Основа за грим

Омекотете фините линии, визуално намалете разширените пори или матирайте мазната кожа. С помощта на основата за грим, известна и като праймер или база, може да постигнете и трите.

Подходящата за вашия тип кожа основа, която нанесете правилно, има филтриращ ефект и може да накара тена ви да засияе.

 

 

В тази статия ще ви разкажем какво представлява праймерът, как да подберете най-добрия за вашата кожа и как правилно да го нанасяте за отличен резултат.

 

Какво представлява основата за грим?

Всеки, който обича да редактира цифровите си снимки, е запознат с използването на филтри - особено със супер практичните филтри за мек фокус. Те могат да се използват за заличаване на петна или за ретуширане на фини линии. Праймерът прилича на филтър в течна форма, който се нанася под грима като фон дьо тен. Оттук идва и името на праймера - английският глагол „to prime“ означава „подготвям“.

Затова праймерът може оптически да накара малките несъвършенства по лицето да изчезнат. Независимо дали става въпрос за разширени пори, петна, линии на сухота, или нарушения в пигментацията, праймерът се нанася отгоре и визуално изравнява, където е необходимо.

В същото време продуктът, ако е подходящ за вашия тип кожа, може да фиксира фон дьо тена и да направи грима ви по-дълготраен като основа за грим. Той може да предотврати „плъзгането“ на грима от лицето ви през деня или изсъхването му, което пък води до неприятно ронене.

Добре е да знаете: Дори ако праймерът се нанася непосредствено след грижата за кожата, той все още принадлежи към категорията на грим продуктите. Най-често се предлага като крем, но може да намерите основа за грим и под форма на стик, мус, балсам и дори като спрей.

В зависимост от състава се разграничават праймери на водна и силиконова основа. Праймерите на водна основа съдържат вода като основна съставка и никакви или малко силикони, а вместо това глицерин или хиалуронова киселина. Ако погледнете състава на такъв тип продукт, то „aqua“ трябва да е на първо място в списъка със съставки. Текстурата им е изключително лека и овлажняваща.

Праймерите на силиконова основа съдържат основно силикони като диметикон, които правят неравномерната текстура на кожата или разширените пори да изглеждат по-гладки.

Как да намерите най-добрата основа за грим за вашия тип кожа?

Съществуват безброй различни основи за грим. За да ви помогнем да откриете най-добрата основа за грим за вашия тип кожа, създадохме малък наръчник за праймери, който взема предвид всички типове кожа.

Праймер за нормална кожа

Този неусложнен тип кожа също може да се възползва от праймер. Това е така, защото универсалният праймер може да осигури по-добра и по-дълга трайност на грима. Ако нямате петна за прикриване, можете да се фокусирате върху страхотния блясък при нормалната кожа и да изберете праймер с деликатни блестящи частици.

Овлажняващите съставки като хиалуронова киселина или глицерин също могат да направят нормалната кожа още по-сияйна.

Праймер за суха кожа

Без използването на праймер сухата кожа може да лиши фон дьо тена от влага, поради което той ще изглежда напластен или пък ронлив. Затова праймерът е важна стъпка, която не бива да липсва в рутинната ви грижа за грим.

Но първо трябва да разберете какво точно липсва на сухата ви кожа. Защото ако кожата ви е суха, причините могат да бъдат две - или ѝ липсва масло (себум), или влага. Ако произвежда твърде малко себум, естествената киселинна мантия на кожата може да е нарушена. Тогава кожата е груба, лющи се, зачервена е или сърби.

В този случай праймерът за суха кожа трябва да съдържа подхранващи съставки като масла на растителна основа (напр. масло от жожоба, зехтин) или витамин Е.

Ако сухата ви кожа е по-скоро дехидратирана, фините линии могат да станат видими, а кожата на лицето ви да изглежда опъната и матова. Дехидратираната кожа може да се появи и в комбинация с други типове кожа, като например кожа с несъвършенства.

Тогава лек праймер с хиалуронова киселина, алое вера или глицерин може да има подхранващ ефект.

Праймер за чувствителна кожа

Зачервява се супер бързо, сърби или стяга. Ако кожата ви е чувствителна, праймерът трябва да съдържа успокояващи кожата съставки в допълнение към продукта за грижа за кожата. Те могат да успокоят зачервяването и сърбежа и да укрепят кожната бариера. Подходящите съставки включват алое вера, лайка, невен, пантенол, алантоин или ниацинамид.

Ако имате особено чувствителна кожа, трябва да се уверите, че вашият праймер е на водна основа. Въпреки че силиконите се понасят добре, те могат да бъдат твърде тежки за чувствителната кожа.

