Суха кожа

Сухата кожа причинява дискомфорт. Тя често има повехнал и блед вид и може да се усеща груба и сърбяща. Състоянието на кожата може да бъде както вродено, така и придобито. 

Правилната грижа за кожата може да подобри чувствителната суха кожа и да помогне за равен и сияен тен. В следващите редове ще разгледаме причините за суха кожа, кои вещества трябва да се избягват при това състояние и какви продукти оказват положително влияние при този тип кожа.

 

Суха кожа: най-важното, което трябва да знаете

  • Състояние на кожата, характеризиращо се с липса на влага в нея. Обикновено се проявява като бледа, груба, люспеста кожа, която често изглежда по-стара, отколкото е.
  • Склонността към суха кожа се увеличава с възрастта.
  • Често се причинява от прекалено миене с агресивни почистващи препарати.
  • Грижата за сухата кожа трябва да овлажнява, както и да осигурява липиди. 

Причини за суха кожа 

Сухата кожа е много често срещано състояние на кожата, което първоначално се дължи на липса на влага в горния слой на кожата. Това означава, че той е с намалено съдържание на вода. Това обаче не е задължително, защото не овлажнявате достатъчно кожата си. Често това се дължи на факта, че кожата просто не може да задържи тази влага. Причините за това включват следните фактори: 

Нарушена кожна бариера с липса или неправилно разпределение на бариерните липиди, което води до повишена загуба на вода.

Намалена активност на мастните жлези, което води до по-слабо производство на собствените липиди (мазнини) на кожата. Обикновено се появява и с напредването на възрастта.

Намалена способност на кожата да свързва водата, напр. концентрацията на естествените овлажняващи фактори (хидратанти) намалява с възрастта.

Концентрацията на естествените овлажняващи фактори (NMF) в кожата намалява с възрастта.

В случай на суха кожа функцията и състоянието на кожната бариера са от особено значение. Ако кожната бариера е нарушена, кожата не само губи по-лесно вода, но и роговите клетки се задържат по-слабо: затова кожата се лющи.  

Какво представлява кожната бариера? 

Роговият слой (stratum corneum) е най-горният слой на кожата. Този слой е изграден като своеобразна тухлена стена. Роговите клетки на роговия слой са подредени една върху друга като тухли, а така наречените бариерни липиди са хоросанът, който държи роговите клетки заедно. Заедно роговите клетки и бариерните липиди образуват кожната бариера. 

Благодарение на структурата на кожната бариера, наподобяваща тухлена стена, тя е едновременно стабилна и непропусклива за вода. Роговите клетки осигуряват стабилността, а бариерните липиди - защитата срещу прекомерно изпаряване на вода (трансепидермална загуба на вода, TEWL). 

Ненарушената кожна бариера означава здрава кожа, която е защитена от външни влияния. Нарушената кожна бариера, от друга страна, е податлива на външни фактори и се проявява като дехидратирана, чувствителна и суха кожа.  

Фактори, водещи до поява на суха кожа 

Както може да се види от предишния раздел, кожната бариера играе решаваща роля за сухата кожа. Това означава, че начинът, по който се отнасяме към тази кожна бариера, също оказва влияние върху състоянието на кожата ни. Съществуват и много други външни фактори, които могат да благоприятстват сухата кожа. 

Следните фактори благоприятстват сухата кожа. 

Лични навици: 

  • Гореща вода.
  • Дълги и/или чести вани/душове.
  • Прекалено силни почистващи продукти или сапуни.
  • Кремове без овлажняващи съставки.

Фактори на околната среда:

  • Екстремни температури (горещина или студ).
  • Сезони (есен, зима).
  • Сух въздух.
  • Вятър.
  • UV радиация.
  • Замърсяване на въздуха.
  • На закрито: отопление, климатизация, сух въздух. 

Други фактори:

  • Пътуване със самолет.
  • Триене и протриване на текстил.
  • Някои лекарства (напр. ретиноиди или лекарства за понижаване на холестерола).
  • Психологически фактори и стрес.
  • Нискомаслена диета с малко есенциални мастни киселини.  

Типичен вид на сухата кожа 

В идеалния случай съдържанието на влага в горния слой на кожата трябва да бъде 20-30%; всичко по-малко се счита за дехидратирана кожа. Но не е необходимо непременно да измервате съдържанието на влага, за да разберете, че това състояние на кожата е всичко друго, но не и приятно. 

Усещане за кожа: Сухата кожа е груба, опъната, сърбяща, а понякога дори се напуква в отделни участъци (напр. напукани ъгълчета на устата). Ако пукнатините на кожата са по-дълбоки, това е входна точка за навлизане на бактерии и замърсявания. Те могат да доведат до възпаление, зачервяване и дразнене.

