|
Най-важното, което трябва да знаете за акнето
|
Какво е акне?
Акнето е незаразно заболяване на мастните жлези и техните канали. Производството на себум обикновено е повишено в същото време. Налице е и нарушение на кератинизацията в областта на каналите на мастните жлези. Всичко това води до стесняване или дори до пълно запушване на отделителните канали на мастните жлези.
Резултатът: нарушава се нормалното движение на себума и се образуват черни точки (комедони). Тези комедони могат да бъдат затворени ("бели глави") или отворени ("черни глави").
Хормоните играят решаваща роля за акнето, тъй като размерът и активността на мастните жлези се влияят от нашите хормони. Тук значение имат андрогените и естрогените, които присъстват както при жените, така и при мъжете - макар и в различно разпределение. Мъжете обикновено имат по-високи нива на андрогените, докато нивата на естрогените обикновено са по-ниски. При жените е обратното.
Ако нормалното хормонално равновесие се наруши и андрогените са пропорционално повече или прекалено много, това може да благоприятства развитието на акне. Това е така, защото андрогените увеличават мастните жлези и тяхната активност, докато естрогените имат обратен ефект.
Обикновено се разпознават следните фази, в които балансът между андрогените и естрогените се променя:
- По време на пубертета: почти 65 % от юношите страдат от акне.
- Преди и по време на женската менструация.
- Жените над 30-годишна възраст също често имат хормонален дисбаланс.
Има и още един фактор, който влошава тежестта на акнето. Поради нарушеното отделяне на себум по кожата се натрупват определени кожни бактерии (пропионибактерии). Тези бактерии се хранят със себум и го разграждат на мастни киселини, които насърчават възпалението. Това причинява болезнено възпаление в околната тъкан (пустули, нодули, папули) и също така увеличава образуването на комедони.
Следователно акнето е преди всичко комбинация от различни физиологични състояния, а не проблем на недостатъчно почистване на лицето. Всъщност прекомерното почистване не е съвсем безпроблемно в случай на акне, но повече за това може да разберете от раздела "Грижа за кожата при акне".
Необходимо ли е посещение на дерматолог за акне?
Акнето (познато в медицината и като acne vulgaris) е хронично кожно заболяване, което се проявява в различни форми и степени на тежест. Поради това е важно да се обърнете към дерматолог за поставяне на точна диагноза. Дерматологичният преглед не само дава информация за вида на наличното акне (вж. различните видове по-долу), но специалистът може да прецени коя е подходящата терапия за лечение и дали е необходим прием на лекарства.
Акнето е хронично заболяване за ограничен период от време. Затова може би погрешно се счита, че то е нещо, което просто трябва да изкарате. Лечението на акне обаче е много продължително, симптомите и признаците отшумяват много бавно и могат да останат дългосрочни увреждания на кожата (напр. белези от акне), които са изключително трудни за премахване.
Различните видове акне вулгарис
Acne papulopustulosa et comedonica: Най-често срещаната форма при юноши и млади хора. Характерни са комедоните и възпалителните папули и пустули.
Acne comedonica: Характеризира се предимно със затворени и отворени комедони. Могат да се появят отделни възпалителни зони.
Acne cosmetica: Така нареченото козметично акне е форма на акне, причинена от козметични продукти, която се среща предимно при млади жени в областта на брадичката и бузите. Характеризира се с многобройни комедони и няколко възпалителни възелчета, които обикновено са разположени по-дълбоко в кожата.
Acne conglobata, acne fulminans и acne inversa: много тежки и разрушителни форми на акне. Тези форми изискват интензивни медицински и дерматологични грижи.
Acne infantum (детско акне): Появява се при бебета и малки деца в резултат на хормоните, но след няколко месеца отшумява от само себе си.
Майорско акне (Majorca acne): Строго погледнато, не е истинско акне, а по-скоро акнеподобно състояние на кожата, което може да бъде причинено от комбинация от UV радиация и мазни продукти за защита от слънцето.
Стероидно акне: Предизвиква се от употребата на стероиди (напр. кортизон) и отшумява бързо след края на лечението.
Типичен вид на кожата при акне
Акнето обикновено се появява в участъци от кожата с много мастни жлези: чело, нос, брадичка, гръб, гърди и рамене. Видът на кожата, характерен за акнето, може да варира и показва следните признаци:
- Кожа с големи пори.
- Възпалителни кожни участъци (екзема), особено в областта на космените фоликули.
- Лъскава кожа.
- Отворени и затворени комедони.
- Мастни кисти.
- Болезнени папули, пустули и нодули, често възпалени и пълни с гной.
