Мазна кожа

 

Мазната кожа често засяга младите хора, тъй като прекомерното производство на себум може да бъде причинено от хормоните. Това състояние на кожата обаче се среща и при възрастни.

 

В следващите редове ще разгледаме в подробности мазната кожа и често задавани въпроси за нея. Ще ви представим и най-добрите съвети за грижа за мазната кожа на лицето. 

Мазна кожа: вид и причини 

Мазната кожа е известна в дерматологията като себорея. Строго погледнато, това е състояние на мазна и влажна кожа, което се характеризира с повишено производство на себум и пот. 

Мазната и влажна кожа е удебелена, което я прави драва и по-малко чувствителна. В същото време мазната кожа на лицето изглежда много лъскава и с груби пори. Често се появяват черни точки, а ако кожата е предразположена към тях, това състояние може да се развие и в акне. 

Най-важното, което трябва да знаете за мазната кожа, е:

  • Състояние на кожата, причинено от повишената активност на мастните жлези.
  • Обикновено се появява в зоните на кожата с много мастни жлези (Т-зона, гръб, деколте).
  • Кожата изглежда лъскава до мазна и често се омазнява с течение на деня.
  • Склонността към мазна кожа намалява с напредването на възрастта.
  • Грижата за мазната кожа спомага за щадящо редуциране на излишния себум и овлажнява кожата.

Себумът е секрет, произвеждан от мастните жлези на кожата. В него се съдържат липиди и други натурални вещества, произвеждани от тялото. Основна цел на себума е да подхранва кожата и да я предпазва от дехидратиране. 

Състоянието мазна кожа обикновено се появява за първи път по време на пубертета: около 20-30 % от юношите имат мазна кожа. Това се дължи на факта, че мастните жлези на кожата стават напълно функционални под въздействието на половите хормони. 

Мазна кожа: видове 

Мазната кожа е общ термин за кожата, която се характеризира с повишено производство на себум. Тежестта и съпътстващото състояние на кожата обаче могат да варират при различните хора, поради което често се използват следните термини: 

  • Комбинирана кожа: Повишеното производство на себум и пот се нормализира с възрастта. Често обаче остава мазна Т-зона.
  • Мазна-суха кожа: Показва достатъчно съдържание на липиди, но в същото време съдържанието на влага в кожата е намалено. Този дисбаланс се получава, например, ако кожата се почиства твърде интензивно или влажността на въздуха е твърде ниска.
  • Кожа с несъвършенства: Мазна е, лъскава, има черни точки (комедони) и понякога може да образува възпалителни, малки червеникави пустули. Това състояние на кожата често се нарича преакне.
  • Акне: Акнето се развива от мазна кожа с несъвършенства със съответното предразположение или под хормонално влияние.
  • Себорейна екзема: Себорейната екзема е често срещано състояние на кожата, при което тя сърби и се лющи, но в същото време е мазна.

Грижа за мазна кожа 

При мазната кожа фокусът е върху премахването на излишния себум по мек и недразнещ начин. Важно е също така да се оптимизира грижата за потенциално съпътстващите заболявания на кожата: намаляване на черните точки, предотвратяване на възпаления, осигуряване на влага или стабилизиране на кожната бариера, например.

Почистване на мазна кожа 

За разлика от нормалната и сухата кожа, мазната се омазнява през деня и през нощта. Това е свързано с повишената функция на мастните жлези и няма нищо общо с липсата на хигиена. Затова при мазна кожа не е задължително честото и интензивно миене. 

Вместо това мазната кожа трябва да се почиства сутрин и вечер с мек почистващ продукт, който премахва излишната мазнина от кожата, без да я дразни. Важно е да не почиствате прекалено интензивно. Ако след почистването кожата е огледално гладка и опъната, това е твърде много и дори може да има отрицателен ефект в дългосрочен план: кожата може да се омазни още повече или собствените ѝ липиди да се отмият от нея. Последното може да доведе до развитие на мазна и суха кожа. 

Когато почиствате мазната кожа, използвайте меки, неутрални по отношение на pH, но ефективни почистващи продукти. 

Продукти, които могат да бъдат полезни при мазна кожа на лице: почистващи гелове, почистващи лосиони или мицеларна вода (но не забравяйте да изплакнете последната с вода след употреба). 

