Обърнат косъм: разпознаване, отстраняване и превенцияОбърнатите косъмчета могат да загрозят кожата и да бъдат болезнени. Появяват се най-често след различни процедури за обезкосмяване като кола маска, бръснене или епилация. Ако се възпалят, мястото бързо може да стане проблемно. Ето защо в този материал ще ви споделим как да разпознавате врасналите косми и какъв е препоръчителният начин да отстраните обърнати косми. Обясняваме също как да предотвратите врасналите косми и да избегнете поява на възпаление и други проблеми с кожата около зоната на косъмчето. |
Враснали косми: най-важнотоВрасналите косми се появяват, когато един косъм не може да израсне направо от кожата след обезкосмяване и затова, достигайки повърхността, той се забива обратно в кожата, за да продължи да расте навътре. Може да се случи и така, че косъмът да расте под кожата от самото начало. Това води до малки подутини или възпаления. Затова е важно да подготвяте кожата си правилно за обезкосмяване. Ако искате да отстраните враснал косъм, първо измийте ръцете си, за да не попаднат бактерии в кожата. Механичните дразнители, като натискане или търкане, също могат да доведат до възпаление. Топлата вода, хидратиращите кремове и нежните ексфолианти са ефективни средства за лечение на враснали косми. След като третирате областта с тях, пинсетата ще ви помогне да освободите косъма отново. Когато използвате кремове и ексфолианти срещу враснали косми, уверете се, че те съдържат меки и щадящи съставки и ги нанасяйте внимателно. Ако засегнатият участък вече е възпален, болезнен и сърбящ, консултирайте се с дерматолог. |
Какво представляват врасналите косми и какви са причините за появата им?
Врасналите косми са отделни косъмчета, които се огъват назад в кожата от повърхността. В някои случаи обаче косъмчетата изобщо не излизат от кожата и растат директно под повърхността ѝ. И в двата случая се образуват малки подутини, които се зачервяват и приличат на пъпки. Ако след това в кожата проникнат бактерии, тези участъци се възпаляват, сърбят и са болезнени. Възможно е състоянието да предизвика и проблеми като бактериална инфекция, хиперпигментация и да доведе траен белег. При признак за инфекция като подуване, зачервяване, затопляне на мястото и усещане за неразположение е важно да се направи консултация с дерматолог.
Като общо правило, колкото по-дебела е структурата на косъма и колкото повече косъмът се огъва към повърхността на кожата, толкова по-лесно ще расте навътре.
Типът коса също е фактор за поява на враснали косми. При гъсти, къдрави коси, които са по-податливи към поява на проблема, това може да се случва по-често и по-бързо.
Местата по тялото, в които е по-вероятно да има обърнати косми, са подмишниците и бикини линията около интимната зона. Защо това е така? Косъмчетата в интимната област и под мишниците е по-вероятно да пораснат навътре, тъй като там те често са по-дебели, а кожата е особено фина, чувствителна и по-склонна към поява на възпаления. Следните фактори също благоприятстват значително врастването на космите: отстраняване на космите, мъртви кожни клетки, тесни дрехи.
Отстраняването на космите
Най-честата причина за врасналите косми е депилацията. Прясно избръснатите косъмчета често израстват под формата на дъга, а не праволинейно - така краят на косъма попада директно върху кожата и враства. Ако сте подстригали косъма "рязко" с бръснарско ножче, той също се забива в кожата по-лесно, отколкото небръснат косъм. Косъмчетата често врастват и след кола маска или епилация. Това е така, защото косъмчетата след тези методи за обезкосмяване израстват много по-фини, защото са премахнати от корена. В резултат на това те може да не успеят да пробият повърхността на кожата и вместо това да продължат да растат под нея.
Мъртви кожни клетки
Друг фактор, който причинява враснали косми, са мъртвите кожни клетки. Те се натрупват по повърхността на кожата и блокират канала за растеж на косъма. В резултат на това косъмът не може да расте нагоре и търси друг път. Тогава косъмът се заклещва в кожата или продължава да расте накриво под нейната повърхност.
Тесни дрехи
Тесните дрехи също благоприятстват врастването на космите. Те механично притискат косъма и кожата едни към други. Когато се движите, дрехата не само притиска, но и предизвиква триене между тях. През деня косъмът буквално се притиска в горния слой на кожата. В резултат на това прониква и расте там.
Безопасно отстраняване: Средства за отстраняване на враснали косъмчета
Ако косъмът ви е враснал навътре, това не е повод за притеснение в началото - тъй като обикновено изчезва от само себе си. Кожата капсулира косъма и след известно време го изхвърля. Това обаче може да отнеме известно време. Ако наистина искате да се отървете по-бързо от врасналото окосмяване, следните съвети могат да ви помогнат.
Важно: Измийте добре ръцете си, преди да третирате врасналите косми. Също така никога не драскайте и не търкайте засегнатия участък, тъй като така ще внесете бактерии в кожата и ще предизвикате възпаление. Ако коренът на врасналия косъм вече е силно възпален, трябва да се консултирате с дерматолог. |
Накиснете кожата с топла вода
Поставете върху засегнатия участък кърпа с топла вода. Изчакайте няколко минути, докато кожата леко омекне. След това е възможно кожата сама да освободи косъмчето.