Между другото, зеленият праймер може визуално да минимизира зачервяванията по лицето. Тъй като зеленото е допълнителен цвят към червеното, то може да неутрализира зачервяването.

Праймер за комбинирана кожа

Мазна кожа по челото, носа и брадичката, суха кожа по бузите? Перфектният праймер за смесена кожа може да задоволи различните нужди на двете кожни зони и визуално да балансира раздвоения ви тен. Той може да контролира блясъка в Т-зоната и едновременно с това да овлажнява сухата кожа на бузите.

За смесена кожа търсете праймер с лека или безмаслена формула. Съставки като каолин или силика могат да абсорбират излишната мазнина и да матират тена.

Хиалуроновата киселина, скваланът, глицеринът или алое вера могат да овлажнят сухите зони, без да утежняват излишно мазните кожни участъци.

Основа за грим за мазна и склонна към образуване на петна кожа

Ако кожата ви произвежда твърде много себум, тенът може да стане прекалено лъскав, дори и да ползвате фон дьо тен. В същото време комбинацията от излишен себум, мръсотия и бактерии може да запуши порите и да предизвика възпаление. В резултат на това могат да се появят несъвършенства като черни точки, гнойни пъпки и петна.

Няма значение дали кожата ви е „само“ прекомерно мазна, или е склонна и към появата на петна. Вашата основа за мазна кожа трябва да е лека, без мазнини и некомедогенна. Продуктът трябва да гарантира, че последващият фон дьо тен няма да се „изплъзне“ твърде бързо от лицето и ще остави матово покритие. Идеални са флуидните или гел текстури на водна основа.

Праймерите, съдържащи каолин или силика, могат да осигурят надеждно матово покритие. Тези съставки абсорбират мазнините и могат да предотвратят излишната мазнина да направи тена ви неприятно лъскав и гримът да се плъзне. Това означава, че можете да се наслаждавате на грима си през целия ден, дори ако имате мазна кожа.

Вашата основа за грим за кожа с несъвършенства трябва да съдържа съставки, които активно се борят със замърсяванията: ниацинамид, цинков оксид или пантенол могат да имат противовъзпалителен ефект.

Маслото от чаено дърво може да има антибактериален ефект, а салициловата киселина и цинковият оксид могат да предотвратят появата на нови петна по лицето. Хамамелисът може да има стягащ ефект и да пречисти порите.

Праймер за кожа с разширени пори

Всеки, който има разширени пори, познава този проблем - с течение на деня гримът се събира в порите и ги прави още по-видими.

Разширените пори могат да бъдат генетично обусловени, но често се появяват и при мазна кожа. Тъй като с възрастта кожата губи своята еластичност, естественият процес на стареене също може да доведе до увеличаване на порите и не е необходимо типът кожа да е особено мазен, за да се случи това.

В този случай основата за грим може да промени ситуацията. Продуктът може визуално да свие порите и да попречи на грима да се натрупа в тях. Този ефект се постига най-добре с праймер на силиконова основа: козметичните силикони като диметикон могат да запълнят порите, без да ги запушват, и да изгладят повърхността на кожата - идеална основа за фон дьо тена.

Активните съставки ниацинамид и хамамелис също могат да имат ефект на обновяване на порите, а салициловата киселина може да предотврати запушването на разширените пори. Вашият праймер за разширени пори трябва да е некомедогенен.

Праймер за зряла кожа

По-слабата еластичност, сухотата, бръчките, матовият тен или нарушенията в пигментацията са характерни за зрялата кожа. Първите признаци могат да се появят на възраст между 30 и 40 години, но точният момент е много индивидуален. Той зависи от генетичната ви предразположеност, предишния ви режим на грижа за кожата и от типа на кожата ви. Слънцезащитната ви рутина също оказва значително влияние върху стареенето на кожата ви.

Изборът на праймер е също толкова индивидуален: фокусирайте се върху най-голямата си нужда, когато избирате продукт.

Ако на кожата ви ѝ липсва еластичност, вашият праймер трябва да съдържа пептиди. Антиоксиданти като витамин С или витамин Е, както и висок слънцезащитен фактор, могат да предотвратят преждевременното стареене на кожата. Ако искате повече блясък, светлоотразяващите пигменти могат да направят повяхналия ви тен по-сияен.

Ако кожата ви е доста суха и има сухи линии, можете да я хидратирате с праймер, съдържащ хиалуронова киселина, глицерин или сквалан и да я подсилите малко. Козметичните силикони( като диметикон) също могат визуално да запълнят фините линии и да направят тена ви по-гладък.

Как се нанася основа за грим?