Пилинги за мазна кожа

Химическият пилинг може да помогне за подобряване на състоянието на мазната кожа. Той отстранява мъртвите кожни клетки от повърхността на кожата, без да предизвиква физическо дразнене, и по този начин предотвратява запушването на порите. Такива са гликолова киселина или млечна киселина

Някои пилинги имат и противовъзпалителен ефект, което води до по-малко петна и пъпки. Такива пилинги са салицилова киселина и мандилова киселина. Пилингите със салицилова киселина проникват и в порите поради мастноразтворимия си характер и могат да отпушат запушванията в тях.

Съвети за използване на химически пилинг при мазна кожа 

Колебаете се каква да е честотата на използване? Най-добре е да ги използвате вечер и постепенно да ги включите в рутинната си грижа за кожата, например отначало само на всеки 3-ти ден. Ако се понасят добре или ако състоянието на кожата го изисква, пилингите със салицилова киселина могат да се използват и дори всеки ден.

Тип на продукта: Използвайте течни пилинги, ако трябва да се третират по-големи участъци от кожата, напр. цялото лице, гърба или деколтето. Пилингите на кремообразна основа са практични, ако трябва да се третират само отделни зони, напр. зоната около носа, Т-зоната или отделни петна. 

Важно, когато използвате пилинги: През деня използвайте слънцезащитен крем с най-малко SPF 30. 

Често погрешно се смята, че мазната кожа няма нужда от слънцезащита, защото не може да бъде увредена от слънчевите лъчи. Истината е, че всеки тип кожа има нужда от слънцезащита, за да се предпази от UV лъчението и предизвикваните от него увреждания.

Но намирането на слънцезащитен крем, който не оставя мазен филм, може да бъде предизвикателство при мазна кожа на лицето. Независимо дали се спрете на минерални слънцезащитни продукти или химически такива, търсете продукти, специално създадени за мазна кожа. Те имат матиращ ефект, попиват бързо и оставят матово покритие на кожата. Препоръчително е и да са обозначени като „некомедогенни“, за да сте сигурни, че няма да допринесат за прекомерно омазняване или запушване на порите. 

Хидратираща грижа за мазна кожа 

Мазната кожа също се нуждае от овлажняване, особено ако е мазна и суха. За целта са подходящи емулсии, леки лосиони и овлажняващи хидратиращи продукти. Интензивните хидратиращи кремове, нощните кремове или хидратиращите масла често са твърде тежки за мазната кожа. 

Идеята за овлажняване на мазна кожа може да изглежда нелогична за някои, но това е решаваща стъпка във всяка рутинна грижа за кожата. Пропускането на овлажнител всъщност може да доведе до повишено производство на мазнини, тъй като кожата се опитва да компенсира липсата на хидратация. Добрият хидратиращ крем за мазна кожа трябва да е лек, например на основата на гел, и да предлага хидратация чрез съставки като глицерин или сквалан, които няма да запушват порите. 

Също така е полезно, ако овлажнителят има матиращи свойства, за да помогне за контролиране на блясъка, осигурявайки гладко, матово покритие, идеално за мазна кожа. 

По този начин кожата ще е хидратирана, като същевременно с това ще се минимизира появата на пори. Подходящи са леки, некомедогенни формули, които са на водна, а не на маслена основа. Съставки като хиалуронова киселина, която хидратира кожата, без да добавя масло, и ниацинамид, известен със способността си да регулира производството на себум, са особено полезни.

Маски с глина за мазна кожа 

Глината, известна още като лечебна глина или хума, има избистрящи, противовъзпалителни и регенериращи свойства. В зависимост от нейния минерален състав, тя може да бъде зелена, жълта, розова или бяла. Използвана от години в козметиката поради способността ѝ да абсорбира замърсявания и да помага за чиста и озарена кожа, хумата може да се нанася в чист вид, като се смеси глинен прах с вода в съотношение 2:1. Като алтернатива, производителите на козметика предлагат и готови маски с глина, които съдържат допълнителни съставки за грижа за кожата. 

В зависимост от нуждите на кожата, маските с глина 1-2 пъти седмично са добро допълнение към другите грижи за кожата. Те пречистват порите и абсорбират излишната мазнина. 

