Пречистването на кожата: как се обновява кожата ви

В стремежа си към кожа без несъвършенства мнозина посягат към продукти за грижа за кожата със силно действие, но първоначално се оказва, че кожата им реагира с пъпки и раздразнение. Тази често погрешно разбирана реакция е известна като „прочистване на кожата“.

 

 

 

От нашата статия ще научите какво представлява „прочистване на кожата“, по какво се различава от обикновените раздразнения и какво можете да направите, за да се справите ефективно с това състояние на кожата.

Какво представлява прочистването на кожата?

Почистването на кожата е временна реакция на кожата към някои стимулиращи съставки в продуктите за грижа за кожата. Замърсяванията, като мъртви кожни клетки и излишен себум, излизат на повърхността от по-дълбоките слоеве на кожата по-бързо от обикновено. Това става ясно и когато осъзнаете значението на думата „прочистване“: тя означава „почистване“ или „пречистване“. Следователно процесът на прочистване може да доведе до временни обостряния, които се проявяват под формата на пъпки, пустули или дори лющене. 

Типични задействащи фактори за прочистване на кожата са киселини като салицилова киселина, гликолова киселина, азелаинова киселина, но също и ексфолиращи пептиди, ретиноиди или ниацинамид. Тези вещества стимулират скоростта на клетъчната обмяна на кожата, като улесняват „избухването“ на замърсяванията и черните точки и достигането им до клетъчната повърхност.

Първоначално влошаване или пъпки?

Как да разпознаете първоначалното влошаване на състоянието на кожата? Може да ви помогне да си зададете следните въпроси, за да прецените дали става въпрос за първоначално обостряне или за нормални кожни петна:

  • Време: Кога се е появила кожната реакция?

  • Зона: Къде се появява кожната реакция?

  • Продължителност: Колко време продължава кожната реакция? 

Време: Кога се появява изчистването на кожата?

Когато кожата реагира на нови продукти за грижа за кожата в смисъл на изчистване на кожата, това обикновено се случва в рамките на кратко време (няколко дни) след използването на нов продукт за грижа. Ето защо новите продукти за грижа за кожата винаги трябва да се включват в рутинната програма изолирано един от друг – т.е. не събирайте прекалено много нови продукти наведнъж, за да може в случай на първоначално влошаване да се установи какво би могло да бъде причината за това. Препоръчително е включване на един нов продукт в рутината и изчакване, за да се види реакцията на кожата към него.

Зона: В коя зона се появява прочистването на кожата?

Ако в миналото кожата ви е реагирала на нови продукти, ще можете да потвърдите това. Първоначалното влошаване често се случва в едни и същи области. Особено типична е Т-зоната около челото и носа.

Продължителност: Колко време продължава изчистването на кожата?

Първоначалното влошаване трябва да отшуми от само себе си най-късно след 6-8 седмици. Дотогава кожата е изградила толерантност (не привикване) към новите съставки. Ако обаче кожните реакции продължават по-дълго, може да е препоръчително да се направи дерматологичен преглед.

Какво да правите при първоначално влошаване?

Тъй като първоначалното обостряне обикновено отшумява от само себе си след 6-8 седмици, е необходимо преди всичко търпение. Пречистването е част от процеса на обновяване на кожата и поради това не може да бъде пропуснато.

Въпреки това, ако пречистването на кожата е особено силно изразено, може да е препоръчително да спрете употребата на съответния продукт за грижа за кожата, докато симптомите отшумят. След това бавно въведете продукта обратно в рутинната си програма. Например, като използвате продукта само на всеки 3-ти или 4-ти ден през първите 2-3 седмици и след това постепенно увеличите честотата.

Освен това по време на прочистване на кожата трябва да се избягва въвеждането на допълнителни активни съставки. Вместо това се съсредоточете върху успокояваща кожата рутина с мек и щадящ ефект, така че новообразуваните кожни петна и несъвършенства да не се възпалят и евентуално да оставят след себе си (следвъзпалителна) хиперпигментация.

Как може да се избегне първоначалното влошаване на състоянието?

Въпреки че първоначалното влошаване често се случва с посочените активни съставки, не е задължително това да е така. Дали и колко интензивно кожата реагира на новите продукти за грижа за кожата по отношение на прочистването на кожата, е различно при отделните хора. Съществуват и някои подходи, които могат да помогнат да се сведе до минимум рискът от първоначално обостряне.

Постепенно въвеждане

Въвеждайте новите продукти за грижа за кожата постепенно и бавно в рутинната си грижа за кожата. Вместо да използвате даден продукт всеки ден от самото начало, започнете да го използвате само 1-2 пъти седмично. След това можете да увеличите честотата на използване в зависимост от реакцията на кожата си. Това ще даде на кожата ви време да изгради толерантност към новите съставки.

Фокус върху един продукт

Не използвайте няколко нови продукта за грижа за кожата едновременно, а само един по един. Това ви позволява да разпознаете кой продукт е отговорен за прочистването и съответно да коригирате приложението. От друга страна, няма да претоварите кожата си с твърде много активни съставки наведнъж.

Тест за реакция

Можете също така да тествате нов продукт първо върху незабележима зона - например под ухото, на шията или деколтето. Ако кожата реагира на новия продукт, ще разберете, че трябва да въведете продукта бавно и само постепенно да увеличите употребата му.

Диета за пречистване на кожата

Хранителният режим също може да окаже влияние и да помогне в поддържането на здрава и сияйна кожа. Препоръчително е да следите за приема на вода, тъй като хидратацията е основен фактор за здравата кожа. Може да включите антиоксидантни храни в диетата си като ягоди, боровинки, череши и зеленолистни зеленчуци. Всички те помагат в неутрализиране на свободните радикали, причиняващи увреждане на кожата. Храни с Омега-3 мастните киселини помагат за намаляване на възпалението и поддържане на здрава кожа. Те се намират в риба като сьомга и скумрия, както и в ленено семе и чиа семена.

Ограничете консумацията на захар и преработени храни. Захарта и преработените храни могат да предизвикат възпаления и да влошат кожните проблеми. Избягвайте сладки храни и напитки, както и храни с високо съдържание на наситени мазнини и трансмазнини.

Яжте храни с високо съдържание на витамин C и витамин E. Тези витамини помагат за възстановяването на кожата и подобряват нейния вид. Витамин C се намира в цитрусови плодове, киви и червени чушки, докато витамин E може да се намери в ядки, семена и зелени листни зеленчуци.

По какво се различава първоначалното обостряне от ПОД?

Периоралният дерматит (POD) често се появява около устата, в назолабиалната гънка или в ъглите на очите. POD се характеризира със зачервяване, възпаление, възли или мехури, а не с петна като първоначалното обостряне при пречистване на кожата. 

POD може да се появи и в области, които не са били в контакт с продукт за грижа за кожата. От друга страна, прочистването на кожата се появява само в области, които са били в контакт с въпросния продукт за грижа за кожата.

Повече за периоралния дерматит и каква е препоръчителната грижа при това кожно състояние може да прочетете в нашата статия тук.

В заключение, изчистването на кожата, което може да срещнете и като „първо влошаване“, е временна кожна реакция към определени активни съставки в рутината. Това могат да са киселини, ексфолианти или други съставки.

Прочистването на кожата може да се счита за част от процеса на обновяване на кожата. При него има първоначално обостряне, което обаче трябва да не се бърка с други кожни реакции и състояния като ПОД. Търпението е ключът към лечението на кожното прочистване - то отшумява от само себе си след 6-8 седмици. При по-дълга продължителност или при съмнение за друг проблем, препоръчително е да направите дерматологичен преглед при специалист.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен. 

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Тази изчерпателна статия с информация за пречистване на кожата е изготвена на база на оригиналния експертен материал, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта. 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...