Сух скалп: Какво помага

Раздразненият и сърбящ скалп е често срещано неприятно състояние. Най-често се появява, защото чувствителната кожа на главата може бързо да се разбалансира поради различни външни или вътрешни причини. 

 

 

 

 

 

 

В статията разглеждаме какви са възможните причини за състоянието и ви показваме какво е важно, когато се грижите за сух скалп. Даваме ви и съвети за справяне със сух скалп, с чиято помощ можете да възстановите баланса на този чувствителен участък от кожата - и скоро тя отново ще се чувства перфектно подхранена.

 

Сух скалп: Това са възможните причини

Усещате кожата на главата напрегната, сърбяща и дори забелязвате лющене? Всичко това са признаци за сух скалп. Така нареченият хидролипиден филм - повърхностният слой, покриващ кожата, който служи като бариера, я предпазва от агресивното действие на външни фактори. Ако той не е в равновесие, кожата губи влага, изсушава се и сърби. 

Както външни, така и вътрешни фактори могат да отслабят защитния слой на кожата ви.

В следващите редове ще разгледаме кои са те. Може би това ще ви помогне да откриете възможната причина за сухия си скалп, да се справите с нея и да върнете неговото равновесие.

Вътрешни причини за сух скалп

Ако напоследък сте били изключително заети и може би в резултат на това сте спали твърде малко, възможно е да забележите, че скалпът ви сърби и е напрегнат? Това е напълно естествено, тъй като кожата често реагира чувствително на стреса и става суха. Понякога причина за сухата кожа на главата е и генетична предразположеност или кожно заболяване като невродермит. Ако това може да е вашият случай, най-добре е да се обърнете към дерматолог за установяване на причината и съвет за подходяща терапия за справяне с него.

Външни причини за сух скалп

Забелязвали ли сте, че скалпът ви е сух по-често през лятото и зимата? Това е така, защото външните въздействия на околната среда, като топлина, студ или сух въздух от отопление, натоварват чувствителната кожа на главата ви. Това отслабва естествения защитен слой на кожата ви и тя по-лесно губи влага. Резултатът: скалпът се изсушава. Ако миете или сушите косата си с прекалено гореща сешоар или използвате дразнещи продукти за грижа, които съдържат много аромати например, това може допълнително да отслаби кожната бариера.

Нежна рутинна грижа за борба със сухия скалп

Хидролипидният филм, за който споменахме по-рано в статията, се състои предимно от себум и вода.

Ако скалпът ви е сух, той се нуждае преди всичко от едно нещо: влага. С нежно измиване на косата и правилна грижа можете бързо да възстановите запасите от влага на кожата си - и сърбежът и стягането ще отшумят.

Използвайте мек шампоан: Когато миете косата си, най-добре е да избирате меки шампоани с неутрално за кожата pH, които са специално разработени за сух скалп. Тези шампоани регенерират, защитават естествената кожна бариера и също така имат хидратиращ ефект. Ако масажирате скалпа нежно с ръце или мека четка, можете също така да стимулирате притока на кръв към него, а това засилва регенериращия ефект. Важно: При масаж с ръце винаги прилагайте лек натиск и използвайте възглавничките на пръстите, като се стремите да не драскате нежната кожа на главата с ноктите си.

Винаги изплаквайте с хладка вода: След краткия масаж на главата е време да изплакнете шампоана. Винаги изплаквайте косата си с хладка вода. От една страна, това предпазва защитната бариера на кожата ви. От друга, прекалено горещата вода е стресов фактор, който може да причини прекомерно образуване на себум и да доведе до друг проблем – мазна коса.

Избягвайте топлина от уреди като сешоари или преси: След като сте изплакнали косата от шампоана и балсама (или маската), най-нежно и щадящо за скалпа и косата ви ще е, ако я оставите да изсъхне на въздух. Ако обаче нямате това време и трябва бързо да изсушите косата, по-добре го направете на ниска температура и винаги използвайте продукти с термозащитни свойства. Такъв тип продукти (независимо дали са спрей, лосион, или крем) помагат да намалите натоварването върху скалпа и косата ви.

Използвайте масло за коса (по желание): Искате да осигурите на стресирания си скалп допълнителна интензивна грижа? Може да използвате масло за коса веднъж седмично. Масажирано в скалпа, то оставя кожата ви с приятно усещане. За да запази косата ви лек и свежо измит вид, най-добре е да използвате само няколко капки. Важно: Някои масла са единствено за крайчетата на косата. Преди да закупите такъв продукт, обърнете внимание дали маслото е само за крайчета, или е подходящо и за зоната на скалпа.

Допълнителни съвети срещу сух скалп

В допълнение към щадящата грижа за косата, има и други съвети, които можете да използвате за предотвратяване на сухата кожа на главата.

Избягвайте да миете косата си всеки ден, ако е възможно. Всяко измиване на косата премахва влагата от скалпа, дори и да използвате мек шампоан. Ако не миете косата си в продължение на няколко дни, давате на скалпа си време да възстанови хидролипидния си филм. А само здравият и балансиран хидролипиден филм може да предпазва качествено кожата от различни агресори.

Носете шапка. Докато през лятото силното слънце натоварва скалпа, през зимата го натоварва леденият вятър. За да предпазите скалпа от изсушаване поради атмосферни условия, носете шапка винаги, когато има неблагоприятни влияния (например силно слънце, студен вятър).

Не чешете скалпа си. Ако скалпът ви сърби, чесането ще облекчи сърбежа за момента. Това обаче само натоварва още повече стресирания скалп. Колкото и да е трудно, опитайте се да държите ръцете си далеч от скалпа. Това ще му помогне да се успокои.

Както вече разбрахте, ако адаптирате грижите си за кожата и ежедневието си, можете да облекчите сухия си скалп с малко търпение.

Домашни средства за защита на сухия скалп

Ако чувствителната кожа на главата ви сърби и стяга, можете да опитате различни домашни средства в допълнение към грижата с мек шампоан.

Следните домашни средства подпомагат грижата за сухия скалп и може да осигурят облекчение. Бонус е, че най-вероятно вече разполагате с много от тях в кухнята си у дома.

Изплакване, направено от ябълков оцет

Ябълковият оцет е известен с положителното си въздействие върху кожата. Той може да има успокояващ ефект и върху сухия скалп. Ако стойността на рН на скалпа ви е нарушена, ябълковият оцет може да я върне в равновесие. Нежната естествена киселина може също така да стимулира обновяването на клетките и да овлажнява. Нашият съвет: Ако скалпът ви е сух, веднъж седмично му правете изплакване с ябълков оцет, но винаги разреден с вода.

Смесете малко ябълков оцет със същото количество вода и масажирайте скалпа си с този разтвор преди измиване с шампоан. Оставете сместа за пет до десет минути, преди да я изплакнете с хладка вода, след което продължете с нормалната си грижа.

Успокояваща маслена терапия

Независимо дали е от кокос, маслини, бадеми или жожоба, третирането на косата с богато натурално масло е благословия за стресирания скалп. То осигурява интензивно овлажняване и поддържа естествения защитен слой на скалпа. За да може маслото да развие пълния си ефект, ви съветваме да оставите процедурата да попие през нощта. За целта нанесете малко масло в корените и увийте главата си с кърпа от микрофибър - това ще предотврати попадането на маслото върху възглавницата ви. Докато се наслаждавате на спокоен сън за красота, маслената терапия отпуска скалпа ви. На следващата сутрин изплакнете процедурата с хладка вода. Може да прилагате такава успокояваща маска за сух скалп веднъж седмично.

Хидратираща маска с мед и извара

Ако скалпът ви е особено сърбящ, маска от мед и извара бързо ще ви донесе облекчение. Докато медът успокоява раздразнения скалп, изварата осигурява много влага. За да приготвите маската, смесете равни части мед и извара и разнесете сместа по скалпа. След десет минути можете да измиете маската за коса. Положителен страничен ефект от маската с мед и извара: тя също така овлажнява косата и ѝ придава завладяващ блясък.

Балсам с билков чай

Много билки са известни със своите лечебни свойства. Използвайте техните лечебни сили, когато се грижите за сух скалп. Особено подходящи за това са ментата, лайката и копривата. Тези билки имат успокояващо действие. Може би вече имате някоя от тези билки в кухненския си шкаф? Ако е така, препоръчваме ви да си приготвите силен чай от избраната от вас билка и да го оставите да изстине напълно. Междувременно можете да измиете косата си както обикновено с мек шампоан. След като чаят изстине, изплакнете косата си с билковата настойка и я оставете да изсъхне на въздух. Толкова е лесно да се погрижите за сухия си скалп с помощта на билките и тяхната сила!

В заключение, сухият скалп е неприятно състояние, при което може да усещате опъване, сухота, сърбеж и да забележите люспички. Препоръчително е да се консултирате със специалист относно състоянието и дали е необходима конкретна терапия. У дома, използвайте меки шампоани, предназначени за сух скалп и винаги изплаквайте косата с хладка вода. Правете си редовни масажи на скалпа. Осигурете на скалпа си допълнителна доза влага с масла за коса и с домашни маски за сух скалп.

Изсушавайте косата си на слаба температура или я оставете да изсъхне на въздух. Ако използвате уреди за изсушаване, не пропускайте продукт с термозащита, който да предпази скалпа и косата.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата и косата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен и красива прическа.

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...