|
НАКРАТКО: ВИТАМИН C
- Наименование от списъка на съставките INCI: аскорбинова киселина (примери за производни: аскорбил глюкозид, аскорбил палмитат, магнезиев аскорбат).
- Производство: синтетично.
- Видове: чиста форма и производни.
- Препоръчителна употреба: в серуми, дневни кремове и слънцезащитни продукти.
- Типове кожа: По принцип се понася от всички типове кожа, но чувствителните трябва да предпочитат деривати на витамин С пред чистата форма.
Витамин С: Основни положения
Витамин С е незаменим за колагеновия метаболизъм на кожата. Той играе важна роля в реакция, която е необходима за образуването на колаген. Без колаген кожата изглежда отпусната и губи своята еластичност и поддържаща функция. Но витамин С действа не само косвено, той е и един от най-важните антиоксиданти.
Антиоксидантите отстраняват свободните радикали, причинени от ултравиолетовата радиация, стреса или замърсяването на околната среда. Тези свободни радикали не са нищо повече от много реактивни кислородни съединения, които могат да атакуват и трайно да увредят структурите в кожата. Експертите по грижа за кожата говорят в този контекст и за оксидативно увреждане - то често не се забелязва веднага, а по-скоро със закъснение: кожата изглежда повяхнала, губи еластичността си, появяват се пигментни петна и бръчки. Ето защо грижата за кожата с ефективни антиоксиданти винаги е един вид антиейджинг и превантивна мярка. Витамин С обаче действа не само като антиоксидант срещу свободните радикали, но може да "рециклира" и други антиоксиданти. Витамин Е например губи своята ефективност, след като е прихванал свободен радикал. Под въздействието на витамин С обаче той може да бъде върнат в антиоксидантно състояние, за да "улови" отново радикалите.
Според Германското дружество по хранене (DGE) дневната потребност от витамин С за възрастни е 90-110 mg дневно. Пушачите се нуждаят от малко повече - около 150 mg.
Препоръчителен дневен прием според Наредба N1 от 22.01.2018г. от Министерство на здравеопазването за възрастни е както следва: мъже (19 – 75 г.) – 110 мг, жени (19 – 75 г.) – 95 мг. Количествата за жени при бременност са 105 мг, а при кърмене 155 мг. Препоръчителният дневен прием на витамин C при пушачи е по-висок с 35 мг/ден.
Количеството витамин С може да бъде прието много лесно чрез храната - само 2 парчета пресни плодове или зеленчуци са достатъчни за това. Между другото, добавянето на витамин С над дневната нужда не носи никаква допълнителна полза. Тъй като витамин С е водоразтворим, всяко прекалено количество просто се отделя с урината.
Въздействие на витамин С върху кожата
Въпреки че излишъкът от витамин С се отделя от организма, специалното обогатяване с витамина чрез грижа за кожата може да бъде много полезно. Като най-малък от витамините, витамин С лесно навлиза в кожата. Веднъж попаднал в нея, той се съхранява, държи се много стабилно и не може да бъде отстранен дори чрез търкане или измиване.
Действие на витамин С в продуктите за грижа за кожата:
- Мощен антиоксидант: защита от окислително увреждане от свободните радикали.
- Фотозащита: предпазва и забавя увреждането на кожата, причинено от ултравиолетовите лъчи.
- Стягане на кожата: Стимулиране на образуването на колаген, едновременно с това потискане на разграждането на колагена, също така положително влияние върху метаболизма на съединителната тъкан.
- Изравняване на тена на кожата: напр. вследствие на увреждане от слънцето, хиперпигментация или следи от пъпки.
- Противовъзпалително: подпомага процеса на заздравяване на пъпки или акне.
- Регенериращо: подпомага заздравяването на рани.
- Консервант: удължава срока на годност на продуктите за грижа за кожата.
Витамин С в продуктите за грижа за кожата
Свойствата на витамин С го превръщат в една от най-интересните съставки в ефективни продукти за грижа за кожата, отчасти благодарение на солидната база от изследвания. Синтетично произведеният витамин С се използва в продуктите за грижа за кожата. Неговият ефект по никакъв начин не отстъпва на този на естествено срещащия се витамин С, тъй като химически е една и съща молекула.
Продуктите с витамина с кисела стойност на рН и концентрация от приблизително 5% витамин С имат най-добра ефективност. Ниската стойност на рН (приблизително 3,5) гарантира, че витамин С присъства в активната си форма. Често под формата на воднисти серуми, такива продукти имат и две отрицателни последствия: първо, такива ниски стойности на pH не се понасят от всички типове кожа - резултатът може да бъде дразнене, парене или дори зачервяване. Второ, витамин С, разтворен във вода, в чистата си форма (INCI: аскорбинова киселина) е много нестабилен на въздух и светлина. Ето защо срокът на годност обикновено е ограничен до няколко месеца.
Поради тези причини витамин С често се използва в продуктите за грижа в модифицирана форма. Тези производни на витамин С са стабилни и имат също така предимството, че за разлика от чистия витамин С не е необходимо да бъдат формулирани в продукт с кисела стойност на рН. Въпреки че са с по-ниска ефикасност, те са много по-щадящи за кожата. Формулирани в подходящи концентрации и използвани редовно, например в крем за лице, дериватите на витамин С също имат положителен ефект върху състоянието на кожата.
Витамин Е в продуктите за грижа за кожата
Положителното му въздействие върху кожата и добрата му поносимост правят витамин Е ценна съставка в продуктите за грижа за кожата - независимо от възрастта или типа ѝ. Решаващият фактор е витаминът да се използва в достатъчно количество.
В допълнение към това видът на производното на витамин Е също е определящ за ефекта, който оказва той. Докато чистият α-токоферол (INCI: токоферол) действа директно в кожата, дериватите на витамин Е първо се превръщат в активната си форма - токоферол.
Деривати на витамин Е:
- Производни на витамин Е;
- Токоферил ацетат;
- Токоферил линолеат;
- Токоферил олеат;
- Токоферил палмитат;
- Токоферил стеарат - слънцезащитен продукт.
Това означава, че те се нуждаят от малко повече време, за да развият ефекта си, и са по-слабо ефективни от чистия токоферол. Предимството на тези производни на витамин Е (като токоферил ацетат) е по-добрата им стабилност и по този начин по-дългият срок на годност в продукта за грижа. Въпреки това те също имат антиоксидантно действие и положителен ефект върху кожата.
Витамин Е за лице
Ключова роля за здравето на кожата е добавянето на витамин Е в ежедневната грижа за лице.
Появата на тъмни петна по кожата е често срещано явление, причинено от свръхпроизводството на пигмента меланин. Редица фактори влияят на това състояние, сред които са прекомерното излагане на слънце, стареенето, възпаленията на кожата и др. Маслото от витамин Е, приложено локално и в комбинация с витамин C, подпомага избледняването на зоните с т.н. старчески петна.
Освен това поради антиоксидантните си свойства витамин Е влияе на кръвообращението и спомага за предотвратяването на негативните ефекти, причинени от различни свободни радикали, увреждащи кожата. Използването на козметични продукти, в чийто състав е той, спомага за изглаждането на фините линии и бръчките. Това го прави изключително добро средство в борбата със стареенето.
Не на последно място витамин Е укрепва кожната бариера. Той я хидратира, овлажнява и е чудесно допълнение към ежедневната грижа за кожата на лицето особено ако тя е суха.
Продукти с витамин Е
Витамин Е е част от състава на различни козметични продукти: ампули, кремове, капсули, масла, маски и серуми.
Ампулите за лице с витамин E имат редица ползи за лицето, като укрепват кожната бариера, действат антиоксидиращо на кожата и подпомагат заздравяване на рани и белези. Не на последно място са известни с овлажняващите си свойства.
Течният витамин Е за лице може да помогне при наличие на екзема или когато искате да възвърнете блясъка на косата си. Той се прилага и против стареене, и за предотвратяване появата на белези и напукване на ноктите.
Кремовете за лице с витамин Е са чудесно средство, с което да възстановите еластичността и стегнатия вид на кожата, ограничавайки риска от появата на дълбоки бръчки. Витаминът в състава им предотвратява прекомерното производство на меланин, което намалява формирането на тъмни петна по лицето. Подобен ефект имат и серумите.
