|
||
Суха мазна кожаСухата мазна кожа е състояние на кожата, при което съотношението между мазнини и влага е нарушено. Тя се усеща дехидратирана и суха, но е мазна и с груби пори и не бива да се бърка със смесената кожа. Често се среща по време на пубертета, при млади жени или при хора с невродермит. |
|
Ако състоянието на кожата се разпознае правилно и се полагат грижи за нея, тенът може да се подобри. В тази статия ще разгледаме причините за състоянието, както и кои продукти са подходящи за грижа и кои трябва да се избягват, защото може да предизвикат дразнене. |
Суха мазна кожа: прояви
Кожата е груба и опъната, сърбяща, чувствителна и склонна към зачервяване. Изглежда суха, раздразнена и понякога има малки пукнатини, но също така е с груби пори, мазна и с черни точки (комедони).
Сухата мазна кожа е отделно състояние на кожата, което се различава от комбинираната кожа, но е тясно свързано със себорейната екзема и невродермита. Сухата мазна кожа изисква грижа с ниско съдържание на дразнители, която осигурява влага, без да е прекалено богата.
Суха мазна кожа: развитие, външен вид и причини
Кожата ни има хидролипиден филм, който се състои от влага (вода) и липиди (мазнини). Ако връзката между влагата и липидите се наруши, кожата ни страда. В случай на суха мазна кожа (seborrhoea sicca) на кожата ѝ липсва влага, като в същото време потокът на себум е увеличен. Това нарушава равновесието на защитната киселинна мантия на кожата и повишава собствената ѝ стойност на pH. Това от своя страна води до увреждане на кожната бариера.
Повредената бариера на кожата вече не може да задържа вода също толкова добре и става все по-суха. Като реакция на това кожата образува още повече рогови клетки за предполагаема защита, които се събират на повърхността на кожата и се лющят там. След това кожата се опитва да компенсира липсата на влага, като произвежда повече себум. Това в крайна сметка е идеалната среда за появата на черни точки, които се премахват трудно.
Този самоподхранващ се цикъл прави кожата мазна, с петна и груби пори, както и суха, груба и чувствителна. Обикновено сухата мазна кожа се появява на лицето, но състоянието може да се прояви и на шията, гърба или деколтето.
Сухата мазна кожа се влияе от различни фактори: генетична предразположеност, възраст, пол, хормонален статус, топлина, студ, ултравиолетова радиация, диета или нарушена кожна бариера, например поради неподходяща грижа за кожата.
Каква е разликата между комбинирана кожа и суха мазна кожа?
Комбинираната кожа се среща в отделни зони на лицето. Т-зоната (чело, нос, брадичка) е лъскава, мазна, с груби пори и често има черни точки или дори склонност към акне. От друга страна, другите области на лицето могат да имат нормално до много сухо състояние на кожата. Може да прочетете повече за този тип в кожа в нашата статия „Комбинирана кожа“.
При сухата мазна кожа сухата и мазната кожа се появяват едновременно. Двете противоположни състояния не са разпределени в различни области, както е при комбинираната кожа. Повече за сухата кожа може да прочетете в този материал, а за мазната – тук.
Грижа за суха мазна кожа
Грижата за кожата Seborrhoea sicca осигурява интензивно овлажняване, регулира потока на себум и намалява появата на петна и черни точки. Полезни са и успокояващите кожата и противовъзпалителните вещества. В същото време грижата за кожата не трябва да е твърде богата; маслата например не са подходящи за суха, мазна кожа. Използването на ексфолианти е възможно, но трябва да бъде съобразено с индивидуалната поносимост.
Полезни съставки за суха мазна кожа:
- Хидратиращи и свързващи влагата вещества, напр. хиалуронова киселина, алое вера, глицерин, урея.
- Успокояващи вещества, като пантенол, бизаболол, екстракт от зелен чай, алантоин, нцинамид, бета-глюкан.
