Мазна коса: Грижа и оформяне

Събуждането с мазни корени обикновено не е приятно. Косата е сплъстена и жилава на главата, а освен визуалния аспект, усещането върху скалпа също е доста неприятно.

 

 

В тази статия ще разгледаме кои фактори влияят на косата, как да се справите с постоянно мазния скалп и кои домашни средства и прически могат да помогнат при мазна коса.

 

Как да се справите с мазната коса?

Защо скалпът произвежда себум? Върху кожата на главата има мастни жлези, произвеждащи себум, който покрива кожата с мазен защитен слой. Ако мастните жлези произвеждат твърде много себум, косата ви се описва като мазна.

Може би се чудите какво оказва влияние на производството на себум. Може да има различни причини косата ви да се омазнява толкова бързо. Рутинната ви грижа за косата и диетата, както и гените и хормоналният ви баланс, оказват влияние върху производството на себум в скалпа ви.

Какво можете да направите, за да се преборите с омазняването на косата тогава? Първо, опитайте специална процедура за измиване, за да се преборите с омазняването на корените. Ще ви запознаем с нея по-долу в статията. Ще ви представим и различни прически за мазна коса, които можете да изпробвате, за да се справите визуално с нея и да удължите времето между измиванията.

Какви са причините за мазната коса?

Ако скоро след измиване косата ви отново се омазнява, причините могат да бъдат различни. Понякога те могат да са и повече от една наведнъж.

Най-често срещаните причини за омазняване на косата са температурата на водата, с която я миете, продуктите за грижа, генетиката, хормоните и диетата.

Температура на водата: Температурата на водата играе решаваща роля при миенето на косата ви. Ако тя е твърде висока, скалпът се изсушава. Тогава мастните ви жлези произвеждат още повече себум, за да компенсират сухата кожа. Резултатът: корените ви бързо изглеждат мазни, а прическата - без обем.

Продукти за грижа за косата: Не само косата, но и скалпът реагира на шампоана и балсама. Някои активни съставки могат да го раздразнят толкова много, че той да произвежда повече себум, за да се защити. Това води до омазняване на корените ви. Може да ви помогне да избягвате шампоани със съставки като салицилова киселина или цинков пиритион. Вместо това избирайте меки шампоани с по-щадящо действие.

Генетика: Активността на мастните ви жлези се определя отчасти от генетиката. Например, ако родителите или братята и сестрите ви също имат склонност към омазняване на косата, може да се предположи, че гените са замесени.

Хормони: Хормоналният баланс също оказва влияние върху производството на себум. По време на пубертета, менопаузата или в стресови фази от живота той може да стане нестабилен и да накара мастните жлези да работят и косата да изглежда по-бързо мазна.

Диета: Мазната коса може да бъде причинена и от диета с високо съдържание на въглехидрати или мазнини. Тя влияе на хормоналния ви баланс, което от своя страна се отразява на мастните жлези в скалпа.

Мазна коса: съвети

Омазняването на косата по принцип е естествено. Мазният филм, който се образува в корените, може дори да предпази косата ви от стресови въздействия, като например топлина при сушене със сешоар или солена вода. Въпреки това мазният себум я прави по-тежка, без обем и сплескана върху скалпа. 

Нашите съвети могат да помогнат да намерите подходящата за вашите нужди процедура за грижа - за красива коса с обем в корените.

Съвет 1: Използвайте продукти за грижа за косата без силикони

Продуктите за грижа са от решаващо значение при измиване на бързо омазняваща се коса. Важно е да използвате меки шампоани, балсами и маски без силикони или добавени масла. От една страна, те могат да раздразнят скалпа и да стимулират производството на себум. От друга страна, силиконите и маслата покриват косата ви като филм и я утежняват. Резултатът е изтощена коса, която лежи плътно върху скалпа и изглежда мазна. Ето защо е по-добре да се използват меки шампоани и продукти за грижа без силикони.

