Розацея

Зачервявания по лицето и видими малки кръвоносни съдчета са сред характерните за розацея симптоми. Причините за поява на това хронично кожно заболяване, засягащо милиони хора по света, все още не са напълно изяснени.

 

 

 

 

 

Важно е да се отбележи, че розацеята винаги трябва да се уточнява дерматологично и да се лекува, ако е необходимо. Повече за розацеята, какво представлява тя и какви са препоръчителните промени в ежедневната грижа за кожата ще научите от нашата статия.

 

Какво е розацеята?

Розацеята е хронично кожно заболяване, което се проявява предимно по лицето - често със симетричен вид. Другите части на тялото са рядко засегнати. Розацеята не е заразна, вместо това се подозира (генетично) предразположение.

По-често от розацея страдат възрастни хора в диапазон 30 – 50 години. Тя засяга основно жени, но може да се прояви и при мъже.

Всъщност употребата на термина "страдат" не е случайна. Това е така, защото розацеята може да бъде доста забележима, особено в по-късните етапи на заболяването, и поради това много притеснителна за засегнатите. В ранните или дори в предварителните етапи розацеята може да бъде съвсем незабележима, поради което някои страдащи често дори не осъзнават, че повтарящото се зачервяване може да е розацея.

Розацея - симптоми

Има четири основни вида розацея (повече за тях ще научите от секцията с въпроси за Розацея), като е възможна проява на повече от един вид при човек. Всеки вид си има характерни за него симптоми, но най-често се проявяват следните:

  • Неравномерно зачервяване на бузите, носа и челото;
  • Възпаление;
  • Болезнени мехури и възли;
  • Малки, червени и пълни с гной пъпки;
  • Парене, сърбеж и чувствителна кожа.

Симптомите на розацея обикновено се проявяват на епизоди. Те могат да траят седмици или месеци, след което да затихнат, а след това да се завърнат отново.

Проявяват се в зависимост от тежестта, вида и стадия на заболяването. Можете да научите повече за различните етапи в нашия често задаван въпрос за розацея "Какви са етапите на розацея?".

Какво можете да направите, ако имате розацея?

Ако подозирате, че имате розацея, първо трябва да потърсите специализиран медицински съвет. Лекарите могат да поставят окончателна диагноза и в зависимост от стадия да предприемат и терапевтични мерки за лечение на розацея. Те варират от различни медикаменти до лазерно лечение. Дори и това обаче не може да излекува напълно розацеята.

В допълнение към дерматологичните мерки можете да предприемете активни действия и сами. Например, като се грижите да избягвате определени отключващи фактори (напр. слънце, топлина, алкохол, никотин, стрес), можете да забавите прогресията и да намалите разпалването на розацеята. Има и някои моменти, които си струва да се вземат предвид, когато става въпрос за грижа за кожата.

Грижа за кожата при розацея

Симптомите на леката розацея могат да бъдат добре контролирани с подходящи грижи за кожата. Понякога заболяването може дори да бъде спряно. Това са най-важните моменти – почистване, успокояване, овлажняване, избягване на дразнителите, слънцезащита, като последната е особено важна не само при това състояние, а винаги за здрава кожа.

Почистване: Ако е възможно, почиствайте кожата само вечер с мек почистващ продукт. Обикновено водата е достатъчна сутрин. Не използвайте четки за миене, кърпи от микрофибър или други помощни средства.

Успокояващи и противовъзпалителни серуми: Например с пантенол, алантоин, бизаболол, мадекасозид (естествена съставка против зачервявания, получена от тигрова трева), азелаинова киселина. По-специално азелаиновата киселина се счита за една от най-ефективните съставки при розацея и се използва и в дерматологията. Повече за азелаинова киселина в грижата за кожата може да прочетете в нашата статия тук.

Пилинг: Стойте настрана от физически пилинги с частици. Вместо това добре могат да се понасят отделни химически пилинги или ензимни пилинги. Подхождайте към тях бавно и използвайте продукти без аромати и алкохол.

Овлажняващ крем: В случай на розацея кремът за грижа за кожата трябва да бъде с мека формула и да не съдържа аромати или парфюми. Подходящите кремове намаляват сърбежа, успокояват зачервяването и снабдяват често сухата кожа при това състояние с важни кожни компоненти.

Избягвайте дразнители: Не използвайте физически ексфолианти или методи за почистване. Също така избягвайте аромати, парфюми, дразнещи алкохоли, етерични масла или дразнещи консерванти. Уреята, съставка, която иначе е толкова грижовна, също не се препоръчва при розацея, тъй като се възприема като дразнеща от засегнатите.

Слънцезащита: Носете слънцезащитни продукти всеки ден (поне SPF 30) и избягвайте излагане на пряка слънчева светлина.

Розацея - причини

Все още не е напълно изяснено откъде идва розацеята. Предполага се генетично предразположение, което оказва влияние върху образуването на нови кръвоносни съдове. Взаимодействието с други фактори (имунна система, микробиом или неврологични аспекти) също изглежда е от значение.