Капсулите за лице с витамина, независимо самостоятелно или в комбинация с други антиоксиданти като витамин С, са чудесен начин да съживите и енергизирате кожата с точна доза продукт. Препоръчително е да нанасяте капсули с витамин Е на чиста кожа или смесени с вашия овлажнител. Освен серуми, капсули и крем, маските с витамина също оказват положително въздействие над кожата. Маска за лице с витамин Е веднъж или два пъти седмично ще помогне за омекотяването ѝ и забавяне на процеса на стареене.
Комбинация от витамин А и Е за кожата на лицето
Комбинацията от различни витамини може да има множество ползи за здрава и красива кожа. Затова често ще откриете витамини Е заедно с витамин А, витамин С и други витамини и минерали в продукти за красота.
Ретинолът (витамин А) е често срещана част от състава на козметиката, бореща се със стареенето на кожата. Той намалява разширените пори, фините бръчки и линии, както и подобрява неравномерния тен на кожата. Ползите от ретинола върху лицето не спират дотук. Той подновява усещането за стегнатост и възвръща сияйността на кожата, като действа благотворно на белезите от акне.
Тъй като витамин Е е известен с подобните си свойства, комбинирането му с ретинола може да подобри очакваните резултати за по-здрава, гладка и мека кожа. Освен витамин А и Е, за красива озарена кожа със сияен тен ще помогне и продукт с комбинирани витамин Е и C.
Често задавани въпроси за витамин Е
Дразнещ ли е витамин Е за кожата?
Витамин Е се понася добре дори във високи концентрации до 20-25% и не предизвиква дразнене, повишаване на чувствителността или алергии [2].
Как кожата се възползва най-добре от витамин Е?
За постигане на траен ефект върху състоянието на кожата често са подходящи силно концентрирани продукти като серуми, ампули или маски за грижа. Витамин Е може да бъде включен както в сутрешните, така и във вечерните процедури. Сутрин кожата се възползва от неговите защитни, фотозащитни и антиоксидантни свойства. Вечер могат да се използват по-богати и концентрирани серуми, за да се насърчи натрупването на витамин Е в кожата, което може да има по-дългосрочен ефект върху гладкостта и хидратацията ѝ.
Предпазва ли витамин Е от слънчево изгаряне?
Витамин Е, особено в комбинация с витамин С, има фотозащитен ефект. Това обаче не трябва да се отъждествява с фундаментална защита от слънцето и UV радиацията, както е известно от слънцезащитните филтри например. Вместо това витамин Е действа предимно в областта на вторичните ефекти, причинени от излагането на слънце. Той може да намали слънчевите изгаряния и хроничните увреждания на клетките и структурите на кожата, предизвикани от ултравиолетовите лъчи [3].
Витамин Е е много важен и ключов фактор за здравето и грижата на кожата. Сред основните му функции са да забавя процеса на стареене, изглажда бръчките, изравнява тена и да подпомага зарастването на белези и рани.
На DOUGLAS.BG ще откриете голяма гама с различни продукти с витамин Е, включително серуми и кремове на водещи марки.
Ако искате да научите повече за продуктите за грижа и техните съставки, които ви помагат да сте по-красиви всеки ден, следете нашия блог или се абонирайте за бюлетина ни! В него ще откриете не само полезна информация и съвети, но и ексклузивни отстъпки и промоции на любими продукти!
Този изчерпателен материал с информация за витамин Е е изготвен на база на оригиналния експертен текст, който е съставен в сътрудничество с биохимика д-р Сара Шунтер от Мюнхен, базиран на научни познания и подкрепен от изследвания в областта.
Материалът има информативен характер и не замества консултация със специалист.
[1] Schafer et al., Comparing beta-carotene, vitamin E and nitric oxide as membrane antioxidants. Biol Chem. 2002 Mar-Apr;383(3-4):671-81 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12033456)
[2] Fiume et al., Safety Assessment of Tocopherols and Tocotrienols as Used in Cosmetics. Int J Toxicol. 2018 Sep/Oct;37(2_suppl):61S-94S.(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30235959)
[3] Eberlein-König und Ring, Relevance of vitamins C and E in cutaneous photoprotection. J Cosmet Dermatol. 2005 Jan;4(1):4-9.(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17134414)
.
Можете да се поинтересувате от:
The information below is required for social login