Себореен дерматитСеборейният дерматит (себорейна екзема) е едно от най-често срещаните кожни заболявания. Смята се, че 3-10% от населението е засегнато от него.
|
В този материал ще разгледаме как да разпознаете себорейния дерматит, кога е препоръчително да посетите дерматолог и какво да имате предвид, когато се грижите за кожа със себорея. |
Какви са причините за себореен дерматит?
Не е напълно изяснено защо някои хора развиват себореен дерматит, а други не. Предполага се, че роля играе защитната киселинна мантия на кожата: ако тя е увредена, чужди бактерии и гъбички могат по-лесно да колонизират кожата. Освен това себорейният дерматит вероятно се причинява от повишено производство на себум.
Причините за себореен дерматит се разглеждат като многофакторни, т.е. причинени от различни фактори. В допълнение към нарушената киселинна мантия и повишеното производство на себум, следните аспекти вероятно също допринасят за развитието на себореен дерматит:
Влошен микробиом: повишена колонизация на кожата от дрождеви гъбички Malassezia furfur;
Имунен статус: отслабената имунна система може да окаже отрицателно влияние;
Хормони: предполага се, че мъжките хормони благоприятстват развитието на себореен дерматит;
Стрес: психиката може да окаже отрицателно въздействие върху възпалителните реакции;
Климат: себорейният дерматит може да се влоши през зимата.
Трябва ли да посетите дерматолог за себореен дерматит?
Себорейният дерматит, който може да срещнете и като себорея, е хронично възпалително заболяване на кожата. Ето защо дерматологът е подходящият лекар, към който трябва да се обърнете за точно изясняване и диагностициране. Степента на себорейния дерматит може да се определи и по време на медицински преглед. Тежките случаи на себореен дерматит може да изискват медицинско лечение с антимикотици или кортизон - те обаче се предписват само след поставяне на медицинска диагноза.
Антимикотиците се прилагат върху засегнатите участъци и потискат растежа на гъбичките Malassezia furfur, като същевременно имат успокояващ и противовъзпалителен ефект. Кортизонът може да се наложи в краткосрочен план, например ако кожата е особено възпалена. По правило противогъбичните средства и кортизонът за лечение на себореен дерматит са под форма на кремове или мехлеми. Ако са засегнати окосмени участъци, се предлагат специални шампоани или разтвори.
Себореен дерматит – симптоми
Какъв е типичният вид на кожата при себореен дерматит? Здравата кожа винаги е в процес, при който се образуват нови клетки, които мигрират към повърхността на кожата и в крайна сметка след определен период от време се лющят сами. Този процес не може да се види с просто око, тъй като люспите на кожата са твърде малки. Себорейният дерматит е различен. При него обновяването на кожата е нарушено и можете да видите типичните големи люспи, които остават върху кожата за по-дълго време.
Себорейният дерматит засяга предимно скалпа и лицето. Особено засегнати са линията на косата, веждите, назолабиалните гънки, областта зад ушите, а при мъжете - областта на брадата.
Следните признаци са типични за себореен дерматит:
- Белезникаво-жълтеникави кожни люспи, често мазни и като сплотени огнища.
- Зачервена и възпалена кожа.
Пърхот в областта на скалпа, който понякога може да бъде силно сърбящ. От друга страна, пърхотът в другите области на кожата е по-малко сърбящ.
Децата и бебетата също могат да бъдат засегнати от себореен дерматит. При малките деца той е основно под форма на млечни корички. Той се появява главно по кожата на главата и обикновено оздравява от само себе си след няколко месеца.
Грижа за кожата при себореен дерматит
Себорейният дерматит не може да се лекува само с грижа за кожата. Първата стъпка винаги трябва да бъде посещение при специалист дерматолог, тъй като може да се наложи медицинско лечение. След като то бъде изяснено, кожата ще се възползва и от подходяща грижа за нея: тя трябва да бъде мека, подхранваща, овлажняваща и регенерираща.
Почистване при себореен дерматит
Използвайте меки почистващи гелове, които отстраняват излишния себум, но не изсушават кожата. Някои почистващи продукти съдържат и ексфолиращи вещества, които могат да подпомогнат лекото отстраняване на кожните люспи. За разлика от изричните ексфолианти обаче почистващите продукти от този тип обикновено имат краткотраен и повърхностен ефект върху кожата.
Обикновено можете да използвате почистващ продукт от този тип ежедневно, както и да го комбинирате с друг ексфолиращ продукт (в случая с последния, слънцезащитата е задължителна!). Но и тук е важно да наблюдавате кожата си индивидуално. Като общо правило кожата не трябва да се усеща стегната след почистване.