- Антиоксиданти, напр. витамин С, витамин Е, витамин А, ниацинамид.
- Ексфолиращи вещества, като млечна киселина, полихидрокси киселини или салицилова киселина.
В случай на seborrhoea sicca трябва да се избягват вещества, които имат дразнещ ефект върху кожата или са твърде богати:
- Парфюми и ароматизатори.
- Етерични масла.
- Продукти с високо съдържание на алкохол (INCI: алкохол, алкохол денат.).
- Груби повърхностноактивни вещества (детергенти) като натриев лаурил сулфат или натриев лаурет сулфат.
- Богати мазнини, минерални масла, парафин.
Почистване на суха и мазна кожа
Поради повишеното отделяне на себум кожата често се омазнява през деня и нощта. Ето защо отстранете излишната мазнина сутрин и вечер с мек почистващ продукт. Важно е да не почиствате кожата твърде агресивно и интензивно, тъй като това може допълнително да наруши кожната бариера и да доведе до раздразнения.
За почистване на суха и мазна кожа са подходящи pH-неутрални почистващи продукти, например почистващ гел, почистващ лосион или почистващо мляко.
Ексфолиране за суха мазна кожа
Повърхността на кожата изглежда груба и люспеста. Причината за това е прекомерното натрупване на рогови клетки. То може да бъде намалено чрез използване на химически пилинг, който премахва мъртвите кожни клетки от повърхността на кожата без физическо дразнене.
В този случай е важно да се тества индивидуалната поносимост и да се използват меки пилинги с ниски концентрации, като млечна киселина или полихидрокси киселини - гликоловата киселина обикновено е твърде интензивна за суха мазна кожа и трябва да се използва само в ниски концентрации (< 5 %), ако изобщо се използва.
Млечната киселина и полихидрокси киселините имат не само кератолитичен (разтварящ загрубелите и мазолести натрупвания) ефект, но и овлажняват кожата. Може да се използва и салицилова киселина. Тя също нежно отстранява мъртвите кожни клетки и има допълнителното предимство да разтваря втвърдения себум в порите. Повече за действието на салициловата киселина и как може да я добавите в рутината си може да прочетете в нашата статия “Салицилова киселина”.
Пилингите за суха и мазна кожа е най-добре да се използват вечер и да се включват постепенно в рутинната грижа за кожата, например като начало на всеки трети ден. Ако кожата ги понася добре или ако състоянието ѝ го изисква, честотата на използване може да се увеличи. През деня използвайте слънцезащитен крем с поне SPF 30, тъй като използването на химически пилинг прави кожата по-чувствителна към светлината.
Серуми за суха мазна кожа
Серумите обикновено са с високо съдържание на вода. На пръв поглед това звучи като точно това, от което се нуждае сухата мазна кожа. Водата обаче не може да бъде задържана от сухата мазна кожа. Затова серумите с високо съдържание на вода винаги трябва да бъдат последвани от овлажняващ продукт.
Хидратираща грижа за суха мазна кожа
Сухата мазна кожа е особено зависима от влагата. Подходящи за нея са матиращите емулсии, леките лосиони и овлажняващите овлажнители. Тези видове продукти не само овлажняват, но и съдържат вещества, които свързват влагата или я привличат. В резултат на това водата или влагата може да се задържи в кожата и да не излезе навън през увредената кожна бариера.
Богатите серуми или хидратиращи кремове, както и нощните кремове или хидратиращите масла не са част от рутинната процедура за суха мазна кожа.
В заключение, разбирането на състоянието суха мазна кожа и как то се различава от комбинираната, сухата и мазната е ключово за правилна грижа за нея. С подходящите продукти, избягване на дразнещи вещества и умерена употреба на серуми с пилинг ефект е възможно да се постигне една добра рутина за грижа за сухата мазна кожа, която да доведе до нейния здрав, спокоен и сияен вид.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Тази изчерпателна статия с информация за суха мазна кожа е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login