Ефектът на вашия праймер зависи и от това дали сте го нанесли правилно. Ако следвате нашето ръководство „стъпка по стъпка“, гримът ви трябва да е по-дълготраен и по-устойчив:

1. Почистване на кожата

Отстранете остатъците от грим, мръсотията и мазнините от кожата си с помощта на почистващ продукт, който е подходящ за вашия тип кожа.

2. Грижа

Нанесете грижа за кожата, за предпочитане хидратиращ серум с хиалуронова киселина, последван от лек овлажняващ крем и ежедневния слънцезащитен продукт.

3. Праймер

Изчакайте, докато овлажнителят се абсорбира напълно, преди да нанесете праймера. Използвайте количество праймер с размер на грахово зърно и го разтрийте между пръстите си. Тук по-малкото е повече - особено при праймерите на силиконова основа трябва да нанасяте пестеливо, в противен случай слоят може да стане прекалено хлъзгав и гримът да не прилепне правилно.

4.Нанесете праймера

Нанесете праймера с пръсти върху лицето си. Използвайте кръгови движения и се стремете да не оказвате натиск. Особено при праймерите на силиконова основа трябва да нанасяте леко или нежно да потупвате текстурата в кожата. Като алтернатива можете да използвате и четка или гъба.

Уверете се, че разпределяте текстурата много равномерно, особено върху по-мазните и сухите участъци на кожата. Оставете праймера да подейства няколко минути, преди да нанесете фон дьо тена си. Ако текстурите се смесят, по-късно гримът може да изглежда на петна.

5. Нанасяне на грим

Вече сте създали перфектната основа за грима. Нанесете фон дьо тена си или CC или BB крема и продължете с гримирането както обикновено.

Експертен съвет: Ако искате да нанасяте грим на очите или устните си, можете да използвате и специален праймер за очи или устни. Тук можете да изберете своя продукт независимо от типа на кожата си. Праймерите за очи и устни помагат на продуктите да се нанесат по-равномерно и да издържат през целия ден.

Основа за грим: Често задавани въпроси

1. Как да избера правилния праймер за моя тип кожа?

Ако имате мазна кожа, изберете матиращ праймер на водна основа, който контролира себума. За суха кожа е подходящ хидратиращ праймер с овлажняващи съставки. Ако кожата ви е комбинирана, можете да нанесете различни праймери в различни зони. За зряла кожа са добри изглаждащи праймери, които омекотяват фините линии. Нанасяте праймера като основа за грим непосредствено след грижата за кожата и преди фон дьо тена.

2. Каква е разликата между праймер на водна и силиконова основа?

Праймерите на водна основа са по-леки, хидратират и са подходящи за суха или чувствителна кожа. Силиконовите праймери създават гладка повърхност, запълват порите и фините линии, като са идеални за мазна и комбинирана кожа.

3. Трябва ли да използвам праймер всеки ден?

Не е задължително, но ако искате по-дълготраен грим и по-гладък тен, праймерът е полезен. Ако имате чувствителна кожа, изберете лек и некомедогенен вариант, за да избегнете запушване на порите.

4. Каква е разликата между хидратираща, озаряваща и матираща основа за грим?

Хидратиращата основа за грим е идеална за суха кожа, тъй като съдържа овлажняващи съставки, които поддържат кожата мека и свежа. Озаряващата основа за грим придава сияен ефект и е подходяща за уморена или суха кожа, като я прави по-бляскава и здрава. Матиращата основа за грим намалява лъщенето и контролира себума, което я прави идеална за мазна и комбинирана кожа.

В заключение, изборът на правилния праймер е ключова стъпка към безупречния грим.

Праймерът действа като течен филтър, като визуално изглажда малките несъвършенства по лицето, създавайки перфектна основа за грим. Той може да матира тена, да прикрие пигментни петна и несъвършенства, да изглади фините линии и да придаде блясък на кожата.

Той не само изглажда кожата и прикрива несъвършенствата, но и прави грима по-дълготраен и устойчив. Независимо дали търсите матиращ, хидратиращ или изглаждащ ефект, важно е да съобразите продукта с вашия тип кожа. Изберете праймър на водна основа, ако имате суха, чувствителна или нормална кожа. Праймер на силиконова основа, от друга страна, е подходящ при мазна, смесена или кожа с разширени пори и фини линии.

С правилния избор и нанасяне на праймера, гримът ви ще изглежда свеж и безупречен през целия ден!

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грим и грижа за кожата от водещи марки, както и продукти за грижа за косата. Изберете любимите си продукти и постигнете здрав и озарен тен, красива прическа и желаната стилна визия.

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за основа за грим е изготвена на база на оригиналния материал от Ане Вюстман, редактор за красота на свободна практика, която от години пише за реномирани списания.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...