Чувствителна кожа

Няма точно определение за чувствителна кожа. В повечето случаи субективното възприятие показва типа чувствителна кожа.

В тази статия ще разгледаме как да се справите с чувствителната кожа и да се грижите възможно най-добре за нея.

Какво е чувствителна кожа?

Това е състояние на кожата, характеризиращо се със зачервяване, парене, сърбеж, стягане или лющене, например. При него кожата реагира дори на леко дразнене със зачервяване (руменина) и има само ниска толерантност към UV светлината и слънцето. Чувствителната кожа често е мазна или суха.

Грижата за чувствителна кожа трябва да е с ниска степен на дразнене, успокояваща и противовъзпалителна, защото при този тип кожа възпалителните реакции имат голяма и често сериозна роля.

Чувствителна кожа: симптоми и типични признаци 

Чувствителната или свръхчувствителната кожа не е самостоятелен тип кожа, а състояние на кожата, което се характеризира с различни външни или вътрешни фактори. Проучванията заключават, че до 50 % от всички жени и почти 44 % от всички мъже биха определили кожата си като чувствителна. 

Засегнатите от чувствителна кожа посочват например следните симптоми: 

  • зачервяване, сърбеж, парене, обриви, папули, суха кожа и лющене след нанасяне на продукти за грижа за кожата;
  • поява на акне след използване на определени продукти за грижа за кожата;
  • бързо развитие на слънчево изгаряне дори след кратък контакт със слънцето или поява на слънчева алергия. 

Обикновено самооценката води до заключението, че кожата е чувствителна. Това е така, защото не винаги е възможно да се посочат ясни отключващи фактори или фактори, които могат да доведат до горепосочените симптоми - това е по-скоро въпрос на опит. 

Не може да се изключи и възможността чувствителната кожа да е резултат от неправилна или неподходяща грижа за нея. Въпреки това има признаци върху и в кожата, които са обективно типични за чувствителната кожа: 

  • Лесно нарушена кожна бариера.
  • Повишена трансепидермална загуба на вода.
  • Суха и дехидратирана кожа.
  • Засилена реакция към дразнещи вещества.
  • Засилена реакция на имунната система. 

Какво представлява кожната бариера? 

Най-горният слой на кожата е роговият слой. Структурата му наподобява тухлена стена, в която роговите клетки на кожата са подредени една върху друга като тухли и се държат заедно от така наречените бариерни липиди. По този начин кожната бариера се образува от рогови клетки и бариерни липиди. 

Благодарение на своята структура кожната бариера е стабилна и непропусклива за вода. Роговите клетки осигуряват стабилност, а бариерните липиди предпазват от прекомерно изпаряване на вода (трансепидермална загуба на вода, TEWL). 

По този начин непокътнатата кожна бариера създава основата за здрава кожа, която е защитена от външни фактори. За разлика от нея, увредената кожна бариера е податлива на външни фактори, а освен това е дехидратирана, чувствителна и суха.

Чувствителна кожа: причини и типични фактори 

Чувствителната кожа често е свързана със състоянието на кожната ни бариера. Ако кожната бариера е нарушена, могат да възникнат следните проблеми:

  • Сухота;
  • Дехидратация;
  • Навлизане на дразнители;
  • Възпаления и зачервявания. 

Въпреки че водата навлиза в кожата, тя не може да се задържи там и се изпарява обратно навън. Така кожата остава суха и дехидратирана въпреки овлажняването. 

Кожата с нарушена бариерна функция е по-малко способна да се предпазва от външни въздействия. В резултат на това някои вещества проникват по-лесно през кожата, дори в особено чувствителните зони. 

Това води до дразнене на кожата, което предизвиква възпаление, зачервяване и активиране на имунната система. 

Други фактори, които допринасят за чувствителната кожа: 

  • Дразнещи вещества;
  •  Контактни алергени;
  • Набъбване на роговия слой, напр. поради продължително и/или често къпане/измиване;
  • Нарушена стойност на pH на кожата;
  • Психологически фактори;
  • Фактори на околната среда;
  • UV радиация.

Грижа за чувствителна кожа

Първата стъпка е да елиминирате дразнещите вещества от рутинната си грижа за кожата, доколкото е възможно. Това могат да бъдат типични дразнители като парфюм, аромати, етерични масла или алкохол. Някои продукти за грижа за кожата обаче могат да предизвикат и индивидуални проблеми за чувствителната кожа (напр. в зависимост от концентрацията). Следователно, ако имате чувствителна кожа, трябва внимателно да тествате следните вещества за поносимост или дори да ги избягвате напълно. 

Тези съставки могат да имат дразнещ ефект върху чувствителната кожа: 

  • Плодови киселини като гликолова киселина, манделова киселина, млечна киселина (AHA);
  • Салицилова киселина (BHA);
  • ретиноиди;
  • урея;
  • Натриев лаурил сулфат и натриев лаурет сулфат;
  • Витамин С;
  • Витамин Е;
  • ланолин;
  • Пропиленгликол. 

При чувствителна кожа не трябва да се използват пилинги, независимо от техния вид ( физични, химични или ензимни).

Почистване на чувствителна кожа 

Почистването е важна стъпка в рутинната грижа за кожата и кожната бариера. Ако почистването е твърде интензивно или активните почистващи вещества са твърде груби, това може значително да наруши кожната бариера. Ето защо за почистването на чувствителна кожа важи следното: колкото е възможно по-малко, толкова често, колкото е необходимо. 

Ако кожата ви не се омазнява през нощта, сутрин я почиствайте само с хладка вода и не използвайте почистващ продукт. Почистването вечер обикновено е достатъчно. Използвайте мек и неутрален по отношение на рН почистващ продукт, като например почистващо олио, почистващ балсам, почистващо мляко или почистващ лосион.

 

Между другото: тъй като почистващите продукти се отмиват от кожата, често е безпроблемно, ако те съдържат витамин Е (INCI: токоферол, токоферил ацетат), например. Стига той да не остава върху кожата, контактът с нея е толкова минимален, че не може да се очаква дразнене. Въпреки това същото важи и тук: тествайте поносимостта индивидуално и при реакция от страна на вашата кожа незабавно прекратете употреба на продукта. 

Крем за чувствителна кожа 

Както вече споменахме, при чувствителна кожа е необходимо да се използват възможно най-малко продукти за грижа, тъй като всеки е потенциален дразнител за състоянието. 

Въпреки това, ако има продукти, за които знаете, че не причиняват дразнене на кожата ви, може да ги използвате. Например съвместими с нея овлажнители и серуми с успокояващи съставки като пантенол и алантоин. 

Когато избирате крем за чувствителна кожа, потърсете продукти, които не съдържат аромати, са хипоалергенни и са специално обозначени за чувствителни типове кожа. Съставки като серамиди, хиалуронова киселина и ниацинамид могат да са полезни, тъй като помагат за възстановяване на кожната бариера, осигуряват хидратация и успокояват раздразнението.

Слънчева защита и слънцезащитни кремове за чувствителна кожа 

Синтетичните или химическите слънцезащитни филтри понякога могат да предизвикат реакция при чувствителната кожа. Въпреки това трябва да тествате това индивидуално и ако е необходимо, да преминете към слънцезащитни кремове с физични филтри от титаниев диоксид или цинков оксид. 

Неносенето на слънцезащитни продукти не е вариант, тъй като чувствителната кожа реагира лесно на UV радиацията и това може да има отрицателно въздействие върху състоянието на кожата. Можете да прочетете повече за слънцезащитата, различни формули на продуктите и грижата за след слънце в нашата статия "Слънцезащита за лятото: наръчник за често срещани термини и хитови продукти!".

При чувствителна кожа винаги е разумно да се консултирате с дерматолог. Той може да предложи персонализирани препоръки и да помогне за идентифицирането на специфични причини, задействащи състоянието. Така вашата рутинна грижа за кожата ще е по-ефективна по отношение на поддържането на здравето на кожата ви, без да причинява дискомфорт. 

Често задавани въпроси за чувствителна кожа 

Кои вещества трябва да избягвам, ако имам чувствителна кожа? 

От само себе си се разбира, че трябва да избягвате всички вещества, които са известни със своя потенциал за дразнене. Те включват например парфюми, аромати, етерични масла, алкохол (INCI: Alcohol, Alcohol denat.), интензивно миещи активни вещества като натриев лаурет сулфат или натриев лаурил сулфат, ексфолианти и някои UV филтри. 

Въпреки това не винаги е известно какво поотделно причинява дразнене и раздразнение на кожата. Ето защо при чувствителна кожа е препоръчително да се използват познати, добре понасяни продукти за грижа за кожата и да не се променя твърде често рутинната грижа за нея. 

Какво да правите при повишена чувствителност на кожата? 

Ако страдате от силно чувствителна и раздразнена кожа и нищо не помага, трябва да потърсите дерматологичен съвет. Лекарят може да определи дали имате кожно заболяване и да го лекува, ако е необходимо. 

Друго средство на избор е козметичната нулева диета. Това означава да спрете всички продукти за грижа за кожата за момента и да оставите симптомите да отшумят. Понякога е необходимо търпение, тъй като това може да отнеме 6-12 месеца. След като кожата се успокои, продуктите за грижа за кожата с ниско ниво на дразнене могат постепенно да се включат отново в рутинните процедури. 

Чувствителна кожа или розацея? 

Състоянието на кожата розацея показва много признаци, които се срещат и при чувствителната кожа: зачервяване на кожата, реакция към определени съставки и дразнители, чувствителност към фактори на околната среда и т.н. Ето защо почти всеки случай на розацея е и чувствителна кожа. Следователно почти всички случаи на розацея са и чувствителна кожа, но и обратното - не всички случаи на чувствителна кожа са и розацея. 

В заключение, чувствителната кожа е състояние, при което кожата е по-склонна да реагира на определени влияния, което води до симптоми като зачервяване, сърбеж, сухота и дразнене. Грижата за чувствителната кожа започва с разбирането на нейните уникални нужди. Ключът е в нежната грижа – избор на продукти, специално създадени за чувствителна кожа, които често включват успокояващи съставки и избягване на агресивни химикали, аромати и оцветители, които могат да изострят чувствителността. Освен това включването на ежедневен слънцезащитен крем може да предпази от дразнене, предизвикано от ултравиолетовите лъчи.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти на водещи марки, които могат да помогнат в грижата за кожата за красив и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!  

Тази изчерпателна статия с информация за чувствителна кожа е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Масло от жожоба
МАСЛО ОТ ЖОЖОБА Меко и подходящо за всички типове кожа - с маслото от жожоба трудно можете да сгрешите в грижата за кожата. Въпреки че то не съдържа толкова много витамини и вторични растителни вещества, колкото някои други масла, ефектът му на грижа е убедителен.

Кокосово мало
КОКОСОВО МАСЛО Кокосовото масло е естествено чудодейно средство за грижа за кожата. Поне такова е впечатлението от многобройните статии в блоговете и списанията. Какво наистина може да направи кокосовото масло за вашата кожа?

Вазелин
ВАЗЕЛИН Вазелинът е един от най-старите продукти за грижа за кожата в съвременната индустрия за красота, но през последните години е обект на критики. Тук можете да видите защо той все още е актуален за грижата за кожата.

Loading...