Използвайте механични ексфолианти срещу враснали косми
Използвайте скраб с кръгови движения върху зоната, където косъмът е враснал навътре. Прилагайте само лек натиск, тъй като триенето увеличава зачервяването и дразни чувствителната зона. Ексфолирайте, за да отстраните мъртвите кожни клетки. Това отваря канала за растеж и позволява на косъма да излезе на повърхността. Уверете се, че използвате мек ексфолиант, който не съдържа дразнещи съставки като лимонена киселина, за да не се възпали врасналото окосмяване. Няма специален скраб за враснали косми - важно е само ексфолиращите частички да премахнат мъртвата кожа.
Третиране на враснали косми с химически ексфолианти
Не съществува крем, който да е изрично ефективен срещу врасналите косми. Въпреки това, ако косъмът все още е много близо до повърхността, химическият пилинг може да помогне за повторното му освобождаване.
Ако редовно третирате зоната с него, ще направите кожата си еластична и дори ще отпуснете кератинизираните участъци. Това помага на косъма да си проправи път към повърхността на кожата.
Употреба на химически пилинги може да помогне и за превенция на врасналите косми, както и за смекчаване на белези и хиперпигментации, причинени от обърнати косъмчета, с течение на времето.
Гликоловата киселина е особено подходяща за отстраняване на мъртвите кожни клетки. Салициловата киселина се счита за по-лесно поносима, но и действа по различен начин. Фокусът тук е по-скоро върху противовъзпалителните ѝ свойства, водещи до минимизиране на възпалението. Освен това тя помага и за изчистване на порите и избистряне на тена. Повече за салициловата киселина може да прочете в нашия подробен материал тук.
НАШИЯТ СЪВЕТ Ако зоната вече е зачервена и сърбяща, кремът с цинк е добър избор срещу врасналите косъмчета. Причината: той има противовъзпалителен ефект. |
Разкрийте косъма с пинсета
Косъмчето вече леко прозира през горния слой на кожата? Тогава вземете чифт пинсети. Първо дезинфекцирайте инструмента и засегнатата област. Използвайте пинсетата или стерилна игла, за да избутате внимателно настрани лежащите отгоре люспи кожа. След като освободите косъма, хванете го и го издърпайте достатъчно далеч, за да може да продължи да расте в права посока. Не го издърпвайте със сила, тъй като това може да доведе до неприятно възпаление. Дезинфекцирайте отново мястото, когато приключите - така ще се уверите, че в кожата няма да попаднат бактерии.
Как да предотвратите появата на враснали косми
Ако често ви се налага да се справяте с враснали косми, причините за това може да са няколко: В допълнение към структурата на косъма, това често се дължи на бръсненето. За да избегнете врасналите косми още от самото начало, има няколко неща, които трябва да имате предвид. Освен обезкосмяването, важна роля играят и правилната грижа за кожата и облеклото ви. Разкриваме най-добрите съвети, които ще ви помогнат да предотвратите появата на враснали косми!
Редовна грижа за кожата: Ексфолирайте редовно кожата си и нанасяйте овлажняващ крем. Химическият пилинг премахва мъртвите кожни клетки, а кремът предотвратява появата на сухи участъци. Това свежда до минимум свободните частици кожа, които могат да блокират канала за растеж на косъма и да стимулират появата на враснали косми.
Остри ножчета за бръснене: Редовно сменяйте остриетата на самобръсначката си. Това е така, защото острите остриета отделят косъма с бързо срязване. Ако обаче острието е тъпо, то дърпа косъма и го огъва, а тогава шансът той да израсне неправилно е по-голям. Това също дразни кожата.
Подготовка за бръснене: Преди бръснене овлажнете кожата си достатъчно. Потопете я в топла вода за поне три минути и използвайте нежна пяна за бръснене или гел за бръснене. След като кожата и косъмчетата ви са меки, обикновено обезкосмяването върви гладко.
Подходяща техника на бръснене: Ако е възможно, бръснете се с дълги, равномерни движения. Оставете самобръсначката да се плъзга нежно по кожата по посока на растежа, без да упражнявате прекалено силен натиск. По този начин се избягва дразненето на кожата и се гарантира, че остриетата подстригват косъма възможно най-гладко и равномерно.
След бръснене: Нанесете хидратиращ лосион върху краката си след бръснене. Ако кожата ви е много чувствителна, използвайте продукт без аромати. Продуктът успокоява стресираната кожа и я прави мека.
Без прекалено тесни дрехи: Избягвайте да носите много тесни дрехи през цялото време. Особено ако структурата на косъма ви така или иначе благоприятства появата на враснали косъмчета. От време на време давайте почивка на кожата и косата си, като носите малко по-широки дрехи.
Искате да научите повече за бръснене на краката? Прочетете нашия материал по темата тук.
В заключение, разбирането на причините и разпознаването на ранните признаци на враснали косми може значително да намали вероятността от поява на такива често болезнени и понякога възпалени кожни проблеми. С прилагане на нашите съвети за правилна подготовка и изпълнение на различните процедури за обезкосмяване, както и спазване на подходяща грижа след тях, можете да сведете до минимум риска от поява на враснали косми.
При упорити или тежки случаи е препоръчително да се консултирате с дерматолог за безопасно и ефективно справяне с проблема. Не забравяйте, че превенцията е ключова и малко грижи допринасят много за поддържането на кожата ви гладка, красива и здрава.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
Можете да се поинтересувате от: