![]() |
Мед за лицето: подсилване на грижата за кожатаСмята се, че той лекува пъпки, придава блясък на кожата и я стяга. Медът се счита за тайна съставка, когато става въпрос за грижа за лицето. |
Няма значение дали става дума за „Направи си сам“ маска с мед, или за допълване на рутинната ви грижа с продукти за грижа за кожата с мед, в тази статия ще разберете кои съставки на меда са полезни за вашата кожа. |
Мед за лицето: Какви са неговите ползи
Вкусният мед може да е много повече от подсладител за вашата напитка. Със силни антибактериални, противогъбични и противовъзпалителни свойства, той може да тонизира и съживи кожата.
Дали като овлажняваща маска, или като S.O.S. лечение за петна - медът се счита за бустер за красива кожа от векове. Но какво прави меда толкова специален за лицето? Един поглед към съставките на меда и възможните ползи за кожата разкриват отговора:
Витамини
Медът съдържа комплекс от витамини В (витамини В1, В2, В3, В5, В6), както и витамин С. Витамините от група В подпомагат организма при деленето на клетките и следователно могат да подпомогнат заздравяването на рани.
Антиоксидантният ефект на витамин С може да неутрализира свободните радикали - следователно медът може да действа като антиоксидант.
Минерали
Счита се, че по-специално мановият мед е богат на калий, магнезий, калций, цинк и фосфор. Тези минерали могат да укрепят кожата - цинкът по-специално може да подпомогне заздравяването на рани.
Антиоксиданти
Медът е богат на флавоноиди и полифеноли. Антиоксидантите могат да предотвратят вредните атаки на свободните радикали и по този начин да предпазят от преждевременно стареене на кожата. Следователно медът върху лицето може да има лек антиейдж ефект.
Аминокиселини
Съдържанието на аминокиселини в меда е ниско, но много подхранващо: аминокиселини като пролин или лизин участват в синтеза на колаген и биха могли да имат стягащ кожата ефект. Хистидинът или аргининът могат да подпомогнат заздравяването на рани.
Видове захар
Медът съдържа захарите глюкоза (гроздова захар) и фруктоза (плодова захар). Те могат оптимално да съхраняват влагата - идеално за дехидратирана кожа, която искате да овлажните.
Ензими
Ензимът глюкозооксидаза превръща глюкозата във водороден пероксид, който има антибактериално действие и следователно може да подпомогне заздравяването на раните. В същото време ензимът има лек ексфолиращ ефект.
Антибактериални вещества
Медът съдържа малки количества водороден пероксид, а необработеният мед от манука съдържа особено високи нива на метилглиоксал (MGO). И двете вещества имат антибактериално действие и могат да лекуват възпалени пъпки и малки рани.
Домашна маска за лице с мед: как действа
Нанасянето на маска за лице с мед „Направи си сам“ може да придаде на тена ви розов блясък и да има успокояващ ефект върху петна или склонна към акне кожа. За процедурата използвайте непастьоризиран мед от местен пчелар или мед от манука, тъй като той съдържа всички ценни съставки.
Можете да прилагате меда като маска самостоятелно, но препоръчваме да го използвате с кисело мляко, ако имате чувствителна кожа. Млечната киселина в млякото има нежен ексфолиращ ефект и чудесно допълва ефектите на меда.
За да приготвите маската, затоплете две супени лъжици мед от манука в съд за варене (не загрявайте) и смесете с две супени лъжици натурално кисело мляко. Нанесете върху почистено лице и оставете да действа 15 до 20 минути. След това изплакнете и нанесете овлажняващ крем.
Домашна маска за лице с мед против бръчки
Домашната маска за лице с мед може да помогне за редуциране на появата на бръчици и фини линии, както и за леко заглаждане на вече появили се.
Един вариант на такава маска е да смесите 1 супена лъжица мед с 1 чаена лъжичка масло от жожоба. Може да замените чаената лъжичка жожоба с рициново масло и да добавите няколко капки зехтин, за да получите втори вариант на домашна маска за лице с мед против бръчки.
