Ланолин

Ланолинът се използва в грижата за кожата от векове. Това вещество от животински произход може да задържа влагата, да стабилизира кожната бариера и да осигурява нежна грижа за кожата. Поради тези си свойства той е изключително подходящ за суха и напукана кожа.

 

 

 

 

 

 

В статията ще разгледаме подробно веществото за грижа ланолин, как влияе то върху кожата и защо неговото използване не е подходящо при чувствителна кожа или при кожни заболявания като акне и атопичен дерматит.

 

Какво представлява ланолинът?

Ланолинът, известен също като восък или мазнина от вълна, е естествено вещество, извлечено от себума на овчата вълна. Това е жълтеникав, восъчен продукт, който се извлича от суровата вълна след стригането на овцете.

Ланолинът не е веган и се състои основно от липиди - така наречените дълговерижни восъчни естери, стероли и мастни алкохоли. Ланолинът се използва от векове в различни култури поради подхранващите си свойства както в грижата за кожата и косата, така и в медицинските продукти.

ВАЖНО: Ланолинът може да предизвика алергични реакции при някои хора, особено при тези, които са алергични към продукти от вълна или които изпитват сърбеж след употреба на продукти за грижа за кожата, съдържащи ланолин. Тези потенциални раздразнения са причина ланолинът да не се използва широко в конвенционалната козметика днес.

 

Как влияе ланолинът върху кожата?

Ланолинът е вещество, което прави кожата мека и еластична, поради което той се причислява към категорията на емолиентите (омекотители). Той е известен най-вече със своите овлажняващи и изглаждащи кожата свойства. Затова се използва в продуктите за грижа за кожата за лечение на напукана или суха кожа и за укрепване на кожната бариера. Твърди се, че ланолинът укрепва кожната бариера по-ефективно от глицерина или вазелина например. Поради това той се счита за подходящ вариант за хора с изключително суха или склонна към екземи кожа. 

Ланолинът подпомага функцията на кожната бариера, което означава, че влагата се задържа по-добре - по този начин кожата се предпазва от изсушаване и може да бъде по-добре защитена от влиянието на околната среда (сух въздух, студен вятър и др.). 

Въздействие на ланолина в продуктите за грижа за кожата:

  •  Прави кожата еластична, мека и гладка.
  •  Има овлажняващ и влагозадържащ ефект.
  •  Укрепва кожната бариера.

Грижа за кожата с ланолин

Ланолинът е подхранваща съставка и се използва главно в овлажнители и продукти за грижа за устните. Благодарение на интензивния си овлажняващ ефект той е особено подходящ за грижа за суха, напукана и стресирана кожа, но също и за грижа за кожата през зимата. Ланолинът предотвратява трансепидермалната загуба на вода, т.е. той успешно стопира изпаряване на водата от кожата и помага тя да се запази хидратирана. Той спомага за укрепване на бариера на кожата, за да може тя ефективно да задържа влагата и да защитава кожата от агресори, и насърчава здравия тен. 

Ланолинът лесно се комбинира с вода и има много подхранващи кожата свойства. Поради това често може да се открие в състава на кремове за ръце, овлажнители, слънцезащитни продукти, лосиони, продукти за грим и дори в продукти за коса. Но за да се използва в тези продукти, той първо трябва да се рафинира или пречисти.

За употреба в продуктите за грижа за кожата с ланолин, производителите на козметика използват форми на вълнен восък с висока чистота, за да се сведе до минимум рискът от кожни раздразнения или алергични реакции. Въпреки това хората с алергия към ланолиновите алкохоли трябва да бъдат внимателни и да избягват продукти, съдържащи ланолин.

Продуктите, съдържащи ланолин

Продуктите с ланолин са особено подходящи за напукана, стресирана и много суха кожа. Те често са много богати, поради което е идеално да се използват вечер, и трябва да се избягват от хора с известен алергичен потенциал.

При поява на алергичен контактен дерматит, предизвикан от употреба на ланолин, може да се появят симптоми като обрив, зачервяване, сърбеж и други.

Ако не можете да използвате ланолин, но все пак искате натурално хидратиращо средство, може да го замените с пчелен восък, алое вера, какаово масло, масло от ший или кокосово масло. Разбира се, въпреки че са натурални, те също могат да са алерген за някои хора. При непоносимост или алергия към тези продукти, тяхното използване не е препоръчително.

Ланолин и кожни заболявания

Въпреки ползите за кожата от използване на ланолин, той не е подходящ за чувствителна кожа, както и при кожни заболявания като акне и атопичен дерматит.

Ланолин за акне: Продуктите, съдържащи ланолин, обикновено не са подходящ избор за хора с кожа с петна или склонна към акне. Ланолинът може да предизвика силна реакция с проява на възпалителни кожни обриви и следователно да има отрицателен ефект върху външния вид на кожата. 

Ланолин при атопичен дерматит: Ланолинът може да бъде отключващ фактор за хора, които страдат от атопичен дерматит. Затова трябва да се избягват продукти, съдържащи ланолин или вълнени алкохоли, за да се предотврати обострянето на кожното заболяване.

В заключение, ланолинът е натурална съставка с животински произход. Той има омекотяващи свойства и помага за задържането на влагата в кожата. Честа съставка е в кремове, балсами и грим продукти. Мазната жълтеникава субстанция може да срещнете не само като ланолин, но и като „мазнина от вълна“ или  „вълнен восък“. В списъка на съставките (INCI) ще го откриете като ланолин, ланолинови масла, ланолинов алкохол.

Продуктите като балсами за устни, лосиони и кремове с ланолин са много популярни поради факта, че веществото помага за изглаждане на кожата, както и за овлажняване, подхранване и защита. В продукти за коса ланолинът помага за по-лесно разресване, еластичност, мекота и блясък на косата.

Ланолинът е подходящ за суха и много суха кожа, склонна към раздразнение и/или екзема. Макар веществото за грижа за кожата да се използва от години, важно е да се отбележи, че трябва да се използва с повишено внимание при хора с чувствителна кожа. Неговата употреба при кожа с акне или атопичен дерматит не е препоръчителна.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за ланолин е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта. 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...