Съвет 2: Шампоан за скалпа, балсам за краищата

Освен че трябва да изберете правилните продукти, важно е и да ги използвате правилно. Може да ви помогне да масажирате шампоана в корените само за малко и да го изплакнете отново след кратко време на нанасяне. Така се намалява времето за контакт с потенциално дразнещи вещества, които могат да активират по-силно мастните жлези. Енергичното търкане увеличава производството на себум. От друга страна, нанасяйте балсама или маската само в краищата или, ако е необходимо, по дължините. Продуктите за грижа могат да утежнят корените и да ги направят да изглеждат мазни.

Съвет 3: Избягвайте високите температури при сушене и оформяне

Ако косата ви се омазнява бързо, това може да е знак, че я миете с вода с твърде висока температура. Най-добре е да наместите водата така, че да е хладка, когато миете косата си. Високите температури дразнят чувствителния скалп, стимулират производството на себум и водят до натрупване на мазнина.

Горещият въздух от сешоара също натоварва косата и скалпа. Затова в идеалния случай косата ви трябва да се остави да изсъхне на въздух. Разбира се, това не винаги е възможно. Затова, ако все пак решите да използвате сешоара, включете го на ниска или на някоя от хладните настройки и го дръжте на около 20 см от главата си. По този начин можете да изсушите косата си възможно най-нежно. Топлината от пресите за изправяне и машите за къдрене също влияе на скалпа. Затова ги използвайте рядко или използвайте методи за изправяне на косата без преса, които са щадящи и не причиняват увреждане.

Съвет 4: Ръцете настрана!

Дръжте ръцете далеч от косата! Постоянното прекарване или играене с косата води до разнасяне на съществуващата мазнина от скалпа към дължините и косата бързо изглежда мазна. Остатъци от кремове за тяло или за ръце, останали по дланите, също се прехвърлят на косата и спомагат за нейния утежнен вид без обем. Затова старайте се да не прекарвате ръце през косата или да играете с кичурите си.

Съвет 5: Използвайте правилните четки и гребени

Четка с естествен косъм, като например от див глиган, абсорбира добре себума и го разпределя към дължините - там, където косата е естествено по-суха. От друга страна, гребенът с груби зъби разплита косата, без да изтласква мазнината от корените към краищата. Най-добре е да изпробвате кой модел е по-добър за вас и нуждите на вашата коса.

Съвет 6: Почиствайте редовно гребена и четката си

Гребенът и четката, т.е. инструментите, които се използват ежедневно, трябва да се почистват редовно - около веднъж седмично - за да се отстрани себумът, който се натрупва по тях. Това може да стане с малко шампоан, който масажирате и изплаквате обилно. След това оставете гребена и четката да изсъхнат на добре проветриво място.

Съвет 7: Носете шапки възможно най-рядко

Колкото и да са стилни, шапките са табу, ако имате мазна коса. Те се трият в скалпа и лежат директно върху косата. В резултат на това те стимулират производството на себум и също така разпределят мазнината по дължините. По-подходящи са модели, които се защипват, или тип козирка, при които по-голямата част от скалпа не е затворена. Но! При много ниски температури здравето естествено е на първо място и на главата трябва да се носи топла шапка.

Съвет 8: Спазвайте ритъма си на миене

Докато някои съветват да миете по-рядко мазната коса, за да регулирате производството на себум, други казват, че честотата на миене не играе роля за това колко бързо се омазнява косата. Най-добре е сами да изпробвате кой режим работи оптимално за вас. Ако това ви кара да се чувствате по-комфортно, можете да миете косата си и всеки ден. Съвет: Ако миете косата си сутрин, ще започнете деня по-енергични и с по-свежо усещане.

Продукти за мазна коса, които могат да са добри помощници

Някои домашни средства, като ябълков оцет, лайка и хума, могат да са полезни при този неприятен проблем.

Ябълков оцет: Киселинно изплакване, т.е. смес от вода и ябълков оцет, може да успокои стресирания скалп, така че да се намали производството на себум. За да я направите, смесете една част вода с една част ябълков оцет и изплакнете със сместа влажната коса след измиването с шампоан. След това просто оставете косата си да изсъхне. Ако ви притеснява миризмата на оцет, то тя обикновено не се задържа дълго.

Лайка: Малките бели цветове имат успокояващи и балансиращи свойства. Ако скалпът ви е раздразнен и омазнен, изплакването с лайка може да ви помогне. Сварете три пакетчета чай от лайка в половин литър вода и оставете да се запари за 15 минути. Докато чакате, измийте косата си. След това внимателно изсипете сместа (която трябва да е с приятна за вас температура) върху главата си и я оставете за около пет минути. След това изплакнете с хладка вода.