В зависимост от тежестта на акнето кожата може да изглежда само лъскава и да има няколко комедона, или да показва многобройни, силно възпалителни кожни промени. В медицинската литература тежестта на акнето се класифицира в четири групи - от лека, през умерена, до тежка и накрая много тежка.
Грижа за кожата при акне
Тежките и много тежките форми на акне винаги трябва да се лекуват от специалист. Въпреки това леките и умерените форми на акне също могат да се възползват от определени грижи за кожата и козметични мерки след предварителна медицинска консултация. По-долу ще разгледаме по-подробно този въпрос.
Все още съществува упоритото убеждение, че акнето изисква единствено отстраняване на излишната мазнина и че тя може да бъде премахната най-добре с алкохол и агресивно измиване. Въпреки че трябва да отстраняваме излишната мазнина, доколкото е възможно, важно е да го правим внимателно и да запазим естествения мастен филм на кожата. В същото време склонната към акне кожа се нуждае от овлажняване, както и от успокояваща, противовъзпалителна и регулираща себума грижа.
- Почистване при акне
Трябва да е цялостно, но нежно. Твърде агресивните почистващи продукти могат да имат отрицателен ефект върху производството на себум и дори да го насърчат. Затова са подходящи меки почистващи гелове без алкохол, парфюм или ексфолиращи частици. В никакъв случай не бива да се използват сапуни, тъй като те нарушават рН стойността на кожата и могат да отделят комедогенни мастни киселини на повърхността на кожата.
2. Хидратираща грижа при акне
Дали склонната към акне кожа се нуждае от овлажняване? Да! Дори ако кожата е много омазнена на повърхността, под нея реално може да бъде дехидратирана. Леките овлажнители не само овлажняват склонната към акне кожа, но и помагат да се избегнат прекалено богатите и мазни текстури, които биха могли да влошат състоянието.
- Пилинги при акне
За лечение на акне могат да се използват химически пилинги, като например такива, съдържащи салицилова киселина, мандилова киселина или млечна киселина. Те могат да имат противовъзпалителен, успокояващ, регулиращ себума и дори овлажняващ ефект. Пилингите с частици или други физически ексфолиращи вещества, както и четките за лице са противопоказни за акнето - по-добре е да стоите настрана от тях.
Козметични процедури за лице при акне
При акне може да е полезно да се правят редовни професионални процедури за лице при специалист. Комедоните могат да бъдат професионално отстранени, като се сведат до минимум уврежданията на кожата. Ако го правите сами, рискувате да манипулирате ненужно кожата (а това може да доведе до синини при изстискване на пъпки и комедони). Това често причинява силно раздразнение на кожата, която може да се възпали и впоследствие да останат трудни за премахване следи от пъпки.
Продукти за акне
Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското консултиране. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение. Включените в тази статия примерни продукти могат само да допринесат за грижите, но в никакъв случай не заместват медицинското консултиране и определеното след него лечение.
Кои продукти за грижа и активни съставки са подходящи при акне?
Продуктите, предназначени за грижа за кожа с петна и склонна към акне, за съжаление все още често съдържат високо съдържание на алкохол (INCI: Alcohol или Alcohol denat.), изсушаващи вещества или силни аромати. Това може да раздразни кожата и също така да подхрани възпалението.
Вместо това кожата с акне се нуждае от успокояващи, противовъзпалителни и регулиращи себума активни съставки като:
- Алантоин: овлажняващ, поддържащ влагата, регенериращ.
- Хиалуронова киселина: овлажняваща, регенерираща.
- Млечна киселина: активна срещу комедогени (комедолитична), овлажняваща, противовъзпалителна.
- Ниацинамид: регулира себума, успокоява, балансира.
- Пантенол: овлажняващ, стабилизиращ бариерата, успокояващ.
- Салицилова киселина: ексфолираща, комедолитична, регулираща себума, противовъзпалителна.
- Ретинол: противовъзпалителен, комедолитичен, регенериращ.
- Азелаинова киселина: ексфолираща, противовъзпалителна, антибактериална.
Какво друго може да помогне при акне?
В допълнение към дерматологичната грижа, евентуалната медикаментозна терапия и подходящата грижа за кожата, експертите често се позовават и на следните съпътстващи мерки.
Диета при акне
Уверете се, че се храните балансирано и здравословно с достатъчно количество фибри. Избягването на сладкиши, животински мазнини и млечни продукти може да има индивидуално благоприятно въздействие върху акнето.
Спорт и акне
Спортът и физическата активност също могат да имат положителен ефект върху състоянието на кожата. Въпреки това е важно след физическо натоварване потта да се премахва бързо от кожата. Също така не носете потни дрехи по-дълго, отколкото е необходимо.