Нанесете върху почистена кожа на лицето за 20 минути, след което изплакнете с топла вода.
Маска за лице с оризово брашно и мед
Смесете 2 супени лъжици оризово брашно с 1 супена лъжица мед и малко розова вода. Разбъркайте до получаване на паста и нанесете върху кожата за 15 минути. След това отмийте и нанесете крем.
Маска за лице с хума и мед
Смесете 1 супена лъжица хума с 1 супена лъжица мед и няколко капки масло от чаено дърво. Оставете маската върху лицето за 15 минути, след което изплакнете с хладка вода и нанесете крем.
Експертен съвет: Можете също така да нанасяте мед от манука върху отделни петънца по кожата след почистване. Антибактериалното му действие може да ускори заздравяването им и да помогне да имате равномерен тен и сияйна кожа.
Сладко обновяване на грижата за кожата: продукти за грижа за кожата с мед
Ако предпочитате само да хапвате вкусния мед, но все пак искате да се възползвате от качествата му, може да го откриете в състава на различни продукти за грижа за кожата.
С помощта на следните продукти можете лесно да включите подсилващия красотата мед в рутинната си грижа за кожата:
Почистващи продукти с мед
Почистващият гел или пяна с мед могат да премахнат старателно замърсяванията и мазнините от кожата и същевременно да я овлажнят. Може да подберете и душ гел или сапун с мед, с който да поглезите кожата на тялото под душа. Тези продукти често са обогатени с мед и етерични (например лимоново, портокалово) и студенопресовани масла (най-често карите и кокосово). Имат чудесно почистващо действие, като освен него подхранват, не са агресивни към кожата и помагат тя да остане еластична и мека.
Грижа за кожата против стареене с мед
Независимо дали става въпрос за серум, масло или крем за лице с мед: продуктите за грижа за кожата, съдържащи мед и съставки като хиалуронова киселина, растителни масла или серамиди, могат да овлажнят и укрепят кожата ви - а теоретично и да я стегнат.
Маска с мед
Седмичната маска с мед е идеална, ако кожата ви има петна и малки възпаления, суха е или е раздразнена.
Грижа за устните с мед
Ако вечер нанасяте балсам за устни с мед, можете да се събудите с кадифено меки устни. Балсамът за устни с мед е чудесен и за сухите устни в междучасията.
Кога не трябва да използвате домашна маска за лице с мед?
Въпреки че медът е безопасна и полезна съставка в грижата за кожата, в някои случаи той може да предизвика нежелани реакции, особено при хора с чувствителна кожа. Рискът е по-висок, когато се използва суров мед, който съдържа цветен прашец.
Ако имате алергия към полени или пчелни продукти, е възможно да получите кожна реакция, изразяваща се в зачервяване, обрив, подуване или сърбеж. Затова преди да нанесете мед върху лицето, препоръчително е да направите тест за поносимост.
Нанесете малко количество от меда върху вътрешната част на ръката (например в сгъвката на лакътя) и изчакайте поне 24 часа. Ако не се появи зачервяване, сърбеж или друга реакция, можете спокойно да използвате меда в грижата за лицето си.
В заключение, медът е естествен силен съюзник в грижата за кожата, който може да се използва както самостоятелно, така и в комбинация с други полезни съставки. Той подхранва, хидратира, успокоява и има антибактериален ефект. Това го прави подходящ за различни типове кожа. Нанесете го самостоятелно на почистена кожа или само на определени петънца, които искате да третирате. Можете и да приготвите домашна маска с мед и други естествени продукти като жожоба или кисело мляко например. Ако предпочитате, може да изберете готови продукти като крем с мед за лице, които да включите в рутината си.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата от водещи марки, както и грим и грижа за косата. Изберете любимите си продукти и постигнете здрав и озарен тен, красива прическа и желаната стилна визия.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Тази изчерпателна статия с информация за мед за лицето е изготвена на база на оригиналния материал от Ане Вюстман, редактор за красота на свободна практика, която от години пише за реномирани списания.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login