Лечебна глина (хума): Често съдържаща се в маски за замърсена кожа, лечебната глина е подходящо домашно средство и за мазна коса. Фино стритата на прах глина абсорбира мазнините и гарантира, че се образува по-малко себум. За да направите маска за коса, смесете праха от лечебна глина с хладка вода, за да се получи гъста паста. Нанесете я върху скалпа и оставете да действа 20 минути. След това изплакнете обилно маската.

Прически за мазна коса

Понякога нямате време да измиете косата си. Тогава се нуждаете от подходящ стайлинг.

Следните прически и съвети за оформяне могат да ви помогнат да прикриете омазняването в корените за нула време и да се чувствате уверени докато се справяте със задачите си за деня. Това помага и да удължите периода между миенията на косата, ако това е ваша цел.

Класика: сух шампоан

Не искате да се откажете от характерния си външен вид и да носите косата си по начина, по който винаги сте го правили? Тогава сухият шампоан може да ви помогне. Прахообразните частици специално абсорбират себума и освежават косата ви. Разклатете го добре и го напръскайте върху корените от разстояние около 20 см. Оставете за две минути, масажирайте с пръсти и отново разчешете косата. Тя ще изглежда така, сякаш току-що е измита, и ще можете да я оформите по начина, по който сте свикнали.

Непринудено: небрежен кок

Свободният кок поставя фокуса върху неговия умишлено неподреден вид и отвлича вниманието от корените. Всичко, което трябва да направите, е да приберете косата си на конска опашка, да я увиете и да я закрепите с помощта на ластик за коса (най-добре сатенено скрънчи, за да не скубете или увредите косата). Това се получава особено добре, ако преди това напръскате косата с лак за коса. 

Съвет: Някои продукти комбинират лак за коса и сух шампоан. Те абсорбират излишния себум, матират косата и придават на косата повече сцепление и фиксация. Ако кокът все още е твърде прибран след връзването му, разхлабете го малко с пръсти и издърпайте един или два фини кичура в областта на слепоочията. Готови сте за брънч с приятели или за шопинг.

Шик: френската плитка

Плитката, която започва от върха на главата не само прикрива мазния корен, но и е по-лесна за сплитане, когато косата е мазна, отколкото прясно измита. За да направите тази прическа за мазна коса, издърпайте три кичура на челото, след което поставете външния (дали първо левия, или десния не е от значение) върху този в центъра.

След това продължете, като всеки път, когато прехвърляте един от външните кичури върху централния, добавяйте още малко коса отстрани. Френската плитка изглежда елегантно и е подходяща както за офиса, така и за изискана вечеря в ресторант.

В заключение, разгледахме мазната коса и основните причини за нейната поява като погрешна грижа, хормонални промени, стрес и други. Не забравяйте, че роля играе и постоянното пипане на косата, което е препоръчително да стопирате.

А с нашите съвети за грижа и измиване, и с трите лесни прически, за които ви споделихме, ще можете винаги да сте уверени и с красива визия.

На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама продукти за грижа за кожата и косата на водещи марки, които могат да помогнат за здрав и озарен тен и красива прическа.

Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти! 

Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.

 Можете да се поинтересувате от:

Зряла кожа
ЗРЯЛА КОЖА Зрялата кожа е състояние на кожата, което може да засегне както млади, така и стари. Поради това правилната грижа за зряла кожа винаги се основава на вашите нужди, а не на възрастта ви.

Карнозин
Карнозинът или L-карнозинът е малка молекула, която може да проникне в кожата. Дори и в ниски концентрации той има забележителни ефекти върху нея, включително подхранващ и антиоксидантен и се твърди, че има и клетъчно-подмладяващи свойства, поради което се нарича още

Арганово масло
АРГАНОВО МАСЛО Шипково масло, масло от шипкови цветове, масло от шипкови семена или масло от дива роза - много имена за едно и също масло. Сложният състав на аргановото масло обогатява грижата за зряла, суха и кожа с несъвършенства.

Loading...