Допълнителни съвети за почистване при себореен дерматит: Стойте далеч от сапуните, тъй като те допълнително нарушават баланса на кожата. За разлика от сапуните, почистващите олиа са нежни към кожата, но при себореен дерматит те идват прекалено тежки на кожата. Затова е по-добре да използвате почистващи продукти без масла и мазнини.
Пилинги при себореен дерматит
Нежните пилинги със салицилова киселина подпомагат отстраняването на кожните люспи, а салициловата киселина има и противовъзпалителен ефект. Тази киселина е често срещана в козметиката не само заради тези нейни ефекти, но и заради положителното ѝ действие при акне, разширени пори, мазна и замърсена кожа. Повече за тази киселина прочетете в нашия материал по темата тук.
Честотата на прилагане трябва да бъде съобразена с индивидуалното състояние на кожата. Най-добре е да прилагате пилинга веднъж седмично вечер и да наблюдавате кожата през следващите 2-3 дни. Стига кожата да не е раздразнена, възпалена или зачервена, пилингът може да се използва индивидуално 1-2 пъти седмично.
Пилингите с гликолова киселина или млечна киселина също могат да бъдат полезни.
Млечната киселина има особено нежно действие и е подходяща дори при сухи и чувствителни кожи. Като лека AHA (алфа хидрокси киселина), тя ексфолира, омекотява и изравнява кожата, като освен това помага за увеличаване на съдържанието на влага в нея и придаване на здравословен естествен блясък.
Друга AHA киселина е гликоловата киселина. Нейната малка молекулярна структура ѝ позволява да проникне сравнително лесно в най-горния слой на кожата и да подпомогне естествения процес на регенерация. Повече за нея може да научите тук.
ВАЖНО
Серумите и процедурите с ексфолиращи съставки намаляват времето за собствена защита на кожата от слънцето. Затова, ако редовно използвате пилинги, слънцезащитата с поне SPF 30 трябва да бъде част от рутинната ви грижа за кожата.
Овлажняваща грижа за себореен дерматит
Кожата при себореен дерматит е чувствителна, раздразнена и често възпалена. Не е необичайно тя да се чувства опъната и суха. Подходящият овлажняващ продукт за себореен дерматит трябва да има следните характеристики:
- мек и недразнещ: без парфюми, аромати, етерични масла или високо съдържание на алкохол (< 10 %);
- регенериращ и овлажняващ: например с урея, естествени овлажняващи фактори, хиалуронова киселина, глицерин;
- успокояващ и противовъзпалителен: напр. с пантенол, бизаболол, алантоин.
Шампоани за себореен дерматит
Шампоаните за себореен дерматит са специално разработени, за да се борят със симптомите като лющене, зачервяване и сърбеж на скалпа. Те съдържат активни съставки като кетоконазол, селенов сулфид, цинков пиритион и салицилова киселина, които помагат да се контролира растежа на гъбичките, които често предизвикват състоянието.
Редовната употреба на такъв тип шампоан може значително да намали симптомите и да подобри състоянието на скалпа. Важно е да следвате указанията за употреба, за да постигнете най-добри резултати, като се препоръчва използването на шампоана няколко пъти седмично.
Кремове за себореен дерматит
Кремовете за себореен дерматит са насочени към третиране на засегнатите кожни участъци, различни от скалпа. Това може да са зони на лицето, ушите и гърдите. Тези кремове често съдържат антигъбични и противовъзпалителни съставки като кетоконазол, хидрокортизон или пиритион цинк. Те помагат за намаляване на възпалението, успокояване на кожата и предотвратяване на повторната поява на симптомите. Някои кремове включват и овлажняващи компоненти, които поддържат кожата хидратирана и защитена от изсушаване и раздразнения. Нанасяйте крема съгласно препоръките на вашия лекар или както е указано в инструкциите за продукта.
Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското уточняване. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение.
В заключение, себорейният дерматит е хронично възпалително кожно заболяване. Характеризира се със зачервена кожа с жълтеникави на цвят люспи. Засяга основно зоните с много мастни жлези – това са предимно кожата на скалпа, лицето, гърдите.
Причините за това често срещано състояние на кожата не са напълно изяснени. Фактори, които вероятно го насърчават, включват гъбична колонизация на маласезия (Malassezia), активност на мастни жлези, промени в кожния микробиом, стрес, физически промени и други. Най-често засегнати са мъже на възраст между 30 и 60 години.
Грижата за кожата при себореен дерматит се основава на леки процедури за с успокояващи, овлажняващи и противовъзпалителни съставки. Лечението на състоянието може да включва противогъбични, противовъзпалителни и кератолитични средства. Винаги се консултирайте с лекар при съмнение за себореен дерматит, който правилно да установи състоянието и да даде подходящи грижи и терапия.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата и косата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Тази изчерпателна статия с информация за себореен дерматит е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login