Макар че до момента се знае малко за самите причини, съществуват някои отключващи фактори и рискови фактори, които могат да благоприятстват развитието на розацея:

  • Силно и продължително излагане на слънчева светлина (UV светлина);
  • Топлина, високи температури, горещи вани или душове, сауна;
  • Някои козметични продукти и продукти за грижа за кожата, които съдържат етерични масла, парфюм, алкохол, растителни екстракти или силно почистващи вещества (повърхностноактивни вещества);
  • Хранене: горещи напитки като кафе или чай, но също така алкохол или пикантни храни;
  • Никотин;
  • Стрес и емоционално напрежение.

Често задавани въпроси за Розацея

Каква е разликата между розацея и купероза?

Куперозата и розацеята често се приравняват, отчасти защото двете кожни състояния си приличат. Всъщност границите между купероза и розацея често са размити - особено в ранните стадии на розацея. Въпреки това куперозата и розацеята са коренно различни заболявания с различни причини. Докато розацеята е хронично възпалително заболяване на кожата, куперозата се причинява предимно от слабост на съединителната тъкан.

Въпреки това куперозата и розацеята могат да се проявят заедно. Ако отслабването на съединителната тъкан и кръвоносните съдове прогресира при купероза, в кожата могат да настъпят възпалителни промени. Това възпаление е характерно за розацеята, поради което куперозата понякога се разглежда като ранна форма на розацея. Не е задължително обаче куперозата да доведе до розацея.

Какво помага срещу зачервяването при розацея?

Основните начини за борба със зачервяването са превантивните мерки, като избягване на известните отключващи фактори, подходящ начин на живот и режим на грижа за кожата с ниско ниво на дразнене.

Ако страдате от остро зачервяване, домашните средства като компреси с черен чай също могат да бъдат полезни. Съдържащите се в чая танини имат стягащо действие върху кожата и кръвоносните съдове, както и аналгетичен и противовъзпалителен ефект и ускоряват заздравяването на рани. В някои продукти за грижа за кожата също се използват съставки със стягащо действие, а има и много продукти, които са специално разработени за розацея и имат за цел да намалят зачервяването.

В допълнение към грижата за кожата, гримът също може да бъде козметична помощ при розацея, която може да се използва за покриване или туширане на зачервяването. Най-добре е да нанасяте грима леко с пръсти или с гъба, тъй като четките могат да раздразнят кожата при розацея.

Какви са етапите на розацеята?

Предварителен стадий: епизодична еритема или розацея диатема

Характерното зачервяване на кожата се появява внезапно и отшумява сравнително бързо. Обикновено са засегнати бузите, носът, брадичката и централната част на челото. В зависимост от индивидуалните особености зачервяването може да се разпространи и върху шията, гърдите или тила.

Много страдащи често не свързват това зачервяване с розацея в предварителните етапи. Ако забележите повтарящо се зачервяване на лицето си, може да е препоръчително да го проверите при дерматолог.

Тежест I: Еритемотелеангиектатична розацея

Вярно е, че това наименование определено не се изговаря особено лесно. Много по-лесно е да разпознаете етапа по неговите признаци и симптоми: зачервяването вече продължава и за разлика от предварителния етап не отшумява. Могат да се образуват и видими вени, особено в областта на бузите. Но този етап не е само козметичен проблем. Кожата вече може да пари, сърби, щипе и често е суха и люспеста. Това е най-често срещаният вид розацея.

Тежест II: Папулопустулозна розацея

В този стадий на кожното заболяване в допълнение към постоянното зачервяване се появяват мехури и малки възли. Понякога тук може да се натрупа течност (лимфоедем). Симптомите на този стадий често отшумяват едва след няколко седмици и често първоначално се бъркат с акне (поради акнеподобните прояви по кожата) - оттук и неправилното досега название "акне розацея".

Тежест III: Ринофима

Последният стадий на заболяването е много характерен, тъй като се характеризира с израстъци, удебеляване на кожата на носа (възможно е и на брадичката, челото, бузите) и разширени пори. Това засяга предимно мъжете, но може да се срещне и при жени. Психологическото натоварване, причинено от тази форма на розацея, поради солидното удебеляване на кожата на носа (ринофима на медицински език), е огромно за засегнатите.

Тежест IV: Очна розацея

При този вид розацея, както предполага и името, симптомите засягат областта на очите. Те включват усещане за песъчинки в тях, зачервяване, сухота, сърбеж, разширени кръвоносни съдове на клепачите.

В заключение, розацеята е незаразно кожно заболяване, което е хронично. Тя засяга по-често жени, но може да се прояви и при мъже. Розацеята се развива на епизоди, като в зависимост от нейния вид симптомите могат да варират. Основните са зачервяване и възпаление на кожата на лицето, по-рядко и на други зони от тялото. Причините за розацея все още не са напълно изяснени. За овладяване на състоянието е важно да се направи консултация с лекар, който да определи правилно типа кожен проблем и подходяща терапия.

Грижата за кожата при розацея се основава на успокояващи и слабо дразнещи продукти. Тя включва почистване, хидратация и слънцезащита и избягване на отключващи фактори.

Важно: Грижата за кожата може да осигури облекчение и подкрепа при различни кожни състояния и дерматологични заболявания. Въпреки това, в случай на кожно заболяване или съмнение за кожно заболяване, приоритет винаги е медицинското изясняване. Това е така, защото само дерматолозите могат да поставят медицински обоснована диагноза и при необходимост да започнат подходящо медикаментозно лечение. 

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за розацеята е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта. 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...