Глинените маски се оставят върху кожата според инструкциите на производителя. След прилагане на глинена маска за мазна кожа изплакнете и използвайте овлажняващ крем, тъй като глината може и да изсуши кожата - особено ако използвате чиста глина на прах, а не готов продукт. 

Между другото, лечебната глина е глина, която има доказан здравословен ефект и е сертифицирана като лекарствен продукт. 

Често задавани въпроси за мазна кожа

Кои съставки са подходящи за мазна кожа?

Много продукти за мазна кожа съдържат алкохол (INCI: Alcohol, Alcohol denat.). От една страна, това кара кожата да се усеща лека, а от друга страна, може бързо да премахне излишната мазнина от нея. Въпреки това продуктите, съдържащи алкохол, трябва да са изключение, а не правило за мазна кожа, тъй като те могат да увеличат и производството на себум. 

По-добре е да отстранявате излишния себум чрез щадящо почистване, да използвате редовно пилинги и продукти за грижа за кожата, които регулират производството на себум: например ниацинамид, салицилова киселина, алантоин.

Фон дьо тен за мазна кожа? 

Фон дьо тените, предназначени за мазна кожа, обикновено не съдържат мазнини и предлагат матово или полуматово покритие, което спомага за абсорбиране на излишната мазнина през целия ден. Фон дьо тените на базата на силикон също могат да бъдат добър вариант, тъй като те обикновено имат по-дълготраен матов ефект. Потърсете продукти, обозначени като некомедогенни, за да избегнете запушване на порите. 

Защо кожата ми е суха и мазна? 

Често се приема, че кожата е или суха, или мазна. Но в действителност кожата може да бъде както суха, така и мазна. 

Сухата кожа се дължи на липсата на влага във външния слой. Липсват вода или вещества, които я свързват. Мазната кожа, която се причинява от повишената активност на мастните жлези, може да осигури достатъчно количество липиди, които се грижат за кожата, но те не оказват непременно влияние върху съдържанието на вода. Това обяснява защо кожата може да бъде както мазна, така и суха. 

Мазна кожа: помагат ли тези домашни средства? 

Използването на хранителни продукти за грижа за кожата редовно се появява като препоръка. Използването на ябълков оцет, лимонов сок, резени краставица или кисело мляко за борба с мазната кожа обаче не е толкова разумно и "естествено" решение, колкото си мислите. Особено ябълковият оцет и лимоновият сок са дразнещи, когато се използват неправилно, и не предлагат никаква добавена стойност за кожата. Киселото мляко и краставицата също са предимно храни, а не продукти за грижа за кожата. 

Ако искате да направите нещо добро за кожата си, не посягайте към хладилника, а използвайте добре формулиран продукт за грижа за кожата. Това гарантира, че нуждите на кожата са оптимално задоволени.

В заключение, мазната кожа е състояние, предизвикано от повишена активност на мастните жлези. Характерно за него е поява в юношеска възраст, предизвикана от хормонални промени, и нормализиране с възрастта. Въпреки това, мазна кожа на лицето и особено в T-зоната може да се запази и на по късен етап в живота.

Правилната грижа за мазна кожата включва както щадящи продукти за почистване, така и подходящи продукти за овлажняване и хидратация, за да не се наруши баланса и кожната бариера.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти, създадени за кожа с несъвършенства, на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!  

Тази изчерпателна статия с информация за мазна кожа е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Масло от жожоба
МАСЛО ОТ ЖОЖОБА Меко и подходящо за всички типове кожа - с маслото от жожоба трудно можете да сгрешите в грижата за кожата. Въпреки че то не съдържа толкова много витамини и вторични растителни вещества, колкото някои други масла, ефектът му на грижа е убедителен.

Кокосово мало
КОКОСОВО МАСЛО Кокосовото масло е естествено чудодейно средство за грижа за кожата. Поне такова е впечатлението от многобройните статии в блоговете и списанията. Какво наистина може да направи кокосовото масло за вашата кожа?

Вазелин
ВАЗЕЛИН Вазелинът е един от най-старите продукти за грижа за кожата в съвременната индустрия за красота, но през последните години е обект на критики. Тук можете да видите защо той все още е актуален за грижата за кожата.

Loading...