Акнето и психиката
Хората, страдащи от акне, често се чувстват неудобно в кожата си, ограничават социалните си контакти и изпитват силен стрес, предизвикан от това. Затова е важно да се грижите и за психиката. Някои положителни практики са медитация, водене на дневник или йога занимания.
В случай на тежки психологически проблеми трябва да се осигури психологическа подкрепа от лекар. Тъй като стресът също се счита за отключващ акнето фактор, тези мерки могат да допринесат за подобрение или в леки случаи да помогнат за предотвратяване на влошаването на състоянието.
Често задавани въпроси за акне
Каква е разликата между акне вулгарис и гъбично акне?
Акне вулгарис се причинява от нарушение на мастните жлези и техните канали. Хормоналните фактори и прекомерната колонизация с пропионибактерии, характерни за кожата, също играят роля. Гъбичното акне, от друга страна, се причинява от прекомерна колонизация на гъбичките Malassezia.
Acne vulgaris и гъбичното акне се различават и по външния си вид:
Акне вулгарис: пустули, пъпки и черни точки, които могат да се възпалят силно. Появява се главно в Т-зоната, гърдите, шията и гърба.
Гъбично акне: По кожата се появяват малки, редовно появяващи се папули без съдържание и възпаление. Често се наблюдава и силен сърбеж. Засяга главно челото, линията на косата, скалпа, гърдите и гърба. Гъбичното акне рядко се появява в областта на брадичката, бузите или челюстта.
Кои домашни средства помагат при акне?
Ако имате акне, най-вероятно сте попадали на съвети за използване на евтини домашни средства, вместо да инвестирате в (скъпи) продукти за грижа за кожата. Ябълков оцет, лимонов сок, извара, мед, бакпулвер, кокосово масло или зехтин, и други често срещани продукти се посочват като подходящи домашни средства за направа на маски или самостоятелно използване за лечение на акне.
Въпреки това, само защото са лесно достъпни и често налични у дома, и теоретично бихме могли да ядем тези средства без никакви проблеми, не означава, че те автоматично са подходящи за грижа за кожата. Напротив, ябълковият оцет или лимоновият сок могат да раздразнят излишно кожата, домашните маски с мед и извара могат да съдържат примеси, а маслата не са подходящ продукт за грижа за кожата при акне.
По-добре е да се използват добре формулирани продукти за грижа за кожата, които наистина са съобразени с нуждите ѝ. Често дори не е необходимо те да са скъпи!
Как се появяват белезите от акне и какво може да се направи за тях?
Белезите от акне често се появяват при особено тежко акне и е трудно да бъдат избегнати. Белези обаче могат да се появят и при по-леки форми на акне, например ако пъпките, черните точки и гнойните пъпки не са били третирани правилно.
Белезите при акне се появяват в резултат на силно възпаление, което разрушава нормалната съединителна тъкан на кожата и я замества с белези. Тази тъкан е по-слабо кръвоснабдена, по-груба и се втвърдява. Кожата може да се изтегли навътре или да се издуе навън, поради което говорим за атрофични белези от акне (навътре) или хипертрофични белези от акне (навън). Атрофичните белези от акне се появяват предимно по лицето и са резултат от продължително възпаление и нагнояване. Затова, за да избегнете тези белези, е особено важно да овладеете възпалението и да не стискате или чоплите сами пъпките, което допълнително засилва възпалителния процес.
Предразположението към хипертрофични белези, от друга страна, често е генетично. Тези белези се образуват предимно по раменете и деколтето и изпъкват от кожата. Причината е, че по време на възстановяването на раната се образува твърде много нова тъкан.
Химическият пилинг (напр. с гликолова киселина) може да подобри външния вид на кожата в случай на малки белези от акне. Ако обаче белезите от акне са много забележими, лечението трябва да се извърши от професионалист (дерматолог или медицински козметик). Следните методи и процедури обикновено се използват при белези от акне:
- Лазерно лечение на акне.
- Дермабразио и микродермабразио за изглаждане на повърхността на кожата в случай на акне.
- Инжектиране на белези от акне с колаген.
- Хирургична корекция на белези от акне.
В заключение, акнето е много често срещано заболяване, засягащо кожата. Характерно за него е появата в юношеска възраст, предизвикана от хормонални промени, но може да се прояви и на по-късен етап от живота. Различни вътрешни и външни фактори могат да предизвикат състоянието. За успешно справяне с него е важно да се разгледа цялостното здравословно физическо и психическо състояние на пациента, за да се определи какво е предизвикало заболяването. Важни за успешното справяне с акнето са преглед при специалист, грижа за психическо и здравословно състояние, и правилна грижа за кожата с подходящи продукти.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти, създадени за кожа с несъвършенства, на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Тази изчерпателна статия с информация за акне е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login