%) и прилаган редовно, ретинолът може да намали дълбочината на бръчките, но ефектът има граници. Поносимостта на ретинола във високи концентрации също невинаги е дадена. Повече за ретинола може да прочетете в нашия подробен материал по темата тук.

Витамин С: Има антиоксидантно действие и предпазва клетките и структурите на кожата от вредното въздействие на свободните радикали. Високите концентрации на чист витамин С (INCI: аскорбинова киселина, 5-10% в киселинни серуми) могат да имат положителен ефект и върху образуването на колаген, който може да стегне кожата.

Гликолова киселина: Химическият пилинг с гликолова киселина може да стимулира обновяването на кожата, да заздрави кожните структури и също така да осигури красив блясък. Повече за гликоловата киселина прочетете в нашия материал тук.

Хиалуронова киселина: Собственият захарен полимер на кожата често се разглежда като съставка против стареене и забавяне на стареенето par excellence. Вярно е, че концентрацията на хиалуронова киселина в кожата намалява с възрастта, което намалява овлажняването на кожата. Въпреки това козметично прилаганата хиалуронова киселина не може да компенсира този възрастов дефицит. Това е така, защото хиалуроновата киселина, нанесена върху кожата, не прониква в нея поради размера си. Вместо това тя образува защитен филм върху кожата и може да осигури оптически изглаждащ ефект.

Грижа за зряла и суха кожа 

Активността на потните и мастните жлези непрекъснато намалява с възрастта. Това означава, че на кожата ѝ липсва овлажняване, но и липиди, което води до състояние на суха кожа с ниско съдържание на мазнини. Това обаче може да бъде преодоляно с подходяща грижа за кожата, например с помощта на:

  • богати кремове;
  • специални вечерни кремове;
  • масла за грижа за кожата винаги в комбинация с крем за грижа за кожата, защото самостоятелно маслата не могат да хидратират;
  • стабилизиращи бариерата липиди, като холестерол, фосфолипиди, серамиди, фосфолипиди;
  • овлажняващи вещества като хиалуронова киселина, урея, глицерин, алантоин, PCA.

В заключение, важно е разбирането на зрялата кожа и най-вече връзката на състоянието на кожата не толкова с конкретна възраст, а по-скоро с причините за поява и ключовата за неговата превенция употреба на слънцезащита. Това гарантира, че могат да се вземат подходящите грижи за кожата, отговарящи на нейните нужди и да се забавят процесите на стареене и поява на пигментации, фини линии и бръчки. Резултатът? Успешно да се запази здрав, красив и сияен вид на кожата максимално дълго.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

 Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!

Тази изчерпателна статия с информация за зряла кожа е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Ресвератрол
Ресвератрол Ресвератролът е вторично растително вещество със силни антиоксидантни свойства. В грижата за кожата то се използва главно за защитата ѝ от оксидативен стрес. Какво може да постигне ресвератролът в борбата със стареенето?

ГЛИКОЛОВА КИСЕЛИНА
ГЛИКОЛОВА КИСЕЛИНА Гликоловата киселина подобрява състоянието на кожата и подпомага нейните регенерация и хидратация. Тя се използва в медицинската дерматология и козметиката, но е спечелила своето почетно място и в домашните процедури.

Ретинол за лице
Ретинол за лице Витамин А (ретинол) е един от най-интензивно изследваните продукти в грижата за кожата с научно доказани ползи и ефективност. Ретинолът се използва успешно за подхранване и подмладяване на кожата, коригиране на бръчки и фини линии, лечение на акне, а така също и като антиоксидантно средство.

Loading...