Външен вид: Дехидратираната и сухата кожа изглежда бяло-сивкава, тенът е хлътнал и блед, без следа от блясък. Това е така, защото светлината се пречупва по различен начин върху неравната и суха повърхност на кожата, поради което тя изглежда матова. 

Текстура: Сухата кожа не е много гъвкава и е всичко друго, но не и еластична. Поради това бръчките и гънките се появяват по-лесно. Това често са бръчки от сухота, причинени от ниското съдържание на вода в кожата. Добре овлажнен рогов слой е по-плътен и кара кожата да изглежда по-млада и свежа. 

Грижа за сухата кожа

Грижата за кожата играе ключова роля при сухата кожа. Правилната грижа снабдява кожата с влага и липиди. Също така трябва да избирате продукти, които са щадящи и нежни към кожата. Това може да помогне за стабилизиране или възстановяване на кожната бариера в дългосрочен план. 

Кои вещества трябва да избягвам, ако имам суха кожа? 

Трябва да се избягват вещества, които допълнително изсушават кожата. Сред тях са например алкохолът (INCI: Alcohol, Alcohol denat.), но също и интензивно миещите активни вещества, като повърхностноактивните вещества Sodium Laureth Sulfate или Sodium Lauryl Sulfate. 

Тези потенциално дразнещи вещества също не принадлежат към рутинната грижа за суха кожа: 

  • Аромати, парфюми, етерични масла.
  • Физически ексфолианти с абразивни вещества като сол или захарни кристали .

Почистване на суха кожа 

За разлика от нормалната кожа, сухата реагира по-лесно на дразнещи съставки. Ето защо е важно да използвате меки и неутрални по отношение на рН почистващи продукти. Например: почистващо олио, балсам, мляко или лосион, но също така и меки почистващи гелове. Дългосрочната цел трябва да бъде: след почистване кожата вече не трябва да се усеща опъната. 

Между другото: в допълнение към чистото отстраняване на грима, кожните люспи, потта или нежеланите микроорганизми, почистването на сухата кожа може да помогне и в друг аспект. Почистващите продукти с овлажняващи или възстановяващи липидите вещества помагат за изглаждането на кожата. 

Ексфолианти за суха кожа 

Химическите ексфолианти премахват мъртвите кожни клетки от повърхността на кожата, без да предизвикват физическо дразнене. Това прави кожата по-гладка и по-малко матова. Но дали химическите пилинги са твърде агресивни за сухата кожа? Не е задължително! Следните ексфолианти могат да се използват и за суха кожа: 

Пилингите със салицилова киселина насърчават отстраняването на излишните кожни клетки и имат противовъзпалителен ефект.

Млечната киселина е особено нежен и мек представител на алфахидрокси киселините (AHA). Пилингите с млечна киселина не само подпомагат отстраняването на мъртвите кожни клетки, но млечната киселина е и компонент на кожната бариера и има овлажняващо действие.

Пилингите с полихидрокси киселини (PHA), например глюконолактон или лактобионова киселина, ексфолират кожата особено нежно. Те също така повишават влажността на кожата и укрепват кожната бариера. 

Ако искате да използвате ексфолианти върху суха кожа, моля, обърнете внимание на следните точки: 

  1. Ако е възможно, използвайте ексфолианти, които съдържат допълнителни овлажнители.
  2. Тествайте честотата на употреба индивидуално. Най-добре е да ги използвате вечер и бавно да ги включите в рутинната си програма, напр. веднъж седмично в продължение на 3-4 седмици. Ако продуктът се понася добре, можете внимателно да увеличите честотата на приложение.

Слънцезащита за суха кожа

Слънцезащитният крем е ключов компонент от всяка рутинна грижа за кожата, но става особено важен за тези със суха кожа. Сухата кожа може да бъде чувствителна, склонна към раздразнения и по-податлива на стареещите ефекти на ултравиолетовите лъчи поради липса на влага и нарушена кожна бариера.

Използвайте слънцезащитен крем с поне SPF 30 през деня, а ако прекарвате повече време на открито SPF 50 е за предпочитане.

Съставки в слънцезащитата за суха кожа като хиалуронова киселина, глицерин и серамиди могат да бъдат полезни. Тези съставки помагат за улавяне на влагата в кожата, предотвратявайки дехидратацията, като същевременно образуват защитна бариера срещу вредите от околната среда. За предпочитане е използване на кремообразни слънцезащитни продукти, които обикновено осигуряват по-добра хидратация и овлажняване на кожата от продукти под форма на спрей.

