Атопичен дерматитАтопичният дерматит или още невродермит е хронично кожно заболяване, при което се редуват остра и безсимптомна фаза. Типичните симптоми на острата фаза са силен сърбеж и екзема, но дори и в безсимптомните фази кожата остава суха и чувствителна.
|
Как може да изглежда грижата за кожата с ниско ниво на дразнене при атопичен дерматит? От статията ни ще научите всичко, което трябва да знаете за атопичния дерматит – какво представлява, кои фактори могат да доведат до неговото обостряне, какво е медицинското лечение. Ще разгледаме и грижа за кожата и подходящите продукти при това състояние |
Какво представлява атопичният дерматит?
Невродермитът, известен също като атопичен дерматит, е хронично и незаразно кожно заболяване. Точните причини за атопичния дерматит са сложни и все още не са напълно изяснени. Предполага се, че генетичните фактори играят роля, тъй като склонността към развитие на атопичен дерматит често се среща в семействата. Освен това значителна роля играят и факторите на околната среда, като алергенни вещества, стрес и имунологични реакции. Нарушената имунна система и нарушената кожна бариера също са свързани с развитието на атопичен дерматит.
Симптоми и вид на кожата при атопичен дерматит
Симптомите на невродермита са:
- Изключително суха кожа;
- Лющене;
- Зачервяване;
- Силен сърбеж;
- Екзема (поради силния сърбеж тя често се разчесва до кръв от засегнатите от невродермит, особено през нощта).
Атопичният дерматит се развива на епизоди от остри фази, които се редуват с фази без симптоми. Видът на кожата при атопичен дерматит варира в зависимост от тежестта и индивидуалната реакция на засегнатото лице.
По време на острата фаза кожата може да бъде значително зачервена и сърбяща, на засегнатите участъци често се появяват мехури, които се пукат лесно и изтичат.
Екземата, която се появява в острата фаза, често се разчесва до кръв нощно време - поради сърбежа, който трудно се стопира. След като острата фаза отшуми, екземата избледнява, кожата става суха и се лющи значително. Във фазите без симптоми кожата може да се нормализира - но като цяло остава суха, дехидратирана и с увредена бариера.
Грижа за кожата при атопичен дерматит
В допълнение към различните медикаментозни терапевтични подходи лечението на атопичен дерматит включва и подходящи грижи за кожата.
Леки, слабо дразнещи и подходящи грижи могат да повлияят на състоянието на кожата при атопичен дерматит и да удължат периодите между обострянията. В зависимост от фазата на заболяването има различни приоритети в грижата за кожата.
Грижа за кожата в острата фаза на атопичния дерматит
По време на острите симптоми е от съществено значение да се облекчи сърбежът - прекомерното чесане на кожата може да доведе до трудно зарастващи наранявания и допълнително да увреди кожната бариера. Също така се обръща внимание на овлажняването и облекчаването на зачервяването. Поради тази причина в острите фази на атопичния дерматит са подходящи овлажняващи кремове, хладки компреси и противовъзпалителни продукти.
Грижа за кожата в безсимптомните фази на атопичния дерматит
В безсимптомните фази кожата може да се успокои, но като цяло остава чувствителна, суха и с нарушена бариера. Ето защо във фазата без симптоми на атопичен дерматит регенериращите и богати продукти са особено подходящи за укрепване на кожата и подобряване на бариерната функция.
Кои продукти за грижа за кожата са подходящи при атопичен дерматит?
Уреята (карбамид) е много ефективна съставка в грижата за кожата, предлагаща значителни предимства по отношение на хидратация, ексфолиране и подобряване на кожната бариера.
Уреята и глицеринът са особено подходящи съставки за грижа за кожата при хора с атопичен дерматит. Уреята облекчава сърбежа, а глицеринът овлажнява кожата и стабилизира кожната бариера.
Скваланът и серамидите също имат укрепващ бариерата ефект. Активни съставки като пантенол, алантоин и ниацинамид имат противовъзпалителен и успокояващ ефект, а маслото от жожоба и маслото от вечерна иглика имат регенериращ ефект.
Подходящите вещества за грижа при невродермит са:
- урея
- глицерин
- сквалан
- серамиди
- пантенол
- ниацинамид
- масло от жожоба
- масло от вечерна иглика
Рутинна грижа при атопичен дерматит
Рутинната грижа за кожата при атопичен дерматит трябва да бъде възможно най-мека, недразнеща и минимална. Често е достатъчно да се ограничите до стъпките почистване, овлажняване и слънцезащита, за да сведете до минимум риска от раздразнение.