Хидратираща грижа за суха кожа 

За да се подобри състоянието на сухата кожа, трябва да се осигурят овлажняващи вещества и липиди, които да укрепят кожната бариера. 

Кремовете за лице и кремовете за суха кожа използват вещества от следните три групи: 

Оклузивните вещества намаляват изпарението на вода от кожата, като понижават трансепидермалната загуба на вода (TEWL). Те включват: 

  • Минерални масла, вазелин, парафин, силикони като диметикон или циклометикон.
  • Мастни алкохоли: цетилов алкохол, стеарилов алкохол.
  • Мастни киселини: стеаринова киселина, ланолова киселина.
  • Собствени липиди на кожата: серамиди, холестерол, лецитин. 

Овлажняващите фактори привличат водата и я съхраняват в роговия слой: 

  • Глицерин
  • Натриев лактат и млечна киселина
  • Урея
  • Хиалуронова киселина
  • Натриев PCA, PCA
  • Захарни съединения като сорбитол
  • Пантенол
  • Ниацинамид 

Емолиентите подпомагат сплотяването на роговите клетки, изглаждат кожата и намаляват повърхностните линии на сухота: 

  • Диизопропил дилинолеат
  • Изопропил изостеарат
  • Пропиленгликол
  • Глицерилов стеарат
  • Октилов стеарат
  • Масло от жожоба
  • Тонери и серуми за суха кожа 

Какво да правим при изключително суха кожа? 

На първо място, трябва да преразгледате настоящата си рутина за грижа за кожата. Типът на почистването е особено важен за сухата кожа. Ако то е твърде интензивно, това ще наруши кожната бариера в дългосрочен план и кожата няма да може да се възстанови. Не напразно се казва, че правилното почистване е една от най-важните стъпки към здрава кожа. 

Препоръчително е в тази първа стъпка от рутината да се добавят продукти като например измиващ гел за лице за суха кожа, които са специално предназначени за нуждите ѝ. 

Втората стъпка е да оцените продуктите за грижа за кожата, които използвате в момента. Те винаги трябва да осигуряват комбинация от влага и липиди. Никога не използвайте само овлажняващи масла, тъй като те могат дори да изсушат кожата, понеже не я овлажняват достатъчно. Използвайте дневни хидратиращи кремове за лице за суха кожа. Освен тях може да добавите и още един фактор за хидратация на кожата при грим рутината си – хидратиращ фон дьо тен за суха кожа или друг покривен продукт, който осигурява и подхранване на кожата, и покритие. 

При особено суха кожа на лицето си струва да добавите във вечерната си рутина и интензивно овлажняващи нощни кремове; особено полезни могат да бъдат и оклузивните кремове. Те не само осигуряват богати съставки, но и могат да образуват филм върху кожата през нощта, което допълнително намалява загубата на влага (TEWL). 

Суха кожа на тялото 

Чудите се какво да предприемете, за да се справите със сухата кожа на тялото? 

Понякога може да нямате суха кожа на лицето, но някои части на тялото са все по-сухи: лактите, подбедриците, ръцете и стъпалата понякога страдат особено силно. Това е така, защото кожата на тялото има по-малко мастни жлези и поради това произвежда по-малко мазнина, която да поддържа кожата еластична. Освен това кожата често е по-плътна и дебела, отколкото на лицето - особено в някои зони на ръцете, краката и лактите. 

Кремовете с високо съдържание на урея са подходящи за грижа за тези зони. Уреята свързва водата и също така подпомага изхвърлянето на излишните кожни клетки. 

В заключение, разбирането на факторите, влияещи на сухата кожа, и правилната грижа за нея може да изглежда като трудна и комплексна задача. Въпреки това, с подходящите продукти и спазване на добра рутина за грижа, постигането на здрава, спокойна и сияйна кожа е възможно.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!  

Тази изчерпателна статия с информация за суха кожа е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Масло от жожоба
МАСЛО ОТ ЖОЖОБА Меко и подходящо за всички типове кожа - с маслото от жожоба трудно можете да сгрешите в грижата за кожата. Въпреки че то не съдържа толкова много витамини и вторични растителни вещества, колкото някои други масла, ефектът му на грижа е убедителен.

Кокосово мало
КОКОСОВО МАСЛО Кокосовото масло е естествено чудодейно средство за грижа за кожата. Поне такова е впечатлението от многобройните статии в блоговете и списанията. Какво наистина може да направи кокосовото масло за вашата кожа?

Вазелин
ВАЗЕЛИН Вазелинът е един от най-старите продукти за грижа за кожата в съвременната индустрия за красота, но през последните години е обект на критики. Тук можете да видите защо той все още е актуален за грижата за кожата.

Loading...