Почистване на кожата при атопичен дерматит
Основата на рутинната грижа за кожата при атопичен дерматит с ниско ниво на дразнене е леко почистване, което не съдържа алкохол, аромати или парфюм. Особено подходящи са почистващите кремове или почистващото мляко с физиологична за кожата стойност на рН. В идеалния случай те трябва да се използват само вечер, а лицето да се измива само с хладка вода сутрин. На всяка цена трябва да се избягват продукти с механични ексфолиращи частици, почистващи четки, енергично търкане или скрабове.
Овлажняваща грижа при атопичен дерматит
В зависимост от фазата на заболяването, овлажняващата грижа при атопичен дерматит може да включва серуми и овлажнители с гореспоменатите съставки за грижа за кожата.
В активната фаза на заболяването използвайте овлажняващи кремове, хладки компреси и противовъзпалителни продукти с урея, глицерин, ниацинамид, пантенол и алантоин.
Във фазите без симптоми можете да адаптирате рутинните си процедури и да включите повече регенериращи и овлажняващи продукти, за да укрепите кожната бариера и да регенерирате кожата. Обърнете внимание на съставки като серамиди, сквалан, масло от жожоба или вечерна иглика.
Слънчева защита при атопичен дерматит
Сутрешната ви рутина трябва да бъде допълнена с ежедневна слънцезащита. Това предпазва кожата от ултравиолетовите лъчи и намалява възпалителните реакции. Търсете продукти, които не съдържат парфюм, етерични масла, аромати или дразнещ кожата алкохол (открит в списъка INCI като алкохол или алкохол денат.).
Между другото: Така наречените мастни алкохоли, като цетеарилов алкохол, цетилов алкохол или стеарилов алкохол, може да имат в името си термина "алкохол", но за разлика от гореспоменатите дразнещи кожата алкохоли, те са подхранващи и безвредни съставки.
Ефикасно лечение на атопичен дерматит?
Това състояние изисква медицинско лечение. Атопичният дерматит винаги трябва да се изяснява по медицински път - затова посещението при вашия дерматолог винаги трябва да бъде първата стъпка. Под лекарско наблюдение състоянието може да бъде оценено по най-добрия възможен начин и да се прецени дали е необходима лекарствена терапия. Индивидуализацията на терапията е от решаващо значение, тъй като атопичният дерматит може да се развива по различен начин при отделните хора.
Обостряния на атопичния дерматит: кои са факторите?
Атопичният дерматит е рецидивиращ и привидно се обостря на случаен принцип.
Определени вещества или ситуации (тригери) обаче могат да предизвикат "разпалване" на заболяването. Те включват:
- Климатични промени и колебания в температурите.
- Продължителен и многократен контакт с вода и пот.
- Контакт с алергени (животинска козина, полени, акари).
- Определени съставки в храните, като мляко, пшеница, цитрусови плодове, соя и люти подправки.
- Носенето на прекалено тясно облекло, особено ако то е направено от синтетични материи. Полиестер и други изкуствени тесни дрехи биха могли да причинят остра реакция и сърбеж при чувствителна кожа. Вместо това трябва да се избират леки материи, които не са плътно до кожата, а по-свободни.
Не на последно място, психологическите фактори и стресът са свързани с развиване на различни кожни заболявания. Стрес, депресии, силна емоционалност могат да доведат до поява и/или обострянето на атопичния дерматит.
Засегнатите трябва да са наясно с индивидуалните си отключващи фактори и - ако е възможно - да се стремят да ги избягват консистентно или през по-голямата част от времето. Най-важно за ефикасното лечение на атопичния дерматит е да се стопира цикълът сърбеж - разчесване - сърбеж, за да може кожата да се възстанови.
В заключение, невродермитът, известен още като "атопичен дерматит", представлява хронично кожно заболяване. Той протича на фази, като се редуват остри и безсимптомни фази. Подходящата грижа за кожата може да помогне за удължаване на фазите без симптоми.
Най-важните вещества за грижа за кожата при атопичен дерматит са урея и глицерин. Хората с атопичен дерматит винаги трябва да имат медицинска оценка на състоянието си и да бъдат наблюдавани от лекар.
Грижата за кожата може да облекчи и подпомогне различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското уточнение. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Тази изчерпателна статия с